Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
19.11.2012, 15:35
Лекарите се преместија пред Министерството за здравствоЛекарите своето незадоволство наместо во кругот на Клиничкиот центар во Скопје од денеска го искажуваат пред Министерството за здравство. Истовремено, се жалат дека се засилуваат притисоците штрајкот да се задуши. Така, во кумановската болница се фотографирале лекарите кои штрајкуваат.

Веќе чеврти ден се лекуваат само итните случаи, а болните на кои не им е ургетна состојбата се прегледуваат без да им се издадат наодите. На клиниките може да се сретнат и пациенти кои се враќаат за прегледи кои може да се одложат, но и такви кои дошле затоа што телефонски не биле известени дека им е одложена операцијата. Заради такви пропусти, на Клиниката за гастроенетерохепатологија, лицето задолжено за закажување на прегледи ќе заработи дициплинска пријава.

Драстично е намален и бројот на операциите. На очната клиника, ако неделно се прават по 60 операции, сега за три дена се направени само 15. На хируршките клиники, пак, се прават по десетина ургентни операции, наспроти редовната фреквенција која е околу 60 до 70 операции.

„Дојдовме пред Министерството за здравство да бидеме видени. И натаму има закани да се потпишеме на листата на штрајкувачи и да се прават редовни прегледи“, изјави синдикалниот лидер д-р Дејан Ставриќ.

Клиничкиот синдикат до сега добил подрршка од повеќе амбасади .

Министерот за здравство Никола Тодоров и натаму смета дека нема штрајк и останува на ставот дека платата според сработеното е успешен проект. (Ј.Ј.В.)


Статијата е прочитана 1422 пати.

Испрати коментарНимиц доставил нови предлози?
Обвинетиот за убиството во „Биг фиш“ не го прифаќа вештачењето
Мекиците од Стража ќе се јадат и на улица „Македонија“
Гинеколози наплаќале прегледи што треба да се бесплатни
Студена клима на разговорите во Њујорк
Вредни икони пренесени во депо за да се заштитат од крадци
Царината заплени 318.000 евра
Комисијата за лустрација објави уште четворица соработници
ДУИ не провоцира, само празнува
„Аман“ доби зелено светло од Владата за потписи
(ФОТО) Иванов на терен им покажа на Груевски и на Ахмети што е соживот
Откриено дувло на проституција во Охрид
Девојката што падна од тераса се бори за живот
Масих ослободена од обвинението за палење на Куранот
Дел Понте во шок по ослободувањето на Готовина
Уапсени киднаперите на сметководителот на Берлускони
Попоски - Прерано е да се каже што ќе донесе новата рунда разговори за името
ОН да расправаат за Хашкиот трибунал
Ќе реагирам секогаш кога се посегнува по македонскиот идентитет
Нимиц ќе ги соочи Јолевски и Василакис
Македонија утре по десетти пат ќе се разеленува
Против смртната казна 110 земји
Светот го чекаат екстремни горештини, глад и изумирање на видовите
Санадер доби 10 години затвор
Судот во Загреб ќе ја соопшти пресудата против Санадер
Вина од Македонија претставени во Канада
Копе конечно на чело на најголемата француска опозициска партија
Еврогрупата расправа за грчкиот долг
Орав - Немав цел да навредам некого
Мечот и шлемот на Скендербег пристигнаа во Албанија
Се проширува полициската акција „Керозин“
Новинарите на Би-Би-Си најавија штрајк за Божик
ЈСП ќе го доградува крстот на Водно
Ставрески - Буџетот реален и со соодветен одговор на кризата
СДСМ - ДУИ провоцира со однесувањето во Кичевско
Пуштен кружниот тек во Бутел
Внукот на Хасан Приштина во посета на Битола
Девојка тешко повредена по пад од тераса во Тетово
Орав на консултации кај Иванов, Брисел се правда
Бензините поскапеа за денар, дизелот за 0,5 денари
Најмногу се бараат евтините кредити
Алгите се` уште не се „зрели“ за биогориво
МАРнет избира национален кириличен домејн за Македонија
Кумановец со огнено оружје повреден во градниот кош
Руски фирми сакаат соработка во земјоделството
Откупот на тутунот може да почне
Охридското Езеро загадено со фософор од албанска страна
Хамас пак го ракетираше Израел
Астронаутите можат да ја преживеат радијацијата на Марс
Се интензивираат активностите за воспоставување подземен катастар
(ФОТО) „Сојуз“ со тричлен екипаж слета во казахстанската степа
Во Собранието почнува расправата за буџетот за 2013
Протести во Јордан по укинувањето на субвениците за гориво
Нимиц денес ќе ги одмрзнува преговорите
(ФОТО) Обама во историска посета на Мјанмар
Седум лица загинаа во сообраќајна несреќа во Германија
ЕУ забрани монета со крст
Ако си во неволја - врти 112
Георгиевски се заканува
Декемврискиот самит ја разбранува Атина
Груевски- Нова инвестиција со 500 вработувања
Нов спортски центар на местото на постојниот во Аеродром
СДСМ - Eдна милијарда евра треба да вратиме од 2015 до 2017
Нова инвестиција на „Пекабеско“
Автомобил излета, загина 21-годишен возач
Младо вино се пиеше во Кавадарци
Светски ден за сеќавање на жртвите од сообраќајни несреќи
Лагард - Договорот за грчкиот долг треба да биде реален
Обама пристигна во Бангкок
Продолжуваат израелскo-палестинските вооружени напади
Во Словенија протести поради мерките за штедење
ЕУ го поздрави приемот на Косово во ЕБРД
Скопјанецот Чак доби кривична за разбојништво и обид за кражба
Владата со протест и осуда што Орав користеше „славомакедонци“
Уплатите за такси и услуги ќе се вршат со платежни картички
Во несреќа во Египет загинаа 47 деца, оставка на министерот
Ван Ромпуј лично ќе се заложи за она што Македонија го заслужува
Иванов - Средбата на Нимиц со преговарачите е позитивен чекор
Во воздушните напади погодено седиштето на Хамас
Пападакис - Грчкиот меморандум е очаен обид за глумење конструктивност
Ромпуј - Приклучувањето на балканските земји е приоритет на ЕУ
Иванов - ЕУ ни е потребна како мировен проект
Дебата во МАНУ - Толерантноста не е нерешителност
„Катимерини“ - Филе затрчан по датум
Над 400 телевизиски програми со дигитализацијата
Стасува последната тура двокатни автобуси
Арифи се сретна со турскиот премиер Ердоган
Полицајци од седум земји вршат контроли на Богородица
СДСМ бара да се поништат вработувањата четири месеци пред изборите
Деветмина уапсени за дубари со нафта
Синдикатот на новинарите со поддршка за маршот на толеранција
Моштите на кралот Ахмет Зогу Први вратени во Албанија
Николиќ - Ослободителната пресуда ќе отвори стари рани
Македонски брачен пар упасен за шверц на сканк во Црна Гора
Во Газа убиен 11-месечниот син на дописникот на Би-Би-Си
Вестервеле - Хамас е одговорен
(ФОТО) Славје на улиците на Загреб по ослободувањето на генералите
Реакции во Србија - Скандал полош од неправда
Филе ја поздрави декриминализацијата на клеветата
Судот во Хаг ги ослободи Готовина и Маркач
Франција - темпирана бомба во срцето на Европа
Иванов на конгресот „90 години Пан-Европа“ во Виена
ЦИА почна истрага за Дејвид Петреус
Тричасовен прекин на израелската офанзива врз Појасот Газа
Америка задоволна од одговорот на меморандумот
Зошто ВМРО-ДПМНЕ веднаш го посочи Бучковски?
Македонско-бугарски консултации за ЕУ
Три години затвор за несреќата на „Пливалиште“
Неготинецот што ја закла мајка си, испратен на лекување во Бардовци
(ВИДЕО) Демонстранти нападнаа германски дипломат во Солун
Пациентите нагрнаа, дел од лекарите штрајкуваат
САД загрижени од политичките поделби во Македонија
(ФОТО) Награди за најдобрите архитектонски решенијаzoki, 19.11.2012 15:57:41
Uste da strajkuvaat trgnaa, si gi napolnija dzebovite od site strani nisto ne rabotat... Najsamobendisana i najnezadovolna fela vo Makedonija, malku e ova za niv treba 0 denari palta ako ne rabotat!
kanagjanka, 19.11.2012 16:11:36
Ova e nasa zemja i ova se nasi lekari.Alal da im e.Ispadnaa edinstveni intelektualci so m....a!A tie sto go krsat strajkot se najgolemi nerprijateli na pacientite,vo paket so ministerstvoto.Ova negiranje na ministercenceto,a i na drugite nedoporasnati-skapo kje gi cini.
kole, 19.11.2012 17:33:56
Поддршка за лекарите...........критика за министерчето и неговиот ментор Груевски........се е негово масло............
Vlav, 19.11.2012 19:30:45
Sekoja cest na doktorite, prvi kazaa ne na pone ke izuvanjeto i destruktivnosta na ovaa detska i diletantska Vlada. 24 casa dezuraat hirurzi , anestezilozi ginekolozi za 1200 denari, edna operacija po cena od 150 denari i uste edno derle ke gi ponizuva i navreduva. Treba da se krene celata inteligencija vo drzavata da stavi kraj na ova unistuvanje na drzavata.
Strumicanka, 19.11.2012 19:44:29
Za tie sto sto si ja gledaat rabotata ovaa rabota odgovara ama za oni koj spijat na rabota i duri ni lekari ne treba da gi vikaat se sram za drugite,neka dojde nasiot minister vo Strumica i na kozno oddelenie,po nezdravi osobi ne sum sretnala.Te precekuvaat sestri ovaj ne te precekuvaat tuku si iznenanden od toe sto go gledas so jadenje edne kup pred niv ,so polna usta zboruvaat i kapak na se vleguvas kaj lekar koj sto ne se mrdnuva od stol i na krajot od razgovorot oti nee pregled toa nozete mu se kaceni na biro.I koga se pozalivme na toa samo kaza deka tamu bile se ne ured luge i nikoj nisto ne im moze ako procite nekoj blisku do ministerot povelejte vo Strumica,pozdrav

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 10°C

Ситен дожд

Вторник
Обилни врнежи
Макс: 12°C, Мин: 6°C

Среда
Обилни врнежи
Макс: 14°C, Мин: 3°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз – Титова Совладетелка (6)
Голооточки и дедињски молчаливци.„Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
Настани
Водич за заштита на децата од сајбер-насилници
Се' повеќе тинејџери се жртви на педофили кои демнат на „Фејсбук“. Два случаи беа пријавени во „Меѓаши“, но бројката е д...
Светот го чекаат екстремни горештини, глад и изумирање на видовите
Ако не се преземат итни мерки против глобалното затоплување, до крајот на векот светот ќе биде потопол за 4 целзиус...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |