Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
22.10.2012, 21:52
Груевски побара поддршка од Монти за датум за преговори


Од италијанска страна реафирмирана заложбата на Рим за членство на Македонија во евроатланските организации

Поддршка од Република Италија за определување датум за почеток на преговори за членство на Република Македонија во Европската унија,што беше препорачано и од Европската комисија, а во пресрет на декемврискиот Европски совет, побарал премиерот Никола Груевски на денешната средба во Рим, со неговиот домаќин премиерот на Република Италија, Марио Монти. Од италијанска страна реафирмирана заложбата на Рим за членство на Македонија во евроатланските организации.

- Во пресрет на декемврискиот самит верувавме дека е добро да се направи контакт со италијанскиот премиер, а во врска со нашите билатералните односи, но уште повеќе со нашите аспирации да добиеме датум за почеток на преговори и тие да започнат. Во тој контекс денеска имав средба со Марио Монти премиер на Италија на која што ги разгледавме најпрвин билатералните односи кои што се одлични, изјави премиерот Груевски.

Тој на средбата потсетил и на пресудата од Меѓународниот суд во Хаг, потсетувајќи на напорите на земјата за надминување на проблемот којшто го имаме со нашиот јужен сосед, и побарал да продолжи и понатаму поддршка од Италија особено на Декемврискиот самит образложувајќи ги македонските аргументи и позиции.

Како што соопшти владината прес служба, двајцата соговорници ги поздравија одличните односи помеѓу двете земји на секое ниво од билатералната соработка, и истакнаа подготвеност за продолжување со нивното надградување и интензивирање. Посебен акцент беше ставен на заложбите за динамизирање и продлабочување на економските односи, трговската размена и можностите за инвестиции.

Премиерот Груевски информираше за реформите кои се спроведуваат во нашата земја, и кои беа поздравени и високо оценети и од страна на Европската комисија во најновиот извештај за напредокот на Република Македонија.

- Претседателот на македонската Влада ја истакна посветеноста на Република Македонија за продолжување на реформите и надминување на отворените прашања кои влијаат на европскиот и евроатланскиот интегративен пат, стои во соопштението.

Премиерот Монти, пак, ја истакна поддршката која Република Италија ја дава на Република Македонија, афирмирајќи ја италијанската заложба и поддршката за членство на сите земји од Југоисточна Европа во ЕУ и НАТО.

Груевски и Монти разговараа и за состојбите во економијата на континентот, актуелната европска должничка криза и нејзините ефекти, и можностите и механизмите за нејзино надминување и обезбедување на услови за економски раст и развој, се вели во соопштението.Статијата е прочитана 493 пати.

Испрати коментарМакедонија ќе почне со преговори ако одобри Советот на ЕУ
Косово врие по средбата на Дачиќ и Тачи
Граната од Сирија погоди здравствен центар во Турција
Опозицијата се обедини во Сојуз за иднината
Бизнис климата се подобрува, но чекаат уште реформи
Старо-ново плато кај Педагошка академија
Романски бизнисмени заинтересирани да инвестираат во Кавадарци
Дорис Пак - ЕУ нема инструменти за враќање на визите
(ФОТО) Груевски - ВМРО е препознатлив код на македонскиот народ
Што ќе содржи српскиот предлог до Иванов
Момче почина туширајќи се во сопствената куќа
Возач усмрти пешак во скопски Бутел
Министерството за транспорт има нова адреса
Државната награда „23 Октомври“ врачена на Георгиевски и Зендели
(ФОТО) Отворена новата зграда на Министерството за надворешни работи
Жени фармери од Косово во посета на ФФРМ
Македонски хакери нападнаа албански владини сајтови
Ивановски на Конгресот за информатичка технологија во Монтреал
Грција до утре мора да постигне договор за мерките за штедење
Честитка од Вељаноски по повод Денот на револуционерната борба
Врачување на државната награда „23 Октомври“
Обама подобар во последниот ТВ-дуел
Македонија го одбележува Денот на македонската револуционерна борба
Бодигарди ќе обезбедуваат со оружје и дресирани кучиња
Владата ќе објави нов тендер за Чебрен и Галиште
По шест години, Рубинчо Заревски осуден на условна казна
Внимавајте наместо мед да не купите пченкарен сируп
„Лос Анџелес тајмс“ е за Обама
Тачи му испратил порака на Белград
(ФОТО) Две момчиња тешко повредени во сообраќајка кај Василево
Чингоски и Бошковски се повлекоа од ЕЛЕМ и МЕПСО
Повисоки цени за еуросупер 98 и дизелот
За 390 евра до Дубаи и назад
Месото мора да има декларација
Доживотен затвор за Џихад Џејн
Вториот човек на Ал Каеда на аудио снимка тврди дека е жив
„Купи куќа, купи стан“ и во ноември и декември
Експерти од Норвешка ќе помагаат во спречување на загадувањето во Македонија
Рикер - Западниот Балкан на врвот на приоритетите на Обама
Борло формира нов политички блок во Франција
Од условни казни до 3 години затвор за „Метастаза“
Средба Груевски-Монти во Рим
Потпишан договор за прекугранична соработка меѓу Македонија и Косово
Премиерот Рахој победи во Галиција, сепаратистите славеа во Баскија
Тројца убиени при напад во спа центар во САД
Трета рунда меѓу Обама и Ромни
Навалица во продавниците со користена стока
Дијаспората преку фонд ќе инвестира во Македонија
СДСМ - Спомениците од „Скопје 2014“ да ги чува само полицијата
Зафировски - Никогаш не било подобро да се инвестира во Македонијаpile, 22.10.2012 23:10:22
Cuden tekst bez nitu eden integralen tekst na proamerikanski orientiraniot Premier na prijatelska Italija, kako i samata sredba sto e cudna,nema zaednicka pres konferencija.Тој на средбата потсетил (se misli na Premierot na R.Makedonija) и на пресудата од Меѓународниот суд во Хаг,...Iskrenoto prijatelstvo i baranjeto na iskreni zalozjbi za podrska od pocituvaniot domakin za pocituvanje na odlukata na megjunarodniot Sud vo Hag od strana na R.Grcija, bara i iskren sogovornik koj megju drugoto treba da objasni kako toa ,,vremenata spogodba e zjiva katastrofa koja ja ima dadeno kako aktuelen Premier ili mozjebi togas bese vo uloga na lider na DPMNE, a tuka treba da mu objasni na G-din Monti kako mozje da bara pocituvanje na VS i Presudata na MSP od Hag koga e lider na politicka partija koja Rezoluciite 817 i 845 na SB pri ON ne gi priznava.Isto taka se nadevam deka premierot ima objasneto kako se spravuva so visokite oblici na organiziran kriminal vo zemjata,sto prevzema da nema politi

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 8°C

Ведро

Среда
Сончево
Макс: 23°C, Мин: 6°C

Четврток
Сончево
Макс: 23°C, Мин: 9°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (33)
Првомајскиот ручек на Караѓорѓево. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Кокан Димушевски: МРТ ја минира турнејата на „Леб и сол“ во Австралија
Клавијатуристот Кокан Димушевски не добил одобрение од МРТ, каде што е вработен, да замине на турнеја со групата...
Охрид со развоен план ќе го штити културното наследство
Во проект за интегриран пристап во управување со наследството се вклучени и Венеција, Вилавска Долина - Словенија, Крф, ...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |