Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
26.04.2012, 12:46
Успешно враќање на Дерик РоузПо 26 меча пауза поради повреда, МВП на НБА придонесе за победата на Чикаго над Индијана

Најдобриот кошаркар во НБА-лигата, Дерик Роуз од Чикаго, забележа 10 коша и седум додавања за 27 минути во игра против Индијана. Неговиот тим славеше на гости со 92:87 во дербито на Централната дивизија од Источната конференција, а Роуз успешно се врати по 26 меча пауза поради повреда.

„Утрото ми кажа дека се чувствува многу подобро, и тоа по само два дена тренирање“, изјави тренерот на Булси, Тод Тибодо. „Тоа е добар знак“.

Резервистот Кајл Корвер беше најефикасен во Чикаго со 20 поени. На водечкиот тим на Истокот му беше потребна победа синоќа во последниот дуел од основниот дел на сезоната, како и пораз на Сан Антонио, за да заврши прв во лигата и со тоа да ја стекне предноста на домашниот терен во евентуалното финале на плејофот.

Орландо го совлада Шарлот со 102:95 и заврши шести на Истокот, но шансите во разигрувањето му се „тенки“ поради повредата на Двајт Хауард.

Њујорк, кој се бори со Филаделфија за седмото место, го победи Лос Анџелес Клиперс со 99:93, а Сиксерси славеа над Милвоки со 90:85. Никси засега се седми поради подобриот меѓусебен скор со „76-ките“.

Во Западната конференција Денвер ја победи Оклахома со 106:101 и го дели една победа до обезбедувањето на шестото место. Кевин Дурант од Оклахома постигна 32 коша и е во мало водство на листата на стрелците во однос на Коби Брајант, кому му се потребни 38 поени во последната средба за да избие на врвот.

Резултати: Феникс - Сан Антонио 106:110, Милвоки - Филаделфија 85:90, Оклахома - Денвер 101:106, Њујорк - ЛА Клиперс 99:93, Индијана - Чикаго 87:92, Кливленд - Вашингтон 85:96, Орландо - Шарлот 102:95.

Статијата е прочитана 266 пати.

Испрати коментарБарселона постигна седум голови на гостувањето кај Рајо
Неверојатен кам-бек на Клиперси
МЗТ Скопје на една победа до првата титула
Вардар про му се истури на Пелистер
Лазаров на фајнал фор во Лигата на шампионите
Ибрахимовиќ му порача на Берлускони
Новиот бран, засега, го одмина ФФМ
Дурент побрз од сирената, Леброн ги уништи Никси
Чикаго број еден, Шарлот со најлош скор во историјата на НБА!
Фени Индустри намали на 2
Тито Виланова на местото на Гвардиола
Атлетико Мадрид и Атлетик Билбао во финалето во Букурешт
Металург на чекор до одбрана на титулата
Колекционерот на маратони Станфер ќе трча во Скопје
Мурињо - Ќе останам во Реал ако челниците ме сакаат уште
Тримесечна суспензија за Ристе Стефанов
Работнички - Ренова во финалето на Купот на Македонија
Баерн преку пенал-рулетот во големото финале
Чави со повеќе додавања од целиот тим на Челзи
Во игра за Каракас и Тод Зафировски
Седум меча суспензија за Артест
„Џезерите“ обезбедија пласман во плејофот
Бункерот на Челзи ја симна Барса од европскиот трон
Полска ја враќа граничната контрола за ЕП
Галил Гилбоа нов шампион во БИБЛ лигата
Филаделфија обезбеди место во доигрувањето
Анжи го бара Пандев поради Ето
Барса под огромен притисок ќе ја докажува својата игра
Надал ужива во триумфот над Ѓоковиќ
Манчини - Се е во рацете на Јунајтед!
Јувентус се доближи до „скудетото“, нов кикс на Милан„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 16°C

Ведро

Вторник
Ведро
Макс: 28°C, Мин: 11°C

Среда
Ведро
Макс: 30°C, Мин: 11°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |