Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
11.06.2012, 20:04

(ЕП 2012) Франција и Англија си поделија по бод

Дербито во групата Д на ЕП 2012 заврши 1:1 иако „триколорите“ имаа повеќе од играта

Франција и Англија одиграа 1:1 во дербито во групата Д на ЕП 2012. Поведоа Англичаните со погодокот на Лескот во 30 минута, но нивната радост траеше само девет минути кога реализира Насри, резултат што остана актуелен на семафорот во Доњецк до самиот крај. Пласманот во нокаут фазата ќе го бараат во дуелите со Шведска и Украина кои вечерва ќе го заокружат првото коло на Европското првенство.

Воведните 45 минути ги одбележаа Французите. Имаа повеќе од играта, создаваа прилики, шутираа (девет пати се заканија, шест пати во рамки на голот) меѓутоа на реализација први се радуваа играчите на Рој Хоџсон кои ја продолжија традицијата да останат непоразени на крајот во ситуација кога на полувреме имаат нерешен исход, а така беше шест пати во последните осум меча до денешниот на "Донбас арена". Ударот на Лескот впрочем беше и единстевниот што Англичаните успеаја да го упатат во рамки на голот на Уго Лори во текот на целиот меч.

Второто полувреме донесе порезервиран однос на обете селекции, па оттука на моменти добија и свирежи од трибините. (С.Д.)


Статијата е прочитана 542 пати.

Испрати коментар(ЕП 2012) Португалија до витални бодови на ЕП
Оклахома поведе во финалето на НБА лигата
ЕП 2012 - Полјаците и Русите без победник во меч од висок ризик
ЕП 2012 - Чешка за шест минути ја урна Грција
(ЕП 2012) Шевченко за дебитантска победа на Украина
Надал по седми пат го освои Ролан Гарос
(ЕУРО 2012) Хрватите сигурни против Ирска
Хамилтон победник на Ф1 трката во Монтреал
Дождот го прекина машкото финале на „Ролан Гарос“
(ЕУРО 2012) Италија извлече реми против Шпанија
Мајами е вториот финалист во НБА плеј-офот
(ЕУРО 2012) Гомез кобен за Португалија
(ЕП 2012) Данска ја изненади Холандија
Шарапова победничка на „Ролан Гарос“
Ракометарите со пет гола предност ќе одат на реванш со Австрија
(ВИДЕО) Насилства на почетокот на ЕП, падна првата жртва
Германската тешка артилерија против Роналдо
Ѓоковиќ лесно против Федерер за финале со Надал
Русите демонстрираа сила против Чешка
Полска и Грција ремизираа на отворањето на ЕП
Болт одвај победи во Осло
(ЕВРО ВЕСТИ) Баерн Минхен со десетмина играчи на ЕП
Фудбалското лудило може да почне

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 27°C

Делумно облачно

Среда
Ведро
Макс: 32°C, Мин: 13°C

Четврток
Сончево
Макс: 30°C, Мин: 13°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Одлуката на Хашкиот суд е важна, но таа не го решава прашањето за името

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |