Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
02.06.2012, 17:42
Груевски најави 110 милиони евра за компаниитеНови 110 милиони евра поддршка за малите и средни претпријатија преку поволни кредитни линии најави денеска на прес-конференција премиерот Никола Груевски.

- По поддршката на компаниите со првата кредитна линија за ефтини кредити на кои е субвенционирана каматната стапка од 5,5 отсто во вредност од 100 милиони евра, и втората линија од 50 милиони евра, следно е дека Владата ќе обезбеди нови 10,7 милиони евра за финансирање на мали и средни фирми од преработувачката индустрија преку докапитализација на Македонската банка за подршка на развојот. Со тоа ќе се зголеми потенцијалот на Банката за финансирање нови инвестиции. На тој начин ќе се подобри пристапот на фирмите до кредити и ќе се отвори можност за финансирање на развојни проекти во стопанството, подвлече премиерот.

Средствата ќе бидат наменети за мали и средни претпријатија од областа на преработката на земјоделски производи и мали и средни фирми кои се занимаваат со откуп и извоз на земјоделски производи и нивни преработки. Намената е за обртни и основни средства, при што условите за фирмите ќе бидат исклучително поволни, 3 отсто камата, рок на отплата 5 години со 1 година грејс период за основни средства, односно 3 проценти камата и рок на отплата 18 месеци со 3 месеци грејс период за обртни средства.

Груевски потсети дека во насока на подршка на фирмите Владата ќе ја обезбеди третата ефтина кредитна линија за кои кредити ја субвенционира и каматата, линија во вредност од 100 милиони евра за мали и средни претпријатија од ЕИБ, и оти оваа процедура треба да заврши до крајот на јуни 2012 година.


Статијата е прочитана 746 пати.

Испрати коментарСамак - Опозицијата нема поим од странски инвестиции
Во Мостар потврдени добрите меѓусоседски односи на земјите од регионот
Тешко повредено момче од село Грдовци, се бори за живот
Педофилите од денеска на интернет
Владата најави распределба на градежно земјиште
Владата со нов пакет мерки, најавува 6 до 8 илјади вработувања
Во Гостивар татко го рани синот во расправија
Путин нема да го бојкотира ЕП во фудбал во Украина
Николиќ се заложи за прекин на судирите на Косово
Доживотна казна затвор за Мубарак
Охриѓанец се задоволувал пред малолетнички
Ципрас останува на грчките црвени линии
Петмина ранети во Косово
Иванов - Безбедносната состојба не е загрозена
Георгиевски не случајно тргна од Охрид
Нови тарифни постпејд-модели на „Т-мобиле"
Николиќ ја презеде должноста претседател на Србија
Јанкулоска - Во „Монструм“ испочитувани правилата на полициско однесување
Ставрески - 450 милиони евра за поддршка на економијата
Црвенковски и Жерновски разговараа за соработка
Груевски - Прифативме референдум, а не предлог за името
Либерализиран превозот на стока меѓу Македонија и Полска
Сарачини - Не очекував да нема понуди за купување на ОХИС
Денеска и утре локално невреме со пороен дожд, грмежи и ветер
До 15 јули ќе се знае судбината за тендерот на Чебрен и Галиште
Пратенички прашања во Собранието
Кумановец убиен во дворот на семејната куќа
Командант Бреза се бори за живот по тешка сообраќајка
ЕУ се надева на ирско „Да“ за фискалниот пакт
Најмалку седум луѓе загинаа во бомбашки напади во Багдад
Папандреу - Грција не е проблем
Светот го одбележува Денот против пушењето
Вооружен напаѓач убил петмина и се самоубил
(ФОТО) Велосипедистите излегоа на протест
Волерс - Исходот од самитот во Чикаго не е негативен резултат
Опозицијата за ребалансот - Ако е криза, нека биде криза за сите
Судот ги распраша сите обвинети за убиството во ГУЦ
Директор сексуално злоупотребувал ученици
Груевски - Црвенковски се издрибла самиот себе
Црвенковски го повикa Груевски на ТВ дуел
Џулијан Асанж ќе и биде екстрадиран на Шведска
Избрани тројца обвинители за скопското јавно обвинителство
Седми Баскерфест во Скопје од 1 до 10 јуни
Чарлс Тејлор осуден на 50 години затвор
Анкета на ИПИС - ВМРО-ДПМНЕ со највисок рејтинг
Спречени терористички напади за време на Евросонг
Попоски - Македонија останува на патот кон НАТО и ЕУ
Мит Ромни кандидат на републиканците за претседател на САД
Уште 98 лица загинаа вчера во Сирија
Тројца планинари загинаа, двајца се водат исчезнати на Монт Еверестsase, 02.06.2012 19:33:27
Значи оцекувајте повеќе инспекции.Овие кога несто ќе ветат дека ќе дадат очекувајте да земат т.е да казнуваат.Оваа влада мислам дека има колективен проблем со умот.Ова сигурно излегле да го ветат под притисок на митингот на ова комуњариве во струмица а од утре ќе не сотрат со инспекции со барање на грешки во работењето кои можат да ги видат само приучениве инспектори од вмро.До кога мислите да ни ја дерете кожата бе мајмуни мислете дека еден ден и вие ќе паднете од власт а ако не сега народот тогашќе ве тепа по улици
Трпе, 03.06.2012 00:27:22
Лесно е да се ветува,тешко е да се исполнува.Прво ги казнува и рекетира претпријатијата а сега ке им помагале.Човек да не знае дали да се смее или да плаче.Или да се смее и кога му се плаче ако не сака да биде казнет.
Која великодушност, 03.06.2012 06:03:19
Уметниците пред работниците - само така и понатаму. Половина од средствата што според конзервативни проценки ќе се потрошат на „Скопје 2014“, по неколку години безмилосно исцедување на сите мали и средни претпријатила - браво за логиката.
mile, 03.06.2012 08:25:57
Изгледа пристигна првата транша од 8-те милијарди долари инвестиции ????????? А Феликс, што велиш????????????
Pak od stranski kredeiti a parite od IPA propadjaat., 03.06.2012 10:08:17
A od kade ce obezbedi pari Vladata za ovaa poddrska na malite i sredni pretprijatija. Se razbira so stranski kredit i zadolzuvanje kaj EIB. Vo isto vreme nepovratnite pari,koi se dodeleni od IPA fondovite za Makedonija okoli 500 milionaevra ( da , da tocno tolku 500 miliona) propadjaat kako neiskoristeni , poradi nemanje na proekti! a znasete zosto. Bidejci tie pari od IPA fondovite , ne se dodeluvaat na beli oci, no se davaat so izdrzani proekti i strogo namenski se koristat i se kontrolira nivnoto trosenje. Pa kade i vo koja zemja mozat takvi raboti da se slucat!?
gragjanin, 03.06.2012 11:55:19
LAZE!!!???Povece nikoj ne mu veruva!Pominaa sest godini a tie uste zboruvaat vo idno vreme.Vreme e za otcet,ako vistinski imate da pokazete rezultat?Ili da go pocekame Noviot bran!?Odete si!!!
jimmy1, 03.06.2012 20:17:15
Stom treba da se pomognat srednite i malite biznisi im se dava nepovratni sredstva, im se dava pomos gospodine plemiele (taka bi izgovorilgrujo), a ne krediti. Znaci i od tie sto treba da gi pomognite na nekoj nacin kepravite profiti, ke cicate duri vi se mozi. Vo zapadot na takvite predprijatija im se pomaga so nepovratni paricni sredstva samo da ne se ispustaat rabotnici, a vie im davate krediti a so toa vie da profitirate zosto treba poveke da vi cratat. Pa stramota e da se falite kako gi pomagate malite i srednite biznisi, toa nee pomos gospoda vladateli, toa za malite biznisi e isto kako drzaven danok vo krv.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИ

  


Site Meter


Време
Скопје, 18°C

Делумно облачно

Недела
Ведро
Макс: 29°C, Мин: 13°C

Понеделник
Сончево
Макс: 31°C, Мин: 13°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |