Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
15.01.2013, 09:28

МЗТ Скопје поразен од Раднички

„Металците“ се враќаат со пораз од гостувањето во Крагуевац во натпревар во кој двете екипи одиграа по две добри четвртини и често се менуваа во водство

Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром со пораз се враќаат од гостувањето во Крагуевац, откако синоќа во АБА лигата се поразени од тимот на Раднички со резултат 89:83. По четвртини 21:27; 27:15; 13:24; 28:17.

Во натпревар во кој двете екипи одиграа по две добри четвртини и често се менуваа во водство, на крајот сепак Раднички е тимот кој дојде до победата. Клучни за победата на Раднички беа двете тројки постигнати во финишот на натпреварот кога резултатски се одлепија од МЗТ кој настапи без по��редениот Ѓорѓи Чековски.

Во тимот на Раднички најефикасни беа Александар Чапин со 26 и Ратко Варда со 20 постигнати поени. Кај МЗТ Скопје Аеродром, најмоногу поени дадоа Дамјан Стојановски - 21 и Кејд Дејвис - 15.

Следниот натпревар тимот на МЗТ Скопје ќе го одигра в сабота на домашен терен против Сплит.

Постигнати резултати на другите натпревари од 17.коло во регионалната АБА лига: Цибона – Крка 78:86, Сплит - Игокеа 60:68, Широки – Партизан 87:80, Будуќност – Шолнок 88:63, Црвена Звезда – Цедевита 90:65 и Олимпија - Задар 88:81.

Табела: Игокеа 14-3 (победи-порази), Црвена Звезда 12-5, Партизан 11-6, Будуќност 10-7, Раднички 9-8, Унион Олимпија 9-8, Цедевита 9-8, МЗТ Скопје Аеродром 9-8, Крка 7-10, Сплит 7-10, Цибона 6-11, Широки 6-11, Задар 6-11, и Шолнок 4-13.


Статијата е прочитана 418 пати.


Испрати коментарИнтер после драма и продолженија во полуфиналето
Бекам се враќа во Милан?
Хрватска ја декласира Унгарија
Виланова го „чепна“ Мурињо
Гвардиола најави доаѓање во Англија
Македонија против една нова Русија
(ФОТО) Исланд и го нанесе првиот пораз на Македонија на СП
Федерер и Мари само се загреваа
Бабунски останува селекторот на младите
Армстронг го признал допингот кај Опра
Фаворитите сигурни во второто коло
Со Исланд почнува вистинското
Фаворитите без проблем на стартот во Мелбурн
Пандев и Наполи се поблизу до Јувентус
(ФОТО) СП ВЕСТИ - Жолт картон за РФМ од ИХФ
Барса соборува рекорди
Тунис ја шокира Германија
Фалкао најави заминување во ПСЖ
Ван Перси и Видиќ му пресудија на Ливерпул
И тоа се случи - Лејкерси победија
(ФОТО) Преку Катар до осминафиналето
Докузовски и Лукоил пријателски се разделија

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 13°C

Делумно облачно

Среда
Облачно
Макс: 10°C, Мин: -1°C

Четврток
Обилни врнежи
Макс: 7°C, Мин: 2°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (50)
Вдовицата на Тито стана обична граѓанка
Мудрост да се пее и да се преживее
Горазд Чаповски...
Иднината пристигна со модели што возат сами
„Ауди“ e прв производител на автомобили на планетава, кој од Невада, САД, доби дозвола за користење автономни возила на ...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |