Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
14.09.2012, 13:19

Македонија и официјално во рецесија!Заводот за статистика и официјално потврди дека македонската економија е во рецесија. Во второто тромесечје има пад на БДП од 0,9 проценти

Македонската економија е во рецесија. Заводот за статистика и официјално потврди дека македонската економија е во рецесија.

Во второто тромесечје има пад на БДП од 0,9 проценти. Со оглед на тоа што и во првиот квартал од оваа година заврши со економски раст од минус 1,4 отсто, а сега пад е регистриран и во вториот квартал, економијата и официјално е во рецесија.

Најголемо намалување има во секторот рударство, преработувачка индустрија и снабдување со електрична енергија. Потоа во секторот градежништво и кај сообраќајот.

2012-та според проценките на аналитичарите се смета за една од потешките економски години, по онаа во 2009-та кога БДП изнесуваше минус 0,9%.


Статијата е прочитана 1691 пати.

Испрати коментарПродолжува комисиската расправата за Законот за бранителите
Од џамија укадени 20.000 евра
СДСМ - Еврозоната и ЕУ не се во рецесија
Македонија спроведе многу реформи со високиот предпристапен дијалог
Груевски - Владата презема мерки за надминување на увезената рецесија
Доколку се загрозат институциите, ВМРО - ДПМНЕ е подготвена за избори
Се регулира заминувањето на македонските работници во странство
Град Скопје распиша конкурс за архитектура
Девет цивили загинаа во воздушен напад на НАТО во Авганистан
Измамнички „заспале“ сопружници и ги ограбиле
Нуркачи го чистат дното на Охридското Езеро
Карл Билд спречен да ја посети Тимошенко
Апсења во Москва по „Маршот на милионите“
Арифи со позитивни очекувања пред средбата со Филе
Во прекин сообраќајот на патниот правец Ресен-Охрид
Четворица НАТО војници загинаа од „пријателски оган“ во Авганистан
Измамник од Германија ветувал вработувања во странство
Безбедноста на принцот Хари во Авганистан не е загрозена
Владата го усвои Законот за граѓанска одговорност за навреда и клевета
СДСМ - За рецесијата е виновна лошата економска политика на Владата
Осум фирми добија 2,7 милиони евра од кредитната линија на МБПР
Талат Џафери пред Комисијата ја читаше „Тишина“ од Ацо Шопов
Ставрески - Владата подготвена со многу мерки против рецесијата
Груевски - Законот за бранителите не е против некој етникум
Талибанците ја нападнаа базата на принцот Хари
Почнува изградбата на Институтот за белодробни заболувања
О Нил - Меѓународната заедница да и каже „не“ на Грција
Разузнавач почина од истрел на работното место
Прва средба Иванов - Нишани во Охрид. Загина телохранител на албанскиот претседател
Запалена германската амбаса во Судан
„Оне“ одбележа 10 години во Македонија
Папата дојде во Либан со порака за мир
Гореше само во Националниот парк „Јасен“
Почина Драган Тумановски, судија во Врховниот суд
СДСМ бара одговор од Владата за училиштата во Чаир
Ердоган - Изетбеговиќ ме замоли да се грижам за БиХ
Скопјани на 23. септември ќе појадуваат на Камениот мост
Гостиварец преживеа пад со возило во бездна
Попоски - Македонија е конструктивна кон соседите
Цистерни на „Млаз“ биле користени за шверцот, тврди Магаш
Инфлацијата ја креваат цените на храната и на нафтата
Талат Џафери урива рекорди во молчење
Јапонија се откажува од нуклеарната енергија
Дожд, град и силен ветер денеска и за викендот
Нови судири пред американската амбасада во Каиро
„Скопје сити мол“ ќе ги отвори вратите на 4 октомври
Четворица уапсени за нападот во Бенгази
Кацин - Македонија мора да одговори на внатрешните дилеми
Препораката на СЗО нема да го намали бројот на пушачи
Грците ќе одат во пензија на 67 години
„Индепендент“ - САД имале информации за нападите врз дипломатските мисии
Четворица руски туристи загинаа во автобуска несреќа близу Солун
СДСМ протестира за контрапротестите
Американската амбасада во Скопје на штрек
Мексиканската морнарица го уапси наркобосот „Ел Кос“
Кралев најави прекршочни пријави за Чаир
Магаш тврди дека имал „бизнис“ врски со Љубчо Георгиевски
„Лов“ на танчерки во ПологAvstriec, 14.09.2012 14:10:14
A b e aj ne lazete... sto znaete vie za recesija. Ta neli Stavre i G(r)ujo pred nekoj den velea deka sme pozitivni... od kaj sega minus... Ili nakratko receno...Banana drzava.. site majmuni samo gore-navedenite se kako sto treba....
KOJCO, 14.09.2012 14:55:24
Sega ke izleze Grujo i ke kaze deka imame rast od 3%. Sigurno Branko e kriv. Grujo odi si te molam, samo steta od tebe.
Branko, 14.09.2012 17:25:22
Recesija???? Da ne e sega? Pa ne e 1 April.... Ta neli Stavrevski vikase deka ke kjarime od svetskata kriza? Ta neli sme naj naj u Evropa? E eve go kjarot od krizata.
fer .play, 14.09.2012 17:46:14
Па нели економијата ни цвета ,правиме роуд шоу низ цел свет па тоа е ако гледаш на сител македонија =швајцарија или...БРАНКО Е ПАК КРИВ...Луѓе оставете го Бранко и минатото јас не сум партиски определен ама џебот ми е се повеќе и повеќе празен,доста лаги и ветување дајте дела , а дела се кога џебот ќе ми биде барем пристојно полн...
mile, 14.09.2012 18:18:54
Однапред се знае........ БРАНКО Е КРИВ!!!???
Трпе, 14.09.2012 23:57:52
Резултатите на способностите на остварувачката блада излегоа на виделина.Стопанството заглави од нивното недомакинско трошење на пари а долговите не си ги плакат.Народот нека продолжи да се радува а можно е да продолжи да се моли и крсти пред делата на проектот Скопје 1014.Само пропагандната влада не е за верување, уште троши пари за кич фасади и бронза.Гробарот на напатената земја продолжува да ги лаже пензионерите и административците за да не ги зголеми пензите и платите што обека ЌЕ,Ќе,ќе,ќе....Се расфрлија и со субвенци и таму каде треба и нетреба.На крај го задолжиле Владиниот завод за статистика да го лаже наивниот народ.Ви сите претпријатија вака работат стечајните управници.
od ostrijot, 15.09.2012 09:09:28
luge pricekajte novite falbi i lazi na trubacot stavrevski uste nese gotovi a do togas ke imame recesija.posle toa moze daima i bankrot.
veles, 15.09.2012 15:06:17
Kukkuuuu recesija ???Alal da i e na MKd .ekonomija duri sega vleze vo recesija a vo poslednite ne znam kolku (20g) ima 30% nevrabotenost,nisto ne raboti,investicija od 0.1% osven trgovski centri preku koi strancite si go sirat bisnisot kaj nas a nie so toj pamet deka eve ni nosat rabotni mesta i tek duri sega Mk.ekonomija vleze vo recesija .Pa nie ne sme ni izlegle od recesija alooooo proverite gi faktite pa posle pisuvajte.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 16°C

Облачно

Понеделник
Делумно облачно
Макс: 27°C, Мин: 13°C

Вторник
Ведро
Макс: 26°C, Мин: 15°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Нов фељтон на Утрински Весник Јованка Броз-Титова совладетелка
Во Конго отриен нов вид мајмун
Овој вид мајмуни локалните жители ги нарекуваат лесула, а нивните задници имаат специфична сина боја...
Стогодишник се` уште работи во „Волмарт“
Највозрасниот работник во САД има 100 години и веќе 29 години работи во супермаркет на „Волмарт“ во Канзас...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Фељтон |