Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
26.06.2012, 13:14
(ЕП 2012) Илиевски: Најдобрите се во полуфиналетоЕксселекторот на Македонија смета дека најдобрата четворка на ЕП е реално најсилна во моментов

Нокаут-фазата на ЕП 2012 го оправда својот назив. Сите изненадувања, лабави настапи и неубедливи изданија не можеа да се протнат преку елиминацискиот филтер по што, според критериумите на мнозинството, остана реално најдобрата четворка на шампионатот. Во целост се согласува и поранешниот селектор на македонската фудбалска репрезентација, Никола Илиевски.

„Најсилните екипи се во полуфиналето, сите четири оправдано обезбедија пласман“, констатираше Илиевски. Сепак, можеше да видиме и за нијанса повозбудлив фудбал, според ексселекторот. За него, Франција премногу лесно се предала.

„Мене негативно ме изненади Франција. Дозволи со една повлечена формација лесно да биде надиграна, без да го искористи својот целосен капацитет. Французите имаат одлични офанзивни фудбалери, големи имиња кои седеа на клупа и влегоа дури во второ полувреме. Верував дека можеа барем до полуфинале“, анализира популарниот Џиџи. „Спротивно на тоа, пријатно изненадување е Италија. Екипата која и во репрезентативниот и во клупскиот фудбал отсекогаш била препознавана по затворената игра, „катанаџото“, против Англија играше напаѓачки со целосна доминација во 120 минути. Требаше да победат и порано, ама пеналите ја задоволија правдата“, заклучи Илиевски.

Логично е да се разликува карактерот на натпреварите во групна и во елиминацискиот сегмент. Овде нема калкулации и втори шанси и затоа клучна е насоката која селекторите ќе ја трасираат во почетокот на мечот.

„Во нокаут-фазата видовме големи потези од селекторите, за што секако треба да имате и големи играчи. Дел Боске, на пример, и покрај сите критики повторно постави формација без напаѓач, а потоа кога Шпанија поведе и противникот требаше да нападне, тој наместо да се брани, во игра внесе двајца напаѓачи (Торес и Педро). Се зборуваше и за Германија, за тоа што почна со втората постава напаѓачи. За мене нема втора постава, сите повикани се еднакво важни. Некогаш не треба да ги имате најдобрите играчи на теренот за да победите, но треба да знаете како да ги распоредите“, објаснува поранешниот предводник на нашиот национален тим.

Најдоброто допрва следува. Сите четири полуфиналисти покажаа карактер и убедлива игра и затоа ќе биде интересно да се одредат нијансите кои ќе пресудат за пласман во финалето.

„Во полуфиналето ќе одлучи поголемиот и поквалитетниот избор на клупа и секако, тактиката. Тактичките определби на селекторите ќе бидат важни во првото, но уште поважни ќе бидат во второто полувреме, во оние периоди кога се крши натпр��варот. Исто така многу важни ќе бидат играчите кои се подготвени за трансформација од еден во друг систем, играчите со интелект“, предвидува Илиевски, кој има малку поинакви очекувања за полуфиналниот епилог од мнозинството прогнозери. „Моја прогноза е дека Португалците ќе направат мало изненадување и ќе ја елиминираат Шпанија. Португалија има доволно добри поединци за тој подвиг, а Шпанците имаат посебен психолошки товар. Од нив се очекува многу, како што се очекуваше да играат Реал и Барселона во финале во ЛШ. Но, видовме дека не победува секогаш оној што ќе прикаже најдобар фудбал. На Германците, пак, нема да им биде лесно со Италијанците. Тие се многу сигурни и ќе сакаат да докажат дека во нивната земја се игра квалитетен фудбал и покрај сите скандали кои ја тресат. Мислам дека Португалија и Германија ќе играат финале, но сакам Италијанците да направат изненадување и да се пласираат во завршницата“, заврши популарниот Џиџи. (В.А.)

Статијата е прочитана 493 пати.

Испрати коментар(ЕП ВЕСТИ) Оставка на холандскиот селектор Ван Марвајк
Лондон „печен“ за трка во Формула 1
(ЕП 2012) Германија - Италија, судир на две големи фудбалски династии
Македонските кошаркари поразени од Порторико
Шпанија прв финалист на ЕП 2012
Милошевиќ нов тренер на Силекс
„Фед-екс“ не запира на Вимблдон
Лери Бирд се повлече од Индијана
(ЕП ВЕСТИ) Балотели како Кинг Конг
Алонсо блиску до рекордот на Шумахер
(ЕП 2012) Ибериски двобој за финалето
МЗТ Скопје станува акционерско друштво
Крај уште на почетокот за Бердих
Шевченко избира меѓу пензија и САД
(ЕП ВЕСТИ) Две години суспензија за Самир Насри?
Шундовски ја презеде Констанца
Дрогба доаѓа во Барселона?!
Илчо Ѓорѓиевски најсериозен кандидат за претседател на ФФМ
Серафимоски нов претседател на АФМ
Ѓоковиќ лесно со Фереро, Венус во аут
Почина 23-годишен поранешен член на Ливерпул и Бетис
Поволна ждрепка за нашите претставници во Лига Европа
Вардар го доби БАТЕ Борисов во квалификациите за ЛШ
Кошаркарите успешни на вториот тест во САД
Гетлин побрз од Геј на 100 м
Вимблдон шлаг на сезоната
(ЕП 2012) Пеналите кобни за Англија
Алонсо ја разби низата со различни победници
(ЕП 2012) Борбеноста против тактиката
(ЕП 2012) Французите немаа клуч за шпанската тика-така
Македонија домаќин на ЕП за ракометарки до 17 години
Иницијативниот одбор постигна договор со ФФМ околу одржување на Собранието
Германската и грчката амбасадорка заедно гледаа фудбал
(ЕП 2012) Грчкиот бункер распарчен, Германија во полуфинале
Ракометарките добија тешка група на ЕП 2012
Управниот Одбор на ФФМ поднесе оставка
Мајами со шампионски прстен!
(ЕП 2012) Германија ќе им наплаќа на Грците во Гдањск„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 29°C

Ведро

Четврток
Ведро
Макс: 30°C, Мин: 13°C

Петок
Сончево
Макс: 34°C, Мин: 17°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Полемика-Новинарството се дави во контејнер со смрдливо ѓубре
Новинарките Мирка Велиновска и Билјана Секуловска по повод последните бранувања во медиумскиот простор предизвикани од потпишувањето на Договоро�� за декриминализација на клеветата, за „Утрински весник“ одговараат на шест прашања за состојбите во медиумите

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |