Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
16.10.2012, 09:17

Пет години без Тоше

Со голем број настани денеска ќе бидат одбележани пет години од загинувањето на македонска поп-ѕвезда Тоше Проески

Со музички и спортски настани и емисии дeнеска ќе бидат одбележани пет години од смртта на македонска поп-ѕвезда Тоше Проески.

На Националната арена „Филип Втори“ од 19 часот на видеобим ќе бидат пуштани хитовите на Тоше. Музичкиот настан е поврзан со фудбалскиот натпревар меѓу селекциите на Македонија и Србија што ќе почне во 20.30 и ќе продолжи на полувремето од дуелот. Ќе учествуваат Ламбе Алабаковски и Наум Петрески. За музичкиот дел е задолжен Ранко Петровиќ - Бубамара, а настанот го организира Фудбалската федерација на Македонија.

По преносот на фудбалскиот меч, на првата програма на Македонската телевизија, од 22.20 ќе има специјална емисија „Во срце засекогаш“. Ќе ја води Игор Џамбазов, а песните на Тоше ќе ги пеат негови колеги и пријатели - Елена Ристеска, Ламбе Алабаковски, Тамара Тодевска, Андријана Јаневска, Влатко Лозановски, Ѓоко Таневски и Мартин Вучиќ, придружувани од бендот на Тоше. Во студиото на МТВ ќе има и гости кои ќе раскажуваат за Тоше и ќе биде прикажан видеоматеријал за неговиот живот.

Петгодишнината од смртта на Тоше е дел од Програмата за годишнини на значајни настани и личности во 2012, усвоена од Собранието на Република Македонија. Одбележувањето почна викендот во Крушево, каде што денеска се очекува да пристигнат маратонците кои во саботата тргнаа од Нова Градишка, Хрватска. Во Крушево се одржа и четвртиот Меморијален турнир во одбојка во чест на Тоше, на кој победи „Вардар“ од Скопје.

Неговите фанови го посетуваат Крушево, неговото вечно почивалиште и Спомен-домот кој за една и пол година од отворањето го посетиле 180.000 луѓе. Пополнети се 80-ина книги со впечатоци од посетителите и тие наскоро ќе бидат публикувани. Во мај годинава беше промовирана и монографија за Спомен-куќата на Тоше.

Молитвено чествување за Тоше се одржа и во неделата кај Феудалната кула во Скопје, на која за Тоше зборуваа претставници од Граѓанската асоцијација „Мајка Тереза“ и од влашката заедница.

Неговите обожаватели и оваа година го организираа „Ѕвезденото небо“ со кое на 5 октомври, со поддршка на Фондацијата „Тоше Проески“, се одбележува годишнината од неговиот последен концерт. Настаните што ги организира фан-клубот на Тоше имаат и хуманитарен карактер со кои се потенцира големината на Тоше како хуманист и носител на титулата амбасадор на УНИЦЕФ. Пред десет дена беше организирана традиционалната крводарителска акција, а в�� соработка со неговите фанови Црвениот крст на РМ денеска ќе ја почне кампањата за одбележување на Меѓународниот ден на борба против гладот 16 Октомври.

Покрај организирани настани, има и самостојни иницијативи на почитувачи на делото на Тоше. Викендов на неговиот гроб беше оставен витраж со неговиот лик од фанови од Србија. Во центарот на Прилеп, пак, денеска напладне ќе биде откриен мозаик кој четири години го изработувал прилепскиот наставник и уметник Ристо Тошески. Висок е пет и широк три метри, направен со разнобојни камчиња. Има форма на солза во која е ликот на Тоше, 26 цветови што ги симболизираат неговите години и познатиот ангел од црквата во Курбиново. Околу мозаикот се уредува парк со водна површина.

Животот на Тоше заврши во годината кога одбележуваше десет години успешна кариера и кога таа почна да станува меѓународна. Но албумот на англиски јазик што го подготовуваше беше постхумно промовиран („The Hardest Thing“). Загина на 26 години, утрото на 16 октомври 2007 во сообраќајна несреќа кај Нова Градишка, на пат кон Загреб.

Тодор Проески - Тоше е роден на 25 јануари 1981 и својот музички талент го покажал уште како петтоодделенец на фестивалот „Златно славејче“ (1992) каде испеал песна на влашки јазик. Муичката кариера ја почна со победата на „Мелфест“ во Прилеп, во 1997 година, и оттогаш настапуваше на сите значајни фестивали во земјава и регионот, а во 2004-та ја претставуваше Република Македонија на Евровизија во Истанбул. Таа година стана и амбасадор на УНИЦЕФ. Објави седум албуми - неколку и во превод на српски/хрватски јазик. Последниот - „Игри без граници“ беше промовиран две недели пред несреќата, а последниот концерт го одржа на Градскиот стадион на 5 октомври 2007.


Статијата е прочитана 716 пати.

Испрати коментарГруевски и Самарас – блиску, а сепак далеку
Киднапиран синот на амбасадорот Игор Илиевски
Скопјанец заработил 2,5 милиони евра, фармацевт со бруто-плата од 92 илјади евра
Сите добри компании ќе мора да излезат на Берза
Затворот во Шутка нема возило за Вранишковски
Фатен шверцер на азиланти од Шутка и од Инџиково
1
Вељаноски-Ковер - Македонија е подготвена за влез во Унијата
Ќе се евидентираат новите при-пејд корисници
Љубе Бошкоски обвинет за помагање при двојното убиство во Капиштец
Претседателот Иванов упати честитки за победата на Македонија
Ставрески - Задолжувањето ќе ги покрие буџетските потреби
Нотарот од „Бачило“ на бањско лекување
Неутрална Швајцарија се подготвува за немири во Европа
Почина Чехот кој половина година живееше без срце
Студентка од Скопје скокна во смрт
Mоштите на кралот Ахмет Зогу се враќаат во Албанија
Пожар во вилата „Македонија“ во Охрид
Законот за бранители на 29 октомври по скратена постапка
Профитот на „Кока-Кола“ расте на глобално ниво
Претседателот на унгарскиот Парламент во посета на Македонија
Нема ад-хок враќање на визите
Русите го посакуваат Обама
Втората дебата Обама - Ромни без јасен победник
Грција не сака Брисел да се вмеша во спорот
ВМРО-ДПМНЕ молчи за Хасан Приштина
Опозицијата бара став од премиерот за „раната фаза“
Во Македонија сите се различно сиромашни
СДСМ против отпуштање без предупредување
(ФОТО) Двајца повредени во масовна тепачка пред „Мавровка“
Велија Рамковски наскоро пред Апелацискиот суд
Во август сме имале помалку туристи
Со ОНЕ може да зборувате по телефон и во авион
Скопјанец преживеал удар од воз
Само четворица од Македонија добиле азил во Шведска
Ослободителна пресуда за Ѓорѓи Тренковски
Визите ќе го уништат европскиот сон на Западниот Балкан
Молотов коктел запали две возила во Бутел
Kампања за помош на сиромашните и гладните
„Борис Трајковски“ доби акустика по светски стандарди
Николиќ - Ако го побараат Косово, не сакаме во ЕУ
Контејнерите ќе се заменат со нови пластични
Германски компании заинтересирани за инвестирање во енергетскиот сектор
Од идната година МЕПСО ќе отвори пазар на струја
Радован Караџиќ бара награда за мир
Куба ги укина излезните визи
Почнува ТЕХНОМА 2012
Бројот на гладни во светот на високо ниво
Хилари Клинтон презема одговорност за настаните во Бенгази
Изборите во САД може да завршат нерешено?
Локално невреме со пороен дожд и ветер
Собрани 60 илјади кубни метри отпад
Референдумот за независност на Шкотска стана реалност
Ахмети - Не сме разговарале за предвремени избори во март
Американците Рот и Шапли добитници на Нобеловата награда за економија
Протестираа вработените во ОХИС
(ФОТО) И театарот ги доби првите скулптури
(ФОТО) Македонија шефува со регионот
Промовирана платформа за енергетска ефикасност
Пет лица загинаа во „сомнителен“ пожар во Англија
Утре започнува саемот ТЕХНОМА
СДСМ - Грчкиот меморандум неприфатлив за Македонија
Само седум фирми имаат ХАЛАЛ сертификат
Жените земјоделки бараат учество во аграрната политика
ВМРО-ДПМНЕ го повлече законот за бранители
Санино - Визната либерализација важи ако не се злоупотребува
Црвенковски - Почетокот на преговорите ќе влијае позитивно на реформите
Беровчанец се обеси, Тетовчанка се застрела
Лавров - Не се нарушени руско-турските односи
Почина новинарот Хисен Шаќири
Белгија се` поблиску до распад
Одложена седницата на Комисијата за труд и социјала
Од денеска почнува грејната сезона
Баумгартнер - Почувствував голем притисок во главата
Почина поранешниот крал на Камбоџа Нородом Сиханук
Литванско „не“ за нова нуклеарка
Шкотска на чекор до референдум за независност
Покрај санкциите расте американскиот извоз во Иран
Опозиционерот Али Зејдан е новиот премиер на Либија
Коалицијата на Ѓукановиќ победи на изборите во Црна Гора
(ФОТО+ВИДЕО) Баумгартнер успешно скокна од работ на вселената!
Невладини организации го обвинија Ристовски за хомофобија
Груевски убеден во победа на локалните избори
Сарачини - ЕК генерално со позитивни оценки за економијата
Се засилуваат заканите за враќање на визите
Минималната плата да биде 15.000 денари

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 7°C

Ведро

Четврток
Сончево
Макс: 26°C, Мин: 8°C

Петок
Сончево
Макс: 26°C, Мин: 12°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (28)
Јованка е загрижена: „Ќе ме растргнат по смртта на Тито“! Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Револуционерниот Ентони Брекстон го отвора „Скопскиот џез-фестивал“
Во пет вечери, од 19 до 23 октомври, со полноќна програма, на Џез-фестивалот гостуваат значајни имиња од САД, Јужна Амер...
Глупоста и глупирањето станаа ценета форма на живеење
Инаетот ми е голем и нема лесно да им го отстапам местото на медиокритетите“, вели Кокан Димушевски, композитор, клавија...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |