Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
24.04.2012, 13:29
Богов: Македонија има релативно низок јавен долгМакедонија е земја со релативно ниско ниво на јавен долг и според гувернерот на Народната банка на Република Македонија Димитар Богов се уште има простор за негово зголемување.

- Јавниот долг е околу 27 проценти од БДП и тоа е едно од најниските нивоа во Европа. Се уште има простор за зголемување на јавниот долг, меѓутоа на долг рок јавниот долг треба да биде одржлив, односно буџетскиот дефицит треба да биде одржлив што значи да не го зголемува јавниот долг на долг рок, изјави Богово на днешната прес-конференција по повод одбележувањето 20 години монетарна самостојност.

Тој смета дека во време кога е криза оправдано е буџетскиот дефицит да биде нешто повисок, меѓутоа кога ќе дојдат добри години на раст тогаш треба да се намалува.

- Секогаш долгот треба да се мери како процент од БДП. Ако гледате од 2008 до денес во сите земји во светот значително е зголемен долгот. Во земјите од ЕУ тие проценти се движат некаде околу 20, во земјите од Централна и Источна Европа за 15, а во Македонија во овој период е зголемен за осум проценти. Значи сепак помалку е зголемен отколку во оснататите земји, рече Богов и додаде дека околностите биле такви што сите морале да го зголемат долгот, но оти лимитот за Македонија како и за останатите земји кои имаат потежок пристап до пазарите на пари е понизок.

Тој додаде дека лимитот за Македонија не е 60 отсто како што е во мастришките критериуми и оти во Стратегијата за јавен долг не е предвидено толку високо ниво. - Таму е поставен многу понизок лимит и тоа покажува дека Министерството за финансии е свесно и си има поставено лимит до каде ќе оди со тоа, истакна гувернерот на НБРМ.

За најновото задолжување од Светска банка од 100 милиони долари, рече дека средствата ќе се трошат за конкретни проекти во наредните неколку години.


Статијата е прочитана 539 пати.

Испрати коментарБесими ќе се сретне со министерот за одбрана на Германија Томас де Мезиер
Свечена академија по повод 20 години монетарно осамостојување
Конектикат стана 17-та американска држава без смртна казна
Индија изведе во орбитата нов сателит за набуљудување
Јавно уништување на одземени производи и пиратерија
Вицепремиерката Арифи во тридневна посета на САД
Единствени за НАТО, поделени за иднината
Смените почнаа со четворица директори
Одбележување на Денот на планетата Земја
Воведувањето на денарот беше храбар потег
Избрани нови јавни обвинители
Нова поштенска марка во чест на 20 години монетарна самостојност
Велика Британија пак во рецесија
Ограбени уште три цркви во Тетовско
Холанѓаните ја отвораат сезоната во Охрид
Британска награда за амбасадорот на Македонија во Лондон, Марија Ефремова
Добила отказ откако и дала бубрег на шефицата
Ристовски - Пензиите и натаму во првата недела од месецот
Анан - Ситуацијата во Сирија е неприфатлива
Обнова на фасадите на пет објекти низ Македонија
СДСМ ја поддржува Декларацијата за членство во НАТО
Македонија 132. според светскиот индекс на донирање
Сончево време и температура до 28 степени
Берлускони бил жртва на уцени од Коза Ностра
Пјонгјанг - Имаме оружје со кое можеме да ги поразиме САД
Министерот Бесими во дводневна официјална посета на Берлин
Џулијани - Мит Ромни е најдобриот кандидат на републиканците
Бан Ки Mун запознат со пресудата од Хаг
Медведев ќе го наследи Путин во партијата
Владејачки пакт за членство во НАТО
Молк во МВР за истрагата за Смилковци
Пристоп негира дека е цел на истрага
СДСМ - Кратењата во Буџетот се нереални
ДУИ го поддржува новиот закон за лустрација
Одбележани 107 години од загинувањето на Христо Узунов
НДП - Да се побара стручна помош од ФБИ за расветлување на убиството
Попоски - Членството на Македонија во НАТО е во интерес и на Грција
Сириската армија гранатира цели во провинцијата Хомс
Конгресмени од грчкото лоби со критики кон Македонија
Законот за лустрација помина во прво читање
Филе - Да не се посочуваат виновници за злосторството кај Смиљковци
Брејвик планирал да избега од Утоја со украден авион
Попоски ќе побара од Бан Ки-мун да се почитува Хашката пресуда
Саем на туризам и Денови на образование и кариера
Истрага против Месиќ поради купување луксузни станови
Пукотница за имот го потресе Козле
Груевски - Македонија е четврта во Европа по најмало задолжување
Уште една барокна катна гаража во Центар
Пратениците ќе се степаа поради лустрацијата
„Што и да одлучите, јас сум веќе уништен и згазен“
СДСМ бара политичка одговорност по петкратното убиство и „Детонатор“
Вранишковски се жали на болки, не сака на судење
Пријави за 12 соработници на охридскиот градоначалник
Арифи - Написите за широка владина коалиција се шпекулација
Груби - За инцидентот на Кале ќе суди историјата
Холандската Влада ќе поднесе оставка
Иванов - Спортот помага во меѓусебното запознавање и толеранција
Орав - Преку Денот на Европа евроинтегративниот процес поблиску до граѓаните
Поевтинуваат бензините и дизелот
Нови санкции од ЕУ за сирискиот режим
Брејвик им се извини на семејствата на случајните жртви
Градоначалникот на Старо Нагоричане куртули од притвор
И градинарите ќе добијат поголеми субвенции од лани
БИОкулт го отвори и својот втор продажен центар за органска храна
Презентација на македонски производи во Стокхолм
Експлозија и светлина ги вознемири жителите на Калифорнија и Невада
Попоски ќе побара од Бан Ки-мун да се почитува одлуката на Судот во ХагJeton, 24.04.2012 13:54:22
Abre ne e vo visinata na dolgot tuku za shto i kako se koristat parite. I novinarite zapagjaat vo stapicata so zamena na tezi...demek nema problem...ne sme zadolzheni mnogu...drugite bile povekje.
Vancho Strumica, 24.04.2012 13:59:36
i ovoj zabega
НЕВЕН ГНЕВЕН, 24.04.2012 14:22:01
А бре пријател. Ми те ставија во тавче уште со поставувањето за гувернер на банката, а сега не да кажуваш дека не сме презадолжени, туку ќе те натераат да кажеш ‘‘Не, да си ебам мајката, не сме презадолжени‘‘.А бре имај малку достоинство и кажи како што доликува на прав гувернер, а не да бидиш вечити подлизурка.
baze, 24.04.2012 16:18:02
Misli deka sme nedorasnati ili glupavi,koj e kapacitetot na Makedonija da go vraka,a koj e kapacitetot na prezadolzenata Evropa
abe odi setaj, 24.04.2012 17:02:52
Dzabe ti se site diplomi i skoli Guverneru. Kazi mi dali edno semejstvo so prihod od 10 000 denari polesno bi go podnele dolgot od 27 otsto (2700 denari) ili nekoj kako tebe so prihod od da receme 100 000 denari dolgot od 40 otsto (40 000 denari). I najmaloto dete anae deka siromaviot nemoze da podnese i najmal zaem dodeka bogatiot moze da vraka i golemi zaemi. Zatoa sporedbata so Evropa kazete im ja na vasite na pertiskite sostanoci i niv voodusevuvajte gi.
Трпе, 24.04.2012 18:52:31
Не ми е јасно,портпаролот на дпмне-овците Бог��в и порано лажел или така го научиле другарчињата.Ако во обични коментари многу подобро се разјаснува задолженоста на државата.Алооо гувернере ние сме повеќе задолжени и од Грција а да не стане збор кога ги спомнувате Италија и Шпанија.Ние со волкави плати нема шанса да земаме кредит или да се задолжиме затоа што нема шанси со што да ги вратиме.Нозете си ги пуштаме колку јорганчето а државата ни(пропагандната потрошачка власт) ги задолжува и неродените деца.
bitola troa skolovan, 24.04.2012 21:29:22
Glavata sto sveti /verovatno od trema i sram /koga si paljaco da mi kaze jas sum bez nikakvi bordzovi ama i nikakvi prihodi 100 evra da pozajmam nema od kade da gi vratam.Me pravi li toa podoben pred bankite kako nezadolzena licnost da zemam kredit? Ja prodavate drzavata samo za plati i kradenje na administracijata a nisto ovaj narod ne vide od silnite pari koi gi trosite za budzetski rashodi po ustav i zakon.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 17°C

Ведро

Четврток
Сончево
Макс: 24°C, Мин: 9°C

Петок
Сончево
Макс: 27°C, Мин: 11°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |