Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
02.12.2012, 15:48

Поплавата во Боговиње му ги расипа плановите на Вардар

Новиот термин на одигрување на дуелот помеѓу Дрита и Вардар сигурно нема да биде презакажан во рок од 24 часа бидејќи е нереално теренот да биде оспособен за толку кратко време

На Вардар сепак не му се исполни желбата преку Дрита уште во 17. коло да ја осигура есенската шампионска титула. И покрај тоа што двата тима истрчаа на теренот, сепак поради невозможните услови да се одигра на преплавениот стадион во Боговиње мечот беше одложен.

Новиот термин на одигрување на дуелот помеѓу Дрита и Вардар сигурно нема да биде презакажан во рок од 24 часа бидејќи е нереално теренот да биде оспособен за толку кратко време.

Хоризонт Здравје не успеа да дојде до триумф на гостувањето кај Брегалница и да ја врати лидерската позиција на табелата и покрај тоа што прв го отвори мечот. Во 33. минута Милушев погоди за водство на турновци 1:0, но десет минути подоцна домашниот фудбалер Трајчев израмни на 1:1.

Доста интересен меч се одигра и во Тетово. Шкендија се спаси од пораз на домашен терен, во 79. минута Ејупи негативата од 2:1 на дуелот со Напредок ја претвори во реми 2:2.

Градското дерби меѓу Металург и Работнички го доби домаќинот откако уште во првото полувреме со головите на Аломеровиќ и Крстев поведе со 2:0. „Романтичарите“ преку Велковски во 88. минута намалија на 2:1, но немаа доволно сили за да извлечат нерешен резултат. (М.К.)Резултати од 17. коло: Металург - Работнички 2:1, Дрита - Вардар одложен, Шкендија - Напредок 2:2, Пелистер - Тетекс 2:1, Брегалница - Хоризонт 1:1, Силекс - Ренова 1:0.

ТАБЕЛА

1. Вардар 16 9 5 2 30:9 32

2. Хоризонт 17 8 8 1 21:12 32

3. Напредок 17 9 3 5 21:16 30

4. Металург 17 9 3 5 20:14 30

5. Шкендија 17 8 5 4 30:21 29

6. Брегалница 17 8 2 7 19:14 24

7. Дрита 16 6 5 6 18:22 23

8. Ренова 17 6 2 9 16:26 20

9. Работнички 17 5 3 9 21:28 18

10. Пелистер 17 5 3 9 15:21 18

11. Силекс 17 4 3 10 14:24 15

12. Тетекс 17 2 3 12 9:27 9

Идно коло (9 декември, 13 ч.): Напредок - Металург, Работнички - Брегалница, Ренова - Пелистер, Тетекс - Шкендија, Турново - Дрита, Вардар - Силкес.


Статијата е прочитана 802 пати.


Испрати коментарРакометарките декласирани од Франција
Јаневски ги објави имињата за Анталија
(ФОТО) Вардар есенски шампион
РФМ го опреми „Студио“
Ниш ни бледа сенка од јануари
Грифин ги покори „џезерите“
Француски клуч за „невозможната мисија“
Папуџиева ја пропушта Франција
Македонски фанови ни за лек во Ниш
ПСЖ мора да го победи Порто
Вон пишува историја на снегот во Лејк Луис
Ставрев на Лил - Валенсија
Игокеа го декласираше Партизан!
„Магичните“ мотивирани против Хауард и Лејкерси
Нишкиот аутсајдер го мерка Белград
Вардар про го испушти Магдебург
Приведени навивачи на ФК „Ѓорче Петров“
Сите задоволни од ремито во Минхен
Челзи и понатаму очаен!
Бруклин му се поклони на шампионот
(ФОТО) Најубедлив лет на „штрковите“
Уште една победа за Новески со Мајнц во Бундес лигата
(ФОТО) Металург се измачи за осминафиналето
Монтепаски Сиена влезе во фазата топ-16
Преку Шамбери до осминафинале
МЗТ против Шолнок за премин во позитива
Нови порази за Самарџиски и Илиевски
Промоција на Марковски во Скаволини
Резервистите на Спарси го намачија Мајами
Докузовски и Стојановски со порази
Шамбери ќе плати за Кјељце
Вујовиќ има рецепт за Магдебург
Иванов им посака успех на ракометарките на ЕП во Србија
Заре Марковски на клупата на Скаволини
Бензема во јануари на „Стемфорд бриџ“?
Челзи никако да даде гол
Вилја надмина 300 гола во кариерата
Вашингтон ја прекина црната серија
Црвенкоска нов играч на ЖРК Вардар СЦБТ
Во МЗТ нема место за џинови
Лига на шампиони со 64 клуба во 2015 година?
Џорџ Хил го засени Коби
Гол на Новески за Мајнц во Франкфурт
Вардар против Шкендија во полуфиналето на Купот
Металург му наплати на Татран
Пандев се враќа за дербито со Интер
Капело ќе се пензионира во 2014 година
Никси владеат во Њујорк
Најтешка титула за Фетел, најдобра сезона за Алонсо
Од Бразил одрекуваат за Гвардиола
Маскотата за СП Бразил 2014 се вика Фулеко
(ВИДЕО) Милан конечно ја доби „Старата дама“
Барса со плус 11 пред Реал, Меси на минус три од Милер
Бајрамоска прв стрелец на „Турчин куп“
Илиевски и Цедевита паднаа во „Пионир“
Илиевски и Цедевита паднаа во „Пионир“
Болт и Феликс најдобри во 2012 година
Паркер ги предводеше Спарси во Торонто
(ФОТО) Фетел третпат светски шампион во Ф1
Вардар го преживеа Турново
„Штрковите“ го прелетаа и Задар
Металург пак го честеше Кјељ��е

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 2°C

Делумно облачно

Вторник
Облачно
Макс: 4°C, Мин: -1°C

Среда
Обилни врнежи
Макс: 6°C, Мин: -2°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз – Титова Совладетелкa (18)
Ранковиќ на мета на Јованка.„Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
Настани
(ФОТО) Телото како платно
Германска уметница Гезине Марведел за создавање на своите уникатни уметнички дела не користи традиционално сликарско пла...
(ФОТО) Четири милиони деца-робови во Бангладеш
Многу од деца помлади од 14 години во Бангладеш поголемиот дел од денот го поминуваат работејќи во многу лоши услов...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |