Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
14.10.2012, 16:04

Се засилуваат заканите за враќање на визите

По Германија, уште неколку земји членки на ЕУ, го проблематизираат безвизниот режим за Македонија и за Србија, поради лажните азиланти

По Германија, која поради екстремно зголемениот број баратели на азил од Македонија и Србија во изминатите два месеци, се закани за враќање на визите, уште четири други членки на шенген-зоната - Белгија, Луксембург, Шведска и Холандија најавуваат идентично барање, јави српската агенција Танјуг, повикувајќи се на извори во Брисел.

Барањето, според агенцијата, треба да се разгледува на Самитот на министрите за внатрешни работи и за правда на земјите членки на ЕУ, кој ќе се одржи на 25 октомври.

Танјуг пренесува изјава на началникот на српската Управа на граничната полиција, Ненад Бановиќ, кој вели дека шест држави членки на ЕУ ја предупредиле Србија дека ако продолжи трендот на зголемување на бројот на лажни азиланти, ќе посегнат по механизми за укинување на безвизниот режим.

Бановиќ за утре најавува средба со офицерите за врски во германската амбасада во Белград, од кои ќе побара состанок со колегите од баварската полиција, каде што, наводно, имало најмногу лажни азиланти. „Се надевам дека со другите членки на ЕУ, пред се' со Белгија, Шведска и Луксембург ќе се најде заеднички механизам за намалување на оваа појава. Со тоа ќе се избегне воведување визи за нашите државјани“, рекол Бановиќ.

Германскиот сојузен министер Хан-Петар Фридрих, деновиве, побара проверка на визните слободи за граѓаните на Македонија и на Србија.

„Визната слобода за Србија и за Македонија мора да оди на проверка“, рече Фридрих, политичар на баварската Христијанско-социјална унија (ЦСУ). Тој предупреди дека визната слобода не смее да води кон злоупотреба на азилот.

„Подготвеноста на Германија да им помогне на оние на кои тоа навистина им е потребно и кои се прогонети во своите земји со ова е оптоварена“, рече Фридрих. Наспроти ваквите реакции и најави, вицепремиерката Теута Арифи во петокот изјави дека нема никакви најави за преиспитување на укинувањето на визите и дека секоја година во овој период е нагласено ова прашање, мислејќи на анализите кои покажаа дека преку летниот период опаѓа бројот на барателите на азил, а расте потоа.


Статијата е прочитана 1438 пати.

Испрати коментарРегионална конференција за стогодишнината од Балканските војни во Истанбул
Пак генерален штрајк во Грција
„Кемет електроникс“ ја отвора фабриката во Бунарџик
Груевски и Самарас – блиску, а сепак далеку
Киднапиран синот на амбасадорот Игор Илиевски
Скопјанец заработил 2,5 милиони евра, фармацевт со бруто-плата од 92 илјади евра
Сите добри компании ќе мора да излезат на Берза
Затворот во Шутка нема возило за Вранишковски
Фатен шверцер на азиланти од Шутка и од Инџиково
1
Вељаноски-Ковер - Македонија е подготвена за влез во Унијата
Ќе се евидентираат новите при-пејд корисници
Љубе Бошкоски обвинет за помагање при двојното убиство во Капиштец
Претседателот Иванов упати честитки за победата на Македонија
Ставрески - Задолжувањето ќе ги покрие буџетските потреби
Нотарот од „Бачило“ на бањско лекување
Неутрална Швајцарија се подготвува за немири во Европа
Почина Чехот кој половина година живееше без срце
Студентка од Скопје скокна во смрт
Mоштите на кралот Ахмет Зогу се враќаат во Албанија
Пожар во вилата „Македонија“ во Охрид
Законот за бранители на 29 октомври по скратена постапка
Профитот на „Кока-Кола“ расте на глобално ниво
Претседателот на унгарскиот Парламент во посета на Македонија
Нема ад-хок враќање на визите
Русите го посакуваат Обама
Втората дебата Обама - Ромни без јасен победник
Грција не сака Брисел да се вмеша во спорот
ВМРО-ДПМНЕ молчи за Хасан Приштина
Опозицијата бара став од премиерот за „раната фаза“
Во Македонија сите се различно сиромашни
СДСМ против отпуштање без предупредување
(ФОТО) Двајца повредени во масовна тепачка пред „Мавровка“
Велија Рамковски наскоро пред Апелацискиот суд
Во август сме имале помалку туристи
Со ОНЕ може да зборувате по телефон и во авион
Скопјанец преживеал удар од воз
Само четворица од Македонија добиле азил во Шведска
Ослободителна пресуда за Ѓорѓи Тренковски
Визите ќе го уништат европскиот сон на Западниот Балкан
Молотов коктел запали две возила во Бутел
Kампања за помош на сиромашните и гладните
„Борис Трајковски“ доби акустика по светски стандарди
Николиќ - Ако го побараат Косово, не сакаме во ЕУ
Контејнерите ќе се заменат со нови пластични
Германски к��мпании заинтересирани за инвестирање во енергетскиот сектор
Од идната година МЕПСО ќе отвори пазар на струја
Радован Караџиќ бара награда за мир
Куба ги укина излезните визи
Почнува ТЕХНОМА 2012
Бројот на гладни во светот на високо ниво
Хилари Клинтон презема одговорност за настаните во Бенгази
Изборите во САД може да завршат нерешено?
Локално невреме со пороен дожд и ветер
Пет години без Тоше
Собрани 60 илјади кубни метри отпад
Референдумот за независност на Шкотска стана реалност
Ахмети - Не сме разговарале за предвремени избори во март
Американците Рот и Шапли добитници на Нобеловата награда за економија
Протестираа вработените во ОХИС
(ФОТО) И театарот ги доби првите скулптури
(ФОТО) Македонија шефува со регионот
Промовирана платформа за енергетска ефикасност
Пет лица загинаа во „сомнителен“ пожар во Англија
Утре започнува саемот ТЕХНОМА
СДСМ - Грчкиот меморандум неприфатлив за Македонија
Само седум фирми имаат ХАЛАЛ сертификат
Жените земјоделки бараат учество во аграрната политика
ВМРО-ДПМНЕ го повлече законот за бранители
Санино - Визната либерализација важи ако не се злоупотребува
Црвенковски - Почетокот на преговорите ќе влијае позитивно на реформите
Беровчанец се обеси, Тетовчанка се застрела
Лавров - Не се нарушени руско-турските односи
Почина новинарот Хисен Шаќири
Белгија се` поблиску до распад
Одложена седницата на Комисијата за труд и социјала
Од денеска почнува грејната сезона
Баумгартнер - Почувствував голем притисок во главата
Почина поранешниот крал на Камбоџа Нородом Сиханук
Литванско „не“ за нова нуклеарка
Шкотска на чекор до референдум за независност
Покрај санкциите расте американскиот извоз во Иран
Опозиционерот Али Зејдан е новиот премиер на Либија
Коалицијата на Ѓукановиќ победи на изборите во Црна Гора
(ФОТО+ВИДЕО) Баумгартнер успешно скокна од работ на вселената!
Невладини организации го обвинија Ристовски за хомофобија
Груевски убеден во победа на локалните избори
Сарачини - ЕК генерално со позитивни оценки за економијата
Минималната плата да биде 15.000 денариAgron, 14.10.2012 16:34:55
Nema vise lazenje,ovaa nasa vlada treba da se zamisli dobro sto pravi so uslovite na zivot na sopstvenite gragjani inaku vizniot rezim 100% ke ni bide vraten so toa sto vecno ke bideme zatvoreni.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 14°C

Ведро

Четврток
Сончево
Макс: 26°C, Мин: 8°C

Петок
Сончево
Макс: 26°C, Мин: 11°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (28)
Јованка е загрижена: „Ќе ме растргнат по смртта на Тито“! Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Револуционерниот Ентони Брекстон го отвора „Скопскиот џез-фестивал“
Во пет вечери, од 19 до 23 октомври, со полноќна програма, на Џез-фестивалот гостуваат значајни имиња од САД, Јужна Амер...
Глупоста и глупирањето станаа ценета форма на живеење
Инаетот ми е голем и нема лесно да им го отстапам местото на медиокритетите“, вели Кокан Димушевски, композитор, клавија...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |