Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
08.10.2012, 18:36

Националната предлог-стратегија за развој на културата на јавна расправа

Националната предлог-стратегија за развој на културата во Македонија која го опфаќа периодот од 2012 до 2017 година ќе биде поставена на јавна расправа на 18 октомври, а вчера попладне требаше да ја разгледа и Советот за култура. Ова беше поводот за одржаната средба вчера на министерката за култура, Елизабета Канческа-Милевска, со претседателот на МАНУ, академик Владо Камбовски во просториите на Академијата. „Во нашата држава првпат се изработува ваков стратегиски документ за развој на културата, кој е базиран на стручни и научни сознанија и демократска процедура и постапка на донесување од страна на Собранието на РМ“, изјави министерката за култура.

Националната предлог-стратегија ја подготвувале стручни лица од Македонија и од странство, а нацртот им бил доставен на 150 релевантни субјекти од областа на културата во земјава, од кои околу 95 одговориле со сугестии и забелешки што се вградени во документот.Забелешките на МАНУ се однесувале на прашања за мултикултурализмот и интеркултурализмот, за состојбата на македонскиот јазик и културата, за заемното влијание и содејство со другите култури на оваа почва и нивна заштита и одржлив развој. (К.Р.)


Статијата е прочитана 298 пати.

Испрати коментарСликата со Брејвик вознемири многумина
Чистачи
Вечер во чест на Љупчо Лазаревски
Ангажирана комедија за збунетиот човек

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 5°C

Делумно облачно

Среда
Ведро
Макс: 23°C, Мин: 6°C

Четврток
Ведро
Макс: 24°C, Мин: 8°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (22)
Вознемиреноста на Стане Доланц.  Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
(ИНТЕРВЈУ) Многу полесно е да си играч отколку тренер
Индира Кастратовиќ зборува за новиот предизвик како тренер на Вардар СЦБТ, за споредбите со Кометал Ѓорче Петров...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |