Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
25.10.2012, 12:38

Елизабет Тејлор најбогатa меѓу познатите покојници

Холивудска актерка е на врвот на листата на „Форбс“ на најбогати починати лица, а минатата година во нејзино име наследниците добиле 201 милион долари

Елизабет Тејлор ја предводи листата на списанието „Форбс“ на познати личности, чии приходи по нивната смрт изнесуваат десетици, па и стотици милиони долари.

Наследниците на легендарната холивудска актерка минатата година во нејзино име добиле 201 милион долари. Тејлор почина во март минатата година на 79-годишна возраст. „Форбс“ нагласува дека поголемиот дел од таа сума доаѓа од аукциите за продажба на нејзиниот накит и аксесоарите, а останатиот дел од хонорарите за нејзините филмови и од продажбата на нејзиниот парфем.

На второ место е Мајкл Џексон, кој почина во 2009 година, чии приходи минатата година изнесувале 149 милиони долари. Трет е Елвис Присли, кој почина во 1977 година и чии наследници лани добиле 55 милиони долари.

Меѓу првите десет на листата на „Форбс“ се и авторот на комедии и анимирани филмови Чарли Браун, кралот на регето Боб Марли, актерката Мерлин Монро, како и физичарот Алберт Ајнштајн со десет милиони долари.

На листата се вклучени познати покојници, чиј приход минатата година ја надминал сумата од пет милиони долари.


Статијата е прочитана 1006 пати.

Испрати коментар„Македонски евергрин“ вечерва во Универзална сала
„Твоите = мои очи“, нов роман од Христо Петрески
Windows 8 конечно достапен на корисниците
Проекција на „Трето полувреме“ во Лос Анџелес
„Куќичка“ на Оливера Николова, македонски претставник за „Балканика“
Студентка од Бразил ја продаде невиноста за 600.000 евра
Приходот на „Фејсбук“ се зголеми за 1,26 милијарди долари
„Животот е сон“ во чест на режисерот Цветановски
Комеморација за режисерот Цветановски на ФДУ
Во духот на Мајлс Дејвис, крајот го красеше „Скопски џез-фестивал“
Изложба и дебата во Национална галерија
(ФОТО) „Епл“ го лансираше iPad mini со 7,9-инчен екран

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 5°C

Ведро

Сабота
Локални грмотевици
Макс: 21°C, Мин: 9°C

Недела
Локални грмотевици
Макс: 23°C, Мин: 11°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (36)
Tито во дилема дали да се разведе од Јованка. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
(ФОТО) Обама гласаше во Чикаго
Со предвременото гласање тој стана првиот американски претседател кој гласал пред денот на изборите...
Верски профит во Мека
Милиони луѓе секоја година доаѓаат и и' носат милијарди долари на саудиската економија...
Доналд Трамп во отворена војна со Обама
Ќе даде пет милиони долари во добротворни цели ако Обама ги објави своите документи...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |