Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
09.10.2012, 16:21
Јаневски бара бодови, макар и со послаба играМакедонскиот селектор го потенцира големиот мотив на неговите избраници, забележлив уште на првиот тренинг

Сашко Ѓ. Димовски

Општо е задоволството од септемвриските репрезентативни партии во Загреб и во Глазгов, но не и од резултатите во воведните дуели во квалификациите за СП 2014 против Хрватска и Шкотска. Иако и на „Максимир“ и на „Хемпден парк“ одигравме добро, сепак, се вративме дома со само еден бод, па затоа и селекторот Чедомир Јаневски пред возвратниот дуел со „коцкестите“ в петок на „Филип Втори“ ќе рече: „Нека одиграме и малку послабо, само да освојуваме бодови. Дали ќе бидат шест или четири, не можам да ветам. Секако дека би бил најзадоволен со добри игри и со позитивни резултати“.

Македонската фудбалска репрезентација е пред две исклучително важни средби во мундијалската кампања кон завршниот турнир во Бразил. В петок во Скопје ќе гостува Хрватска, во вторник Србија, а ефектите во нив во голема мерка ќе влијаат врз нашиот национален тим пред продолжението на циклусот.

Одличните изданија во претходните две средби го зголемија интересот кај домашната јавност за петочниот реванш со Хрватите. Од репрезентативниот табор со порака дека очекуваат полн стадион и безрезервна поддршка, а сето тоа ќе претставува обврска за фудбалерите да се оддолжат со добра игра.

„Претстојните мечеви се важни за нас. Уште поважно е што навреме се собравме и, најважно, што сите се здрави. Мотивите кај играчите се големи, тоа можеше да се забележи уште на првиот тренинг. Можеме да ветиме дека ќе дадеме максимум во намерата и желбите да освоиме повеќе бодови од претходните два натпревара“, вели Јаневски. „Не не' интересира како ќе играат тие, важно е како ќе одиграме ние. Не не' интересира дали и колку не' уважуваат како ривал. Можеме да ветиме максимално залагање во намерите да освоиме повеќе бодови во претстојните два меча. Наша желба е да ја повториме играта од Загреб, да имаме добра организација на теренот, да бидеме дисциплинирани, концентрирани, да знаеме што со топката кога ја имаме во посед, а што без неа, да создадеме шанси и да ги искористиме“.

Јаневски нема да менува многу во играта. Има доволно офанзивни фудбалери за формацијата 4-2-3-1 или 4-3-3, сеедно, која ја негува и во репрезентативниот камп нема здравствени проблеми, што значи дека е во можност да го изведе најсилниот состав. Деновите до реваншот со Хрватите се одбројуваат со победнички мисли, при што колективната игра треба да биде клуч за успех против 11. светска фудбалска нација.

Пандев очекува среќата овој пат да биде со нас

Горан Пандев е во фантасична голгетерска серија. На подготовките за мечот со Хрватска се приклучи со нова реализација за Наполи во победата над Удинезе со 2:1 во неделата во Серија А, а јавноста очекува дека ќе прослави негов гол и в петок навечер на „Филип Втори“ и оти ќе наплати за сите промашувања на националниот тим во Загреб и во Глазгов. Свесен е за тежината на предизвикот и фаворитската улога ја препушти на селекцијата на Игор Штимац.

„Хрватска е фаворит не само во претстојниот меч, туку и во групата воопшто. Не' очекува тежок натпревар, но на првиот меч покажавме дека можеме да играме со нив. Создадовме доста шанси, меѓутоа среќата ни го заврте грбот. Очекувам овојпат да биде со нас“, изјави Пандев.

Капитенот е објективен кога станува збор за нашата фудбалска репрезентација во однос на креирањето шанси и реализацијата.

„Со големи репрезентации не може да се создадат десет ’зицери‘. Затоа, и најмалата шанса треба да ја искористиме. Хрватите дадоа гол во Загреб од полушанса. Не смее да не' понесе публи��ата и да тргнеме безглаво кон противничкиот гол. Очекувам Хрватска да нападне, а ние да ја повториме трпеливата и одговорна игра од првиот натпревар, да чекаме можност и да ја ефектуираме".

Статијата е прочитана 1296 пати.

Испрати коментарХрватските хулигани најавуваат доаѓање во Скопје!
Фудбалерите бараат максимална поддршка
Штимац - Во Скопје потешко од Белгија
Сточиков под истрага за напад врз новинар
Вардар про му се реваншира на Извиѓач
Убедлива победа на Барселона против Далас
Антиќ ограбен во Атина
Тони Надал - Федерер е подобар од Рафа!
Болт ќе ги брани медалите во Рио
„Убиецот“ му се извини на Федерер
(ФОТО) Прв тренинг на македонската репрезентација пред натпреварот со Хрватска
Штимац - Свесни сме за незгодноста на Македонците
Хрватските хулигани нема да го видат Скопје
За Интер 220. миланско дерби
Илиевска со бронзен медал на Медитеранскиот шампионат
Пандев му донесе победа на Наполи
Меси 2, Роналдо 2
МЗТ Скопје поразен во Подгорица
(ФОТО) Вардар падна во Тетово
Илиевски и Цедевита паднаа во Сплит
Арената распродадена, Хрватска ја очекува пекол на „Филип Втори“
Осум гола на Лазаров во Целје
Триумф на Фетел во Сузука
(ФОТО) Металург го преслуша и Горење
Победи на Челзи и Манчестер Сити
Пол позиција за Фетел на Големата награда на Јапонија
Металург загреан за Горење
Пандев и Наполи надиграни во Ајндховен
Лазовски - Неуспехот во Венецуела беше пресуден за оставката
Ракометарките одиграа нерешено со Црна Гора
Кираџиев единствен македонски претставник на СП во полумаратон
Лазовски се повлекува од кошаркарската репрезентација
Нексе добра поука за Горење
Вардар казнет со 10.000 евра
Ставрев ќе го суди мечот Русија - Азербејџан
Балотели им ја скрати радоста на „милионерите“
Тодоров задоволен од победата, но не и од играта
Металург поразен од Нексе
Втора победа за МЗТ Скопје во АБА лигата
Финансиска полиција го „чешлаше“ Наполи
Светската лига во ватерполо без Македонија
Македонија падна седум места на ФИФА листата
Карабатиќ негира дека се обложил на мечот под истрага
„Металците“ не го потценуваат Широки
БАТЕ Борисов непријатно изненадување за Баерн

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 5°C

Делумно облачно

Среда
Ведро
Макс: 23°C, Мин: 6°C

Четврток
Ведро
Макс: 24°C, Мин: 8°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (22)
Вознемиреноста на Стане Доланц.  Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
(ИНТЕРВЈУ) Многу полесно е да си играч отколку тренер
Индира Кастратовиќ зборува за новиот предизвик како тренер на Вардар СЦБТ, за споредбите со Кометал Ѓорче Петров...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |