Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
01.12.2012, 18:40
Аврамопулос: Решението за името да ја почитува историјата и културата на двете земјиГрчкиот министер за надворешни работи изјави дека Атина истапила со позитивна и агресивна дипломатија во врска со прашањето за името

Атина истапи со позитивна и агресивна дипломатија во врска со прашањето за името на Македонија, изјави грчкиот министер за надворешни работи Димитрис Аврамопулос во интервју за весникот „Параполитика“.

Тој повтори дека Атина предложи потпишување на Меморандум за разбирање со „што ја поврати иницијативата и кој има за цел да го зајакне процесот на преговори што се води во рамките на ОН“.

- Со конкретни предлози и чести контакти притискаме за решение кое ќе ги почитува историјата и културата на двете земји и нема да остави простор за национализам, рече Аврамопулос.

Според него, финансиската криза што ја зафати Грција го отежнало и спроведувањето на надворешната политика воопшто.

- Но сега земјата се враќа со иницијативи, присуство, глас и углед на меѓународната арена, нагласи шефот на грчката дипломатија додавајќи дека главна цел на надворешната политика сега е „да се нагласи стабилизирачката улога што Грција ја има во пошироката геополитичка средина“.Статијата е прочитана 2301 пати.

Испрати коментарОграбена спортска обложувалница
Бесими ќе се бори со корупцијата во одбраната
Ставрески - За четири години 1,55 милијарди евра инвестиции
Клуч на врата за „Повардарие“?
Жена прегазена од сопственото возило
Бернд Борхарт - нов шеф на мисијата ЕУЛЕКС
Се укинуваат и намалуваат царини од 2013
Со Фонд за иновации ќе се поддржува бизнис секторот
Промоција на македонски вина во САД
Тетовец изнудил накит вреден 8000 евра
Евроатланската интеграција на Македонија е неопходна за стабилноста на регионот
Ховит - Македонија треба да добие датум за преговори
Словенците избираат претседател
Неколку лица загинаа при уривање на тунел во Јапонија
Талибанците нападнаа база на НАТО
ЕП - На Србија што поскоро да и се даде датум за преговори
(ФОТО) Лекарите со бел марш побараа оставка од Тодоров
До крајот на 2013 вкупно 6.000 работни места во ТИРЗ
Mакедонските бизнис потенцијали презентирани во Лос Анџелес
Соработка со лекари од болницата „Роналд Реган��� во Лос Анџелес
Дезинфицирана болницата во Кавадарци по смртта на четиригодишното дете
Отворен почесен конзулат на Македонија во Лос Анџелес
Oтворена електронска продавница во Битола
Бесплатно зимување за 1000 деца од социјално загрозени семејства
Бериша - Албанофобијата кружи низ Балканот како сенка
Во „Дрекслермаер“ во Кавадарци вработени 200 лица
Околу 34 милиони луѓе во светот се болни од СИДА
Најмалку 26 лица повредени, а 30 уапсени во протестите во Љубљана
Карпентер - Сонот за голема Албанија се уште е жив
Тодоров ги повика лекарите да лекуваат
(ФОТО) Шверцувани влекачи станаа нови жители на ЗОО
Албанија се пере од скандалот
Арифи очекува добри заклучоци на декемврискиот Самит
Доктори од Македонија на обука во Хјустон
Вранишковски нема да бара помилување од Иванов
За три години државата ќе изгради 1.700 станови
Објавен конкурсот за стипендии за студирање во странство
Од понеделник нагло заладување
Новоименуваните амбасадори на Виетнам и Норвешка кај Иванов
Скопјанец фрлил молотов коктел пред американската амбасада
Светска банка одoбри 50 милиони долари за развојни политики
Амбасадорите на ЕУ-членките в среда ќе расправаат за Македонија
„Виз ер“ со над 15 илјади патници за еден месец
ЕУ само до начелен договор за буџетот за 2013
Вашингтон го гледа Балканот интегриран во ЕУ и НАТО
Шведска ќе ја поддржи Македонија за преговорите
ОН ја призна Палестина како држава-набљудувач
Бугарија и постави три услови на МакедонијаKultiviran Balkanec, 01.12.2012 20:47:49
Evropa ni dava pravo deka Grcite ne mozhaat da ni bidat kumovi na nasheto ime, no grcite znaat i deka evropskite intelektualci imaat razbiranje prema grcite, deka ne sakaat da ja delat antichkata istorija so nas. Antichkite makedonci se del od antichkata grchka istorija, koi so drugite grchki pleminja preminale vo edna zaednica (Heleni), koja veruvashe deka ima edna zaednichka kultura, poteklo i istorija, preku eden dolg istoriski proces koj traeshe do 4 vek od nashata era. Baranjeto na genetski ili kulturni vrski so antichkite makeedonci e absurdno, bidejki vo istoto vreme na deneshnata teritorija od R. Makedonija zhiveele trakijci, iliri i paonci koi pokasno se izmeshale so slavjani i drugi pleminja, koi doshle Azija.
Барањето за промена на името е национализам, 01.12.2012 21:28:28
А произлегува од 1912 кога Грција окупира 51% од етничка Македонија. А не е проблемот пред три илјади години и тие фикции од антиката. Односно грчкото барање за името е фашизам.
Igor P., 02.12.2012 07:36:38
Do Kultiviran Balkanec: Znaci spored tebe Grcija ima pravo da se povikuva na nekoja Anticka teorija pred 2000 i poveke godini dodeka nie sme novo-komponirana nacija koja sto nema nikakva istorija... Sramota! Kazi mi ti vo koja istorija Grcija bila i postoela kako sto e deneska. Duri i vo taa nivna anticka istorija malite drzavi i tka nareceni heleni se tepale i mrazele megu sebe. Kazi mi isto gospodine Kultiviran Balkanec, kako e mozno od site narodi na Balkanot samo Grcite da ostanale cisti potomci na ANtickite Grci, ne izmesani vo poslednite 2-3000 godini? Pogolemi Nacisti nemam videno od Grcive...
Јорго, 02.12.2012 09:44:14
Поголеми националисти од Грците нема. Ги тормозат Македонците по националност и род, им ги укинаа имињата (им ставија грчки), ги сменија топонимите во населените места, ги избркаа од родните огништа и многу други работи. Исти се како Бугарите кој до крајност не негираат како посебна етничка заедница на народи. Тоа е така затоа што се свесни дека приграбија туѓи територии не нивни. Каде е демократијата и кој ја гуши. Ние ли (Македоните) кој бараме воздух кој е универзален или тие кои се дрзнуваат и шират “демократија.“
Зевзекмен, 02.12.2012 10:25:41
треба да се расчисти со правата на етнички малцинства во Грција. Треба јавно да се потсетува и пишува за договорите за преселба на народи меѓу Грција и Турција и меѓу Бугарија и Грција ( кога изгуби во 2 Балканска војна Блгарија не само што ја изгуби Тракија туку од таму неродот го иселија во Блгарија а донесоа маѓири од грчките области на источниот Егеј. Бидејќи донесоа многу повеќе маѓири отколку што иселија турци, немаше место па почнаа со прогонот на славјанското (македонско) население ... е тоа е тоа, не е проблем античкото има...патем, славјаните војувале со античките македонци (записи на св.Никола, градоначелник на Солун), не успеале да го освојат Солун но сепак се населике во македонија и ги асимилирале ант.македонци. Ако сојузниците успееја да ја избркат Турција од грчките територии, најверојатно Србија ќе ја добиеше Егејска Македонија,(пред доаѓанје на Османлиите Душановото царство било до Коринт ) можеби и ќе добиеше излез на море кај Катерини
А произлегува од 1912 кога Грција окупира 51% од етничка Македонија., 02.12.2012 12:03:52
А , што народ живеел во „етничка Мкедонија“? Етници?!!!!!

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 4°C

Магла

Недела
Обилни врнежи
Макс: 11°C, Мин: 2°C

Понеделник
Мешавина од дожд и снег
Макс: 7°C, Мин: -6°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (16)
Тито ја прокоцкува довербата на Америка. „Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
Настани
Улиците и за велосипеди
При проширувањето на некои булевари повторно се заборави на велосипедскиот сообраќај...
(ФОТО) Бојата на Берлин во 1930-те
Ретки фотографии во боја, кои даваат поглед на животот во градот додека се тетерави кон војна...
Интервју - И документарците треба да се гледаат во кино
„Брајан Ино во филмот зборува за неговите идеи“, вели британската режисерка Никола Робертс...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |