Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
30.11.2012, 15:26

„Титаник“ на 3-Д во „Синеплекс“Големиот филмски еп, кој освои 11 „оскари“, игра во „Синеплекс“, кој за 13 декември ја најавува големата премиера на „Хобит“

Еден од најубавите љубовни филмови, историската драма „Титаник“ на Џемс Камерон, која освои дури 11 „оскари“ и уште стотина награди и номинации, сега може да се гледа и на 3-Д. Од вчера овој исклучителен филм, кој на извонреден начин успева да влезе во остатоците на бродот „Титаник“ и сето тоа да го оживее во неверојатна филмска епопеја, може да се погледне во „Синеплекс“, сместен во „Скопје сити мол“. Кејт Винслет и Леонардо ди Каприо се одлични во улогите на Џек Досон и Роуз Девит, инаку најстарата преживеана патничка на овој брод, која и лично ја раскажуваше својата приказна токму за овој филм, претворајќи ја оваа ужасна катастрофа во една прекрасна и топла љубовна приказна, која на свој особен начин го слави животот.

Инаку, да кажеме дека „Синеплекс“, во чии рамки има девет киносали, по свеченото отворање работи со полна пареа. Меѓу деветте филма што се прикажуваа во изминатиов период, беше и новиот Џемс Бонд „Небесен пад“, кој заедно со авантуристичкиот „Животот на Пи 3-Д“ го означија стартот на киносалите. Но, додека „Небесен пад“ во режија на Сем Мендес, кој донесе една сосем нова џемсбондовска приказна, продолжи да игра, „Животот на Пи“ во редовна дистрибуција ќе го гледаме од 20 декември.

Меѓу филмовите кои во овој период се прикажуваа, а продолжуваат и понатаму, се и: „Трето полувреме“ на Дарко Митревски, потоа францускиот хит „Недопирливи“ на Оливие Накаше и Ерик Толедано, кој е номиниран за најдобар филм за претстојното доделување на „европските оскари“, па „Облакот Атлас“ на Том Тиквер, „Сагата на самракот: зазорување 2“ со Кристен Стјуарт и Роберт Патинсон, како и „Гумениот Тарзан 3-Д“ првпат синхронизиран на македонски јазик. А сега, заедно со „Титаник“, на овие филмови им се приклучуваат уште две премиери, и тоа: романтичната комедија „Руби Спаркс“ во режија на Џонатан Дејтон и едно модерно филмско остварување наменето за помладите „Куќа на крокодилите“. Големата премиера, пак, на очекуваниот прв дел од новата трилогија на Питер Џексон „Хобит“ е најавена за 13 декември. (С.У.)

Статијата е прочитана 513 пати.

Испрати коментар(ФОТО) Реконструирана фасадата на објект во Старата скопска чаршија
Оперски арии за поддршка на лицата што живеат со ХИВ
(ФОТО) Бојата на Берлин во 1930-те
Филмскиот фонд додели три гранта за идеи за сценарио
Исла Фишер - Тешко е да бидеш госпоѓа Борат
НАСА откри мраз на површината на Меркур
Наталија Бондарчук ќе гостува на Филмскиот циклус „Андреј Тарковски“
Бранко Ѓорчев ја доби наградата „Св.Климент Охридски“
„Кој кого расте“ - нов ТВ-проект со Зорица Црношија
„Старо купуем“ - нов македонски филм
Адријана Лима бремена на календарот на „Пирели“
Хусеин Сермет настапува со Филхармонија
Изложба за Шатев во Софија
„Теа модерна“ - најуспешен печатен проект
Награди за уметничко дело од амбалажен отпад
Филмот „Мајки“ и изложба на Манчевски во Хрватска
Лансирана HP Connected Music во соработка со Universal Music
„Нувел Ваг“ го воодушеви Скопје
Паневропскиот филм на Макс ТВ во Македонија
Одбележани сто години од раѓањето на Кирил Пенушлиски
Kлавирот од „Казабланка“ на аукција
„Пуси рајот“ за најфаци на годината
Актери и музичари го продаваа „Лице в лице“
„Суперхикс“ - фешта со „Молокаи“ и „Чарли хит“
(ФОТО) Каролина Гочева со нов албум
„Трето полувреме“ ќе се прикаже во цела Македонија
Ердоган против Сулејман
Марија Каран искористена за љубомора на Северина
Симон Трпчески беше грациозен, вели „Лос Анџелес тајмс“
„Златна ѕвезда“ за шпанскиот „Брчки“

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 3°C

Делумно облачно

Сабота
Претежно облачно
Макс: 13°C, Мин: 4°C

Недела
Обилни врнежи
Макс: 13°C, Мин: 1°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (16)
Тито ја прокоцкува довербата на Америка. „Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
Настани
Улиците и за велосипеди
При проширувањето на некои булевари повторно се заборави на велосипедскиот сообраќај...
(ФОТО) Бојата на Берлин во 1930-те
Ретки фотографии во боја, кои даваат поглед на животот во градот додека се тетерави кон војна...
Интервју - И документарците треба да се гледаат во кино
„Брајан Ино во филмот зборува за неговите идеи“, вели британската режисерка Никола Робертс...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |