Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
24.01.2012, 11:01
Трендо дигна сидро од Он.нет„А сад, адио“, вели Трендо во своето писание до читателите на сајтот во кое објаснува дека „по долго и тешко размислување“, дошло време да се раздели од 12- годишното милениче

Заштитниот знак и идеен творец на популарниот сајт Он.нет, Сашо Мацановски- Трендо го напушти своето милениче. „А сад, адио“, вели Трендо во своето писание до читателите на сајтот во кое објаснува дека „по долго и тешко размислување“, дошло време да се раздели од 12- годишното милениче.

„Дигам сидро од овде. Ништо драматично. Едноставно, мислам дека во вакво корпоративно гнездо, работењето на ваков сајт ќе стане прилично незабавно. А не беше тоа финтата“, пишува Трендо во својата „оставка“.

„Да не упаднеме во патетика. Дајалап, бродбенд, не е битно. Беше извонредно забавно да се прави он.нет. Одлични 12 факинг години... Сега ми е малку криво што во меѓувреме мораше да се работат и други работи кои ме оддалечуваа од сајтот: две години правење на Бум ТВ, блог платформа со неверендинг кавги и меилови во кои блогери се кодошат меѓусебе, Зулу, рекламни кампањи, состаноци, тендери, свашта.

Што ми е најмногу криво? Што никогаш не го најдовме Ристе од Припор“, пишува Трендо, кој на крајот порачува: „На екипата која останува им посакувам се најдобро, на моиве од фамилија им ветувам дека нема да ги оставам гладни, а вам, дека се читаме наскоро, на некое пораат и понаше место.“ (К.Ш.)

Статијата е прочитана 3880 пати.

Испрати коментарОтворена изложба по повод Меѓународниот ден на холокаустот
Завршна презнетација на театарскиот проект ПЛОТС
New Order ќе настапат на годинашниот „Егзит“
„Шехерезада“ од Корсаков утре во МОБ
Ајде славејчиња, пријавувајте се!
МКЦ се поднови за 40. роденден
„Буба Фолксваген“ доби Оскар за индустриски дизајн
Неда Украден стана баба на близначки
Калиопи ќе пее на втората полуфинална вечер
Почна крводарителската акција во чест на Тоше
(ВИДЕО) Младата Мартина Блажеска – хит на „Јутјуб“
Џони Деп ја оставил Ванеса поради Ева Грин
Деми Мур заврши во болница од стрес
Загина грчкиот режисер Тео Ангелопулос
„Иго“ на Скорсезе поведе со 11 номинации за „Оскар“
„Јас љубам, Бог“ премиерно во МОБ
Се роди нова принцеза во кралството Данска
Охрид и годинава не беше кандидат за „Град на културата“
Ванеса Паради - На зима се разведувам, лете се мажам
Металика“ во Белград на 8 мај
Сил ја изневерил супермоделката со дадилката
Македонската филхармонија денеска отпатува во Оман
„Жената која ги избриша своите солзи“ премиерно на Берлинале на 11 февруари
Четвртиот меморијален концерт ја откри првата љубов на Тоше
Објавена Годишната програма на Министерството за култура
„Неговите арии“ - меморијален концерт за Тоше утревечер во МОБ
Филмот „Уметник“ миленик и на лондонската критика
Овации на концертот на Симон Трпчески во Норвешка
Нано Морети претседател на жирито на 65. Кански филмски фестивал
„Панкот не е мртов" испадна од трката за „Оскар"
Тамара и Тони Зен - тандем за хитови
„Роденден на уметноста“ во МКЦ
„Самсунг“ демантира дека планира да го купи „Блекбери“
Трпчески премиерно ќе ја изведе „Фантазија на две фолклорни теми“
„Уметникот“ доби најмногу номинации за БАФТА
Шон Пен почесен амбасадор на Хаити
Стрип-морнарот Попај наполни 83. години
Едо Маајка стана Едо татко
Македонската филхармонија ќе ја изведе контроверзната „4,33“
Се отвора годишната изложба на ДЛУМ
„Матица“ го почнува традиционалниот саем „Книга во секој дом“
Џенифер Лопез со џепарлак од 7000 евра неделно за новото момче
Гласајте за Македонката Геновева Кристоф!
Џони Деп купува куќа во Англија за да најде мир
Џејмс Бонд го слави 50-от роденден
„Артист“ и „Потомци“ победници на 69-то доделување на „Златен глобус“
Композиторот Стојан Стојков предложен за МАНУ
„Сетстат“ во живо на Канал 103
(ВИДЕО) Жељко Бебек по 38 години и ја отпеа „Селма“ на Селма
Доделени наградите на американските филмски критичари
Почесен Оскар за мајсторот на визуелни ефекти Даглас Трамбул
„Боли ли?“ со рекордни 670.000 гледачи на „Јутјуб“
Кларинетистот Васко Дуковски, дел од оперската премиера за Сун Јат - сен
И македонскиот краток филм „Бардо“ на Берлинале
Василичарски концерт на МОБ со познати вердиеви оперски арии
И Ванеса Редгрејв во „Ослободување на Скопје“ на Шербеџија
Филип Глас ја завршува Деветтата симфонија по повод 75. роденден
Линдзи Лохан во улога на Елизабет Тејлор?
Пласидо Доминго, прв оперски пејач што ја доби наградата „Волф“
Брајан Фери се ожени по вторпат
Филмот на Џоли премиерно на Берлинскиот фестивал
„Воениот коњ“ ја подели британската филмска критика
Влезниците за концертот за Тоше 25 евра?!
Раперот Снуп Дог уапсен поради поседување марихуана
Чарли Шин - Го победив лудилото
Манчевски добитник на наградата на Централноевропската иницијатива
Роденденот на уметноста МКЦ ќе го слави со низа настани
„Вива Верди“ - оперски концерт по повод празникот „Василица“
Четкар постпразнично во Охрид и Скопје
„Скрим мјузик фестивал“ во два дена
„Меланхолија“ најдобар според американските критичарите
На каталог за детска облека сликан гол маж
Линдзи Лохан со нова тетоважа - „Живеј без да жалиш“
„Прашките гробишта“ од Умберто Еко на македонски
Филмот „Челичната леди“ ги разгневи британските конзервативци
Во Охрид изложба „Метална опсесија“ од Анастас Дудан
Кемал Монтено се чувствува добро
„Црвена јабука“ и „Ареа“ за старт на Вевчанскиот карневал
Шинејд О'Конор, сепак, не се разведува
Деми Мур - Никогаш не бев сакана
Светска премиера на филмот на Теона Митевска во Берлин
Поезијата на Маџиров со позитивна критика во Норвешка
Го заборавил пасошот, ја минал границата со ајпад
Германка роди близначки со различна раса
„Скопски солисти“ со Божиќен концерт во недела
Ирина Шајк одбива да се слика за „Плејбој“
Боки 13-ка ќе стане машко
„Златна мечка“ за животно дело за Мерил Стрип
Абрамович ја дочека Новата година со „Ред хот чили пеперс“
„Македонска реч“ објави книга афоризми на Атанас Крлевски
Анџелина Џоли му подари водопад на Бред Пит
Музичарот Јосу Ндур се кандидира за претседател на Сенегал
(ИНТЕРВЈУ) Каролина - Раѓањето на внуката Луција најубава работа во 2011
(ФОТО) Незаборавно шоу на Тони Зен и „Маракуја“
Четвртиот меморијален концерт за Тоше на 21 јануари во МОБ
Клаудио дел Монако избоден со нож од сопругата
„Гугл“ и “Фејсбук“ најпосетувани сајтови во 2011 година
Цената на билетот за новогодишниот концерт достигна 9.392 евра
Отворен Библиотечен центар за слепи и слабовидни лица
„Капка“ - тивка бунтовност и бавна промена
Промовирана монографија на Музејот на Град Скопје
Тројца македонски писатели на Саем на книгата во Лајпциг
Изложбата на фотографии „Пет капки сон“ на Милчо Манчевски гостува низ ЕвропаRJ, 24.01.2012 11:36:35
Samo bese prasanje na vreme. Vo celiot haos od zabavni portali uspevase seuste da izdrzi blagodarenie na negovata i timskata kreativnost..... no poleka, poleka se gubese smislata....Vaka napusta so golem stil a nie sepak ke ostaneme pokratki za nekolku lucidni i dosetlivi komntari, zabeleski, naslovi ......
Pero, 24.01.2012 11:40:17
Да не го летнеа не верувам дека ќе дигнеше сидро.
Venko, 24.01.2012 12:02:33
Fala Bogu i zasluzuvame da go imame NIE , Trendo a tamu nekoi ne definirani tipovi...samo napred Trend OOOO, welcome to the club
Издавачка куќа ЃУРЃА, 24.01.2012 13:09:34
Драги Трендо, доколку во Заводот не можат да Ти понудат соодветна работа како што тоа никогаш не можеа за Чарлс Буковски - повели кај нас! Се разбира, ако нашата понуда Ти се чини соодветна?! Имај убав ден!
Vanila, 24.01.2012 20:28:15
Почеток на крајот на Он Нет. Воедно, неверојатно колку е неписмена пораката од издавачка куќа „Ѓурѓа“. Брука!

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

"""

  


Site Meter


Најнови вести
Време
Скопје, -1°C

Облачно

Сабота
Делумно облачно
Макс: -1°C, Мин: -7°C

Недела
Делумно облачно
Макс: 1°C, Мин: -9°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |