Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
16.08.2012, 12:26

Балканската сага на Луан Старова во 12 тома

Со проектот се одбележува и 20-годишнината од почетокот на создавањето на балканската сага со објавувањето на романот „Татковите книги“ во 1992 година

Во почетокот на септември ќе се појават романите „Тврдина од пепел“ и „Ервехе“ како дел од проектот Избрани дела од академик Луан Старова во 12 тома што го реализира Здружението за уметност и култура на живеење „Дијалог“ од Скопје.

Во овој најобемен избор од романескната продукција на еден автор кај нас се презентира книжевната балканска сага на писателот Луан Старова по повод 50-годишнината од неговата литературна дејност и 70 години живот.

Со овој проект се одбележува и 20-годишнината од почетокот на создавањето на балканската сага со објавувањето на романот „Татковите книги“ во 1992 година. На литературната сцена Луан Старова се појави на почетокот на шеесеттите години на минатиот век и својот книжевен опус го создава на македонски, албански и француски јазик.

Покрај „Татковите книги“, во изборот влегуваат и познатите романи „Времето на козите“, „Балкански клуч“, „Атеистички музеј“, „Патот на јагулите“, „Тврдина од пепел“, „Ервехе“, „Љубовта на генералот“ и други остварувања на Луан Старова кои со голем успех се објавуваат на повеќе јазици во Европа и светот.

Уредник на проектот е Веле Смилевски, а секоја книга е опремена со предговори и поговори од истакнати македонски и светски критичари и есеисти, меѓу кои Едгар Морен, Георги Старделов, Матеја Матевски, Морис Друон, Гане Тодоровски, Ристо Лазаров, Леон Сомвил, Елизабета Шелева и други.

Проектот се реализира со поддршка на Министерството за култура.


Статијата е прочитана 365 пати.

Испрати коментарЗаврши снимањето на патописниот филм „Move on“ во Македонија
Премиера на „Платеници 2“ во кино „Милениум“
На „Охридско лето“ барокна музика со италијанскиот ансамбл „Колегиум про музика“
Поетска книга на Лидија Димковска објавена во САД
„До балчак“ пристигна во Куршумли-ан
Салман Ружди - Иран и јас имавме многу интимен однос
Признанието „Пријател на Република Македонија“ за Волф Ошлис
(ИНТЕРВЈУ) Многу е тешко да се измери успехот
Пречесниот Мун е во критична здравствена состојба
Жените во Северна Кореја ќе можат да возат велосипед, носат фармери и високи потпетици
Трисет и пет години од смртта на Елвис Присли
Англичанец обвинет за „ѕиркање“ во соблекувалните на кинеските пливачки
Најубавата Македонка ќе се избира на Велешко Езеро
Ван Гог, Галија и Дубиоза Колектив на годинашниов „Тиквешки гроздобер“
Филмот „Татко“ вечерва на „Бит фест“
Специјална награда „Златна камера 300“ за Кристијан Бергер
Британска двојка доби над 148 милиони фунти на Евролотарија
Жан Клод Ван Дам ја признал аферата со Кајли Миног
„Балканскиот филмски караван“ продолжува на БитФест
Почина Хелен Гарли Браун - легендарната уредничка на „Космополитан“
Пронајдени загубени пирамиди во Египет
Почина Карло Ламбарди, творецот на „Е.Т.“ и на „Алиен“
Сонцето е опкружено со темна материја
Романот „Сестрата на Зигмунд Фројд“ објавен на словенечки јазик
Филмски денови „Sее а Paris“ во рамки на Битфест
„Госпоѓица Јулија“ на „Охридско лето“ во чест на Стриндберг
„Балкански музички плоштад“ денеска и утре во Охрид
(ИНТЕРВЈУ) Детскиот театар е важен за формирање на публиката
Грчка изложба и концерт на „Хармосини“ на „Бит фест“
Конзервација на локалитетот Стибера
Во Битола почнува АКТО 7
Гигантските ѕвезди не се мистерија
И „Охридско лето“ го слави Стриндберг

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 21°C

Ведро

Петок
Ведро
Макс: 33°C, Мин: 16°C

Сабота
Сончево
Макс: 33°C, Мин: 15°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
(ФОТО) Последно „светнување“ на „Паднатите херои“
При крај е уредувањето на покриениот Прометеј, обелискот со жената-ангел со венец во рацете и четирите исправени коњи, д...
Соларен брод чека да заплови во Охридско Езеро
Иноваторот Горан Ангелковиќ има проект за брод кој се движи на сончева енергија и бара инвеститор за да го изгради...
(ИНТЕРВЈУ) Многу е тешко да се измери успехот
„Да не беше филмот ’Продолжи‘, во овие места немаше ни да дојдам, воодушевен сум од убавината и големиот број извонредни...
Салман Ружди: Иран и јас имавме многу интимен однос
Треба да се каже дека Арапската пролет е готова. Младите луѓе кои ги почнаа демонстрациите беа политички невини. Нависти...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |