Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
11.10.2012, 15:18
Коби најави пензионирање за две години!Брајант веќе има полни 34 години, доста ситни повреди, па се чини дека се ближи датумот на разделба од кошаркарските терени

Еден од најдобрите шутери во денешницата, Коби Брајант полека го подготвува теренот за да стави крај на играчката кариера. Ѕвездата на Лос Анџелес најверојатно ќе се пензионира за две години, поточно во 2014 година кога ќе заврши неговиот договор со лејкерси.

„Иако никогаш со сигурност не треба да се најавува вакво нешто, сепак во овој момент ова е доста реално. Три години се многу долги период за да можам да го одржам потребното ниво на игра. Постои голема можност кариерата да ја завршам за две години, но никогаш не се знае. Во моментов имам голема самодоверба, па ќе видиме“, е првичната изјава на Коби Брајант, кој во продолжение додава: „Во кошарката не е само во здравјето, туку и фактот дали и понатаму би сакал да играм кошарка, дали и во иднина ќе бидам еднако „гладен“ за настап во ова квалитетно натпреварување. Никогаш нема да си дозволам да бидам играч што ќе постигнува 15 поени и ќе добива помала минутажа се со цел да дојде до шампионската титула. Тоа не сум јас. Доколку не би можел и понатаму да го давам истиот допринос нема да играм“, објаснува ѕвзедата на лејкерси.

Што се однесува до настапот во дресот на селекцијата на САД, тој по завршувањето на Олимписките игри во Лондон истакна дека е време на помладите играчи да им се отстапи место.

Новата сезона за Коби ќе биде 18 во НБА лигата, а доста интересно е што сите тие години ги мина во дресот на „езерџиите“.

Брајант во моментов се соочува во повреда на рамото со која се зодби во пред сезонскиот натпревар против блејзерси. Засега препораките од лекарсите велат дека ѕвездата на лејкерси ќе мора да го пропушти стартот на новата сезона, што пак е голем шок особено ако се земе во предвид дека долго време го мачеше повредата на коленото.Статијата е прочитана 313 пати.

Испрати коментарМареј против Ѓоковиќ за тронот во Шангај
Вардар Про убедлив во ЕХФ Купот
Вебер ја освои пол позицијата во Кореја
МЗТ бара полна сала за нова победа
Селекторот Јаневски го призна поразот
(ФОТО) Наивен пораз на Македонија од Хрватска
Алонсо зашеметен од Ред бул
(ФОТО) Хрватски навивачи во Скопје
Антиќ и Мекејлеб почнаа со победа
Едуардо - Ова е наше најтешко гостување
Момент за вистината за фудбалерите
Адеми ги избра „коцкестите“, Македонија втора опција
Армстронг одново на столбот на срамот
Калтенборн прва жена шеф на Ф1-тим
МВР со посебни безбедносни мерки пред мечот со Хрватска
Шест гола на Лазаров против Сагунто
Вардар казнет со два натпревара без публика на домашен терен
Хрватските хулигани најавуваат доаѓање во Скопје!
Фудбалерите бараат максимална поддршка
Штимац - Во Скопје потешко од Белгија
Сточиков под истрага за напад врз новинар
Вардар про му се реваншира на Извиѓач
Убедлива победа на Барселона против Далас
Антиќ ограбен во Атина
Тони Надал - Федерер е подобар од Рафа!
Јаневски бара бодови, макар и со послаба игра
Болт ќе ги брани медалите во Рио
„Убиецот“ му се извини на Федерер
(ФОТО) Прв тренинг на македонската репрезентација пред натпреварот со Хрватска
Штимац - Свесни сме за незгодноста на Македонците
Хрватските хулигани нема да го видат Скопје
За Интер 220. миланско дерби
Илиевска со бронзен медал на Медитеранскиот шампионат
Пандев му донесе победа на Наполи
Меси 2, Роналдо 2
МЗТ Скопје поразен во Подгорица
(ФОТО) Вардар падна во Тетово
Илиевски и Цедевита паднаа во Сплит
Арената распродадена, Хрватска ја очекува пекол на „Филип Втори“
Осум гола на Лазаров во Целје
Триумф на Фетел во Сузука
(ФОТО) Металург го преслуша и Горење
Победи на Челзи и Манчестер Сити
Пол позиција за Фетел на Големата награда на Јапонија
Металург загреан за Горење
Пандев и Наполи надиграни во Ајндховен
Лазовски - Неуспехот во Венецуела беше пресуден за оставката
Ракометарките одиграа н��решено со Црна Гора
Кираџиев единствен македонски претставник на СП во полумаратон
Лазовски се повлекува од кошаркарската репрезентација
Нексе добра поука за Горење
Вардар казнет со 10.000 евра
Ставрев ќе го суди мечот Русија - Азербејџан
Балотели им ја скрати радоста на „милионерите“
Тодоров задоволен од победата, но не и од играта
Металург поразен од Нексе
Втора победа за МЗТ Скопје во АБА лигата
Финансиска полиција го „чешлаше“ Наполи
Светската лига во ватерполо без Македонија
Македонија падна седум места на ФИФА листата
Карабатиќ негира дека се обложил на мечот под истрага
„Металците“ не го потценуваат Широки
БАТЕ Борисов непријатно изненадување за Баерн

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 16°C

Делумно облачно

Недела
Локални грмотевици
Макс: 27°C, Мин: 12°C

Понеделник
Локални грмотевици
Макс: 27°C, Мин: 11°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (24)
Обидот за отцепување на Хрватска. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Се надевам дека Загор ќе биде бесмртен
Мауро Лоренти, цртачот на стрип-ликот Загор е гостин на актуелниот „Стрип-салон“ во Велес...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |