Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
20.12.2012, 16:42
Ставрески прифати 44 амандмани на опозицијатаВицепремиерот изјави дека амандманите се во вкупен износ од 191 милион денари од кои 154 милиони за амандманите поднесени од СДСМ

„Во насока на донесување на Буџетот, а со оглед дека работата на Комисијата за финансирање и буџет и на Законодавно-правната комисија е блокирана позитивно писмено се изјаснив за 44 амандмани од кои 33 поднесени од СДСМ, шест од пратеникот Изет Беќири и пет од ДПА“, изјави денеска вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески во Собранието. Тој додаде дека 44 амандмани се во вкупен износ од 191 милион денари од кои 154 милиони денари за амандманите поднесени од СДСМ, и по 18,5 милиони денари за тие од пратеникот Зекири и од ДПА.

„Ова е најголем број на прифатени амандмани од еден министер за финансии при ��онесувањето на буџетот во последните 20 години. Како по број така и по износот на средствата. Тоа ја покажува нашата желба за компромис“, рече Ставревски. Тој верува дека ќе наиде на разбирање кај опозицијата и ќе се отвори можност за забрзување на процедурата и донесување на Буџетот.

Тој не коментираше дали овој негов потег е прифатлив за опозицијата, но апелираше на конструктивност и разумност за компромис. (Ек. Р.)Статијата е прочитана 2205 пати.


Испрати коментарВладата го изгласа буџетот, опозицијата го окупира Собранието
Монти не се кандидира, но би ја водел новата влада
СДСМ со жив штит ќе го спречува усвојувањето на буџетот
Во Гевгелија се гради индустриска зона
Со топла ракија и оро се береа бадникарските гранчиња
Груевски апелира да се донесе буџетот
(ФОТО) Новогодишна светлечка магија во Скопје
Лустрацијата не запира
Фондот за здравство воведува смени во Скопје
Студот однесе 200 жртви во Централна и Источна Европа
Сезоната на Попова Шапка почна со ноќно скијање
САД во дострелот на севернокорејска ракета
Дачиќ - Во реалниот живот Косово е се подалеку од Србија
Помина предлогот за нов устав во Египет
Французин добитник на 102 милиони евра на Евро Милион
Пуштен во употреба целосно репариран воз на МЖ „Транспорт“
Македонците во Албанија бараат нов Попис под меѓународен мониторинг
Дете најдено обесено во потпокрив на куќа во Чајле, Гостиварско
Италијанскиот претседател го распушти парламентот
Уште една координација за одблокирање на буџетот
Османи - Македонија е зрела за широка коалиција
Либертас - Македонија членка на ЕУ во 2020 година
Ставрески - Очекувам буџетот да се донесе до крајот на годината
Двајца убиени, десетици повредени, стотици уапсени при протести во Аргентина
Охрид ќе добие двокатен туристички автобус
Владата организира „Ден на идеи“
СДСМ - Државата е задолжена со нови 100 милиони евра
Мико - Условувањето за НАТО фрустрира, оти за име не се преговара
Ставрески - Парите од Светска банка нема да ги трошиме за избори
Средба на лидерите од Коалицијата „За подобра Македонија“
Маринец кој мокрел над мртов Авганистанец доби 500 долари казна
(ФОТО) Државата со вино си го наплаќа долгот од „Повардарие“
Бугарите земаат најниски плати во Европа
Тачи не верува дека Македонија брзо ќе добие датум за преговори
Одложено судењето на гостиварскиот полицаец
Бошкоски оздраве и сведочеше за Тушевски
Дефектите на „Водовод“ пријавувајте ги на бесплатен број
„Градска“ одбележува 50 години од постоењето
Бездомниците од Момин Поток добија ранци со топла облека
За патишта и железници 50 милиони евра од ИПА
„Вранец“ на „Тиквеш“ ќе се пие во Данска
Давутоглу - И за крајот на светот ќе одберев да бидам во Македонија
Во избирачкиот список евидентирани 1.749.038 граѓани
Еден загинат и шестмина повредени во сообраќајка кај Радовиш
Иванов - Очекуваме нови иницијативи и идеи од Нимиц
Конфедерацијата на слободни синдикати бара да се донесе буџетот
Поради крајот на светот, Ртањ преплавена од новинари и научници
Грчки медиуми - „Македонија“ е втор дом на Давутоглу
(ВИДЕО) НАСА - Зошто не дојде крајот на светот
Билатералните односи меѓу Македонија и Турција се одлични
Следната година ќе биде една од најтоплите
Асанж - Викиликс во 2013 година ќе објави уште милион документи
(ФОТО) Две децении дипломатски односи Македонија-Турција
Нимиц во Грција и во Македонија од 8 до 11 јануари
Пердју - Не е мудро Бугарија да ја попречува Македонија
ВМРО-ДПМНЕ - Преку блокадата на буџетот, СДСМ ги уценува граѓаните
Биографија на Бил Гејтс во издание на „Бата прес“
За една година од Македонија изнесени 461 милиони долари
Најниската понудена камата за новиот заем е 3,9 отсто
Новогодишни хуманитарни изненадувања за најмладите
ДУИ ги потврди позициите за законот за бранители
Макрадули - Градската власт им нуди розови очила на скопјани
СДСМ не отстапува од нивниот план за штедење
Син ја задави мајка си поради цигара
Златна зо��а бара одмазда за Унгарија
ЕУ бара одговорно однесување од политичките партии
(ФОТО) Неуспешен обид да почне судењето за „Монструм“
Александра Зафировска останува на чело на Судскиот совет
Турција е најголемиот затвор за новинари во светот
На Табановце запленети 25 килограми марихуана
Асанж - Мрачни сили надвиснале над интернетот
Путин негира дека има здравствени проблеми
И 2013 критично важна за Грција
Чекови на половина милијарда долари најдени кај Ѕидот на плачот
Над 30 илјади косовски Албанци земале српски пасош
Продолжува расправата за Законот за бранители
Продолжува координацијата за деблокирање на буџетот
Почнува судењето за „Монструм“
(ФОТО) Кампањата на Макрадули како претседателската на ПахорГерман, 20.12.2012 20:59:10
Каде е сега опозицијата да каже зошто не го прифаќа предлогот на Ставрески? Па никогаш до сега не се случило било која Власт да прифати толку амандмани на опозиција. После ова се гледа дека се што СДСМ сака е да и наштети на Македонија
Елена, 20.12.2012 21:45:45
И да ги прифати, сите поднесени амандмани од СДСМ, тие повторни ќе бидат незадоволни. Не може да се очекува конструктивност и разумност од неразумни луѓе, кои себично си поигруваат со сите граѓани на Република Македонија. Ако навистина се загрижени за интересот на граѓаните и напредокот на државата, ќе го прифатеа ова рационално решение на министерот за финансии Зоран Ставрески, ќе го послушаа гласот на пензионерите, социјално загрозените, студентите, земјоделците ... сите оние, кои јавно го изразуваат сопствениот став во оваа парадоксална ситуација.
мели, 20.12.2012 21:50:34
Браво 33 прифатени амандмани од опозицијата,секоја чест!
Zbunet, 20.12.2012 22:58:11
Gospodine ministre, vo evra, ne vo denari!
Valentina, 20.12.2012 23:37:27
Браво, секоја чест.Прв пат некој министер да прифати толку амандмани од опозицијата.
Трпе, 20.12.2012 23:47:30
Па нели си е власт кум Ставре,може и да се мајтапи со опозицијата.Во власта е силата и моќта.Човекот прифатил 44 амадмани во вреднос од 3 милиони евра.Како да планира на сите поголеми парти да и купува блиндирани автомобили.Нему му велат да не се заборчува и да прави домакински буџет со што ке заштедат 200 милиони евра.Тоа е исто како некој да му вели кисело е а тој упорно одговара благо е.Власт си е власт и си има сласт.Но убавото вечно не трае.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, -5°C

Делумно облачно

Недела
Делумно облачно
Макс: 2°C, Мин: -3°C

Понеделник
Делумно облачно
Макс: 6°C, Мин: 0°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Јованка Броз-Титова Совладетелка (34)
За Јованка Стане Доланц е никаквец.„Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
Настани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |