Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
05.06.2012, 13:04
Продадена железарницата во Сисак за 30 милиони евра

Американската компанија „Комершал металик компани“ (ЦМЦ) објави дека на италијанската група „Даниели“ за околу 30,4 милиони долари и' ја продала железарницата Сисак, јави хрватската телевизија (ХРТ). Како што дознава оваа телевизија, италијанската компанија во Сисак ги купила новата челичарница и валалница за цевки, кои претставуваат единствена технолошка целина.

 Во овие погони, вклучувајќи го и одржувањето, беа вработени речиси 1.000 работници. Погонот за кој се уште се бара купувач е ладната валавница за цевки. За овој погон, наводно, е заинтересиран еден германски купувач. Американскиот ЦМЦ во 2007 година ја купи сисачката железарница, а кон крајот на минатата година соопшти дека излегува од неа. Италијанската група „Даниели“ е еден од трите најголеми светски производители на суровини и производи од челик, со годишен приход поголем од три милијарди евра. Италијанските стручњаци биле ангажирани во изградбата на новата челичарница во која американската ЦМЦ вложи 65 милиони долари, па на италијанската групација и' е многу добро позната целата технолошка линија во железарницата. Претставниците на Синдикатот на металците на Хрватска изразија задоволство од продажбата на железарницата.


Статијата е прочитана 443 пати.

Испрати коментарСобранието го усвои ребалансот на Буџетот за 2012
Сириза е за сложено име на Македонија со географска одредница
Венера „го засени“ Сонцето
Пандев три плус една година во Наполи
Словенија цврсто стои зад евроинтеграцијата на Македонија
Социјални компјутери за 3.000 апсолвенти
Идната недела нов тендер за ОХИС
Тодоров - Да се реновираат шалтерите во јавните здравствени установи
Почина јапонскиот принц Томохито
Cisco Expo 2012 - Бизнисот и Владата да ги користат иновациите за поголем развој
Биг Мек зависи од Македонија
Поддршка од Финска за влез на Македонија за ЕУ
Вардар исфрли уште еден труп
Трагична сообраќајка на патот Кавадарци - Ресава
Самоубијци однесоа во смрт 22 лица
Дачиќ - Нема мнозинсво за српска влада
Претепан поранешниот началник на УБК, Хисен Муслиу
Обама - воин со беспилотни летала
Директен лет Скопје - Дубаи од октомври
ДУИ ја прослави 10-годишнината од своето основање
Премиерот Груевски во посета на Финска
Денеска почнува „Cisco Expo 2012“
Собранието треба да гласа за ребалансот на Буџетот за 2012
СДСМ
ВМРО-ДПМНЕ - Каде одеа парите во времето на СДСМ?
Ставрески - За два дена исплатени 25 милиони евра
Учениците фрлаа стари книги и тетратки за поздрава животна средина
Бројот на жртви од авионската несреќа во Лагос е речиси 200
Судење на прилепчанецот кој си ја уби девојката
Тодоров им закажуваше прегледи на болните
МАНУ е задоволна од своите нови академици
Груевски - Шведските компании ќе инвестираат надвор од еврозоната
Одложено судењето за приведен во „Монструм“
Шврговски - Црвенковски не издал државна тајна
Заканувачки пораки на возила во Тафталиџе
Папата не се плаши од „Ватиканликс“
Жена настрада при пад од тераса од четврти спрат
Вардар исфрли удавена скопјанка
Учениците ќе собираат стара хартија
Франција оди на парламентарни избори
Владиниот тим од Шведска заминува во посета на Финска
Избрани шест нови академици во МАНУ
Мартин Нешкоски - една година потоа
Тројца планинари загинаа, двајца се водат исчезнати на Монт ЕверестNe sme bile sami...samo sto..., 05.06.2012 13:56:27
...samo sto Premierot na Hrvatska ( poranesniot) e vo zatvor, a nasiot NAS NE DRZI VO ZATVOREN PROSTOR i po ZATVORI!

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 19°C

Ведро

Четврток
Сончево
Макс: 29°C, Мин: 13°C

Петок
Сончево
Макс: 31°C, Мин: 17°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |