Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
15.03.2012, 11:26

Кавадарци донира за изградба на Св. Петка

Општина Кавадарци од својот буџет ќе донира два милиони денари за црквата „Света Петка“ која се гради во новиот дел од градот, е одлуката која денеска ја донесе Советот на локалната самоуправа на 55-та собраниска седница.

Новиот објект на црквата „Света Петка“ е граден само со камен од искусни мајстори од Мала Преспа со долгогодишно искуство во ѕидарството. Инаку, се работи за една ретка градба од ваков вид во Македонија.

- Со изградбата на црквата Кавадарци добива еден прекрасен духовен храм со кој се гордеат и ќе се гордеат не само кавадарчани, туку и сите Македонци, рече Илија Тренчев, претседател на кавадаречкиот Совет.

„Света Петка“ е лоцирана во новиот градски центар во близина на хотелот „Фени“, локација на која и претходно беше планирано да се гради црква, но поради големите димензии на проектираниот објект, таа градба никогаш не почна


Статијата е прочитана 589 пати.

Испрати коментарНајбогатиот човек во светот доаѓа во Македонија
Српски убиец со години живеел во Охрид под лажен идентитет
Штипјани грабнале 17-годишна девојка
Откажана изградба на „Белене“
Во турски хеликоптер загинаа 16лица
Косово не сака фуснота
Да се урнат сите цркви на Арапскиот Полуостров
Пораст на проституцијата во Атина
Маскирани лица нападнале старец во неговата куќа во штипското село Драгоево
Куќата на Словенец продадена поради неплатени сметки во износ од 124 евра
Трајановски: Скопје ќе биде поделен на квартови и блокови
Отпуштенби сто чиновници во грчкото министерство за развој
Во Охрид уапсен српски државјанин, баран по потерница од Интерпол
Северна Кореја ќе истрела сателит
Одземени возила кои вршеле јавен превоз без дозволи
Шок во семејството на македонскиот Швајцарец
Кривични пријави за тројца предизвикувачи на инцидентoт во автобусот бр. 65 на ЈСП
Попоски – Хаџинасто
Црногорскиот претседател Вујановиќ во посета на Македонија
Лани 6.000 поплаки од потрошувачи
Куршуми најдени крај река
Кој е Македонецот што дивееше во Базел
Венизелос моли да го изгласаат
Карзаи
И Ѕинго со тужба против Бошкоски
Ахмети - Дијалогот всушност е започнување на преговорите со ЕУ
Телата на загинатите деца се враќаат во Белгија
Претседателката на кривичен Неделковска се сели во Врховен
Дијалогот е мост кон пристапните преговори со ЕУ
Десетина насилници претепаа момче
Во сообраќајка кај Пехчево загина едно лице
Компанијата „Бенетон“ гради текстилен центар во Ниш
Иднината на Македонија е во ЕУ, реформите да продолжат
Воjникот што уби 16 цивили во Авганистан префрлен во Кувајт
ОМД ја поздрави Резолуцијата на ЕП за Македонија
Филе
Скопје и Атина се притискаат да најдат решение за името
Почнува пристапниот дијалог на високо ниво Македонија - ЕУ
Струја удри дете во училишен дворПеро, 15.03.2012 21:44:45
Како може општина да дава пари за црква, кај се видело воа ??? Малце ли пари имат поповите, и шо прајме со муслиманите, атеистите и останатите ?? Воа е врвот на глупоста на кавадарчкиот градоначалник, кој ја преплави администрацијата со неспособен кадар и сега си ги брое последните денови од мандатот.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 10°C

Ведро

Петок
Ведро
Макс: 15°C, Мин: 2°C

Сабота
Сончево
Макс: 18°C, Мин: 3°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |