Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
22.08.2012, 13:37
Собранието го донесе Законот за гаранција на заемот на ЕЛЕМ кај Дојче банкаСобранието, по едночасовната пауза дадена на барање на ДПА, едногласно со 75 гласа „за“ го донесе Законот за гаранција на Република Македонија на обврските по Договорот за заем за проектот „Модернизација на блок 2 и блок 3 во ТЕ Битола“ меѓу Дојче банка и АД ЕЛЕМ, по скратена постапка.

За реализацијата на проектот потребни се 52.096.491,70 евра. Од нив 85 отсто, односно 44.282.018 евра, се предвидува да бидат обезбедени со заем од Дојче банка, а преостанатите 15 отсто ќе ги обезбеди АД ЕЛЕМ од сопствени средства.

Заемот од Дојче банка е поделен на два дела, односно 22.364.362 евра за блок 3 и 21.917.656 евра за блок 2. За реализација на проектот треба да се плати и ХЕРМЕС премија за осигурување на извоз во износ од 2.500.000 евра за делот од заемот за блок 3 и 2.450.000 евра за делот од заемот за блок 2. Согласно тоа вкупниот износ на заемот од Дојче банка ќе биде 49.232.018 евра. Заемопримач ќе биде АД ЕЛЕМ, додека Република Македонија ќе издаде државна гаранција. Каматната стапка е варијабилна и претставува збир од шестмесечен ЕУРЛИБОР плус маргина од 1,675 отсто годишно. На барање на АД ЕЛЕМ може да се направи конверзија на каматната стапка во фиксна каматна стапка според рокови и услови предвидени во Договорот за заем.

Заемот треба да се отплаќа во 24 еднакви полугодишни рати. Отплатата треба да започне 6 месеци по датумот на подготвеност за работа на модернизиран блок. Првата отплата на делот од заемот за блок 3 треба да започне најдоцна на 20 јуни 2013 година, а за блок 2 најдоцна на 20 јуни 2014 година.

Претходно во расправата Митре Вељаноски од СДСМ рече дека заемите некој треба да ги врати и додаде дека поради новото задолжување најверојатно струјата повторно ќе поскапи.

Во реплика вицепремиерот и министер за финасии Зоран Ставрески истакна дека пред еден месец во Бугарија цената на струјата беше зголемена за 13 отсто, а пред два месеца во Хрватска за 20 отсто. Слично, посочи, е и во другите земји од регионот со исклучок на Србија каде енергетскиот сектор е во државна сопственост.

Нагласи дека на Чикашката берза земјоделските производи, меѓу кои и сончогледот, достигнаа највисока цена во последните 27 години за што, како што рече, не одлучува ВМРО-ДПМНЕ и поради што поскапуваат земјоделските производи и маслото за јадење. Поради кризата со Иран, додаде, постојано поскапува и цената на суровата нафта на светскиот пазар која е основа за формирање на малопродажните цени на нафтените деривати.

Статијата е прочитана 322 пати.

Испрати коментарТачи застана на страната на ДУИ
Еквадор ќе ја тужи Велика Британија пред Меѓународниот суд во Хаг
ДУИ возврати - бара посебни права за ОНА
Двајца загинати во сообраќајка кај Росоман
Јанкулоска - Да не се злоупотребува армиската или полициската униформа
Ристовски - Има пари за пензии
Иницијатива на СДСМ до Владата за распуштање на Регулаторна
ЛДП - Предвремени избори треба да спроведе демократска влада
Големиот предизвик за новиот шеф на „Њујорк Тајмс“
Магистрален водовод за жителите на Влае 2 и Порта Влае
Пожар кај скијачките терени во Маврово
Четворица загинати при уривање на балон во Словенија
Трудниците и луѓето над 60 години да седат дома
ЕУ пред опасност од поделба на Северна и Јужна Европа
Малолетници краделе златен накит од постари жени
МВР организира отворени денови во полициските станици
Хрватска - На чевларите им треба поправка
САД не го бараат Асанж
Командос ќе објави книга за ликвидирањето на Осама
Црвенковски бара парламентарни избори заедно со локалните
Македонија и САД потпишаа Спогодба за воздушен сообраќај
Пукал во воздух на свадба и го убил младоженецот
Се подготвува платформа за преговори за Косово
Грција ќе ја исплати целосно економската помош од странство
Македонија во жолта фаза
Три години условно за смртни закани кон Обама
Меркел повторно највлијателна жена во светот според „Форбс“
Ваучери од 15.500 денари за компјутери за социјално загрозените
Активни пожари во Тетовско, Скопско, Кумановско и Велешко
Екоскладирање на пепелта од РЕК „Осломеј“
Почина Томислав Стојановски - Далавера
Ивановски - Предвремени избори се секогаш отворена опција за СДСМ
Бензинските на „Макоил“ затворени од Пазарна инспекција
Владата не е одговорна за поскапувањето на енергенсите
Подновено училиштето „Љубен Лапе“
Груевски - Жалењето на Бесими за Слупчане во позитивна насока
Нови 2.000 вработувања до крајот на годинава
Груевски - Коалицијата е во криза, подготвени сме и за избори
Суспендирана докторката што „се оглуши“ во Ѓорче Петров
МОН - Трансформирани 5.189 договори за вработување на наставници
Почна изградбата на новата технолошко-индустриска развојна зона „Кичево“
(ФОТО) „Аман“ повторно протестираше пред Регулаторна комисија за енергетика
Циркус „Сафари“ од утре до 23 септември
Србија нема да признае независно Косово
Бесими жали ако навредил некого со настанот во Слупчане
Телеграма пронајдена по 68 години
Од утре температури од околу 40 степени
Албанците од јужна Србија бараат обединување со Косово
Хаг не му дава на Караџиќ да разговора со Клинтон
Издадена книга за уривањето на авионот на претседателот Трајковски
Камерите го снимиле напаѓачот на водителот Дејан Давидовски
Либерман бара смена на Абас
Знаменитостите на Европа чинат само 700 милијарди евра
Хуманитарната криза во Сирија е меѓу најтешките во светот
Вицепремиерката Арифи се сретна со Филип Рикер
Простотлук и необразованост во речникот за „Скопје 2014“
Се испитуваат околностите под кои почина пациентот во Ѓорче Петров
СДСМ - ЕЛЕМ и МЕПСО се расфрлаат со пари за луксуз
ДУИ се заканува дека ќе излезе од Владата
Рикер не го спомна визионерството на Бесими
Шведска нема да го предаде Асанж на САД
Ставрески - Нема зголемување на даноците и нов ребаланс
Учебната година ќе почне без задоцнување
Македонија доби 46,4 милиони евра за изградба на пругата кон Бугарија
„Епл“ највредна компанија во историјата на берзата
Војна со Иран израелската економија ќе ја чини 41 милијарада долари
Иванов на гости кај Јосиповиќ во Хрватска
Екс-презентерот на МРТВ, Давидовски избоден со нож

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 18°C

Ведро

Петок
Сончево
Макс: 41°C, Мин: 19°C

Сабота
Сончево
Макс: 41°C, Мин: 24°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Големиот предизвик за новиот шеф на „Њујорк Тајмс“
За разлика од Би-Би-Си, Томпсон сега ќе мора да го направи истото во комерцијална компанија во која огласите и прод...
Хрватска: На чевларите им треба поправка
Главниот извршен директор на компанијата го опишува сегашно Борово како бледа сенка на поранешниот гигант, кој сега вогл...
Семејството Мелис најстаро семејство во светот
Деветте браќа и сестри имаат вкупно 818 години, од кои најстарата сестра има 105 години, што е рекорд во Гинисовата книг...
Пукал во воздух на свадба и го убил младоженецот
Инцидентот се случил во кувајтската пустинската област Сулаибија каде има обичај да се пука во воздух на свадби...
Телеграма пронајдена по 68 години
Телеграмата ја реши мистерија за судбината на британскиот војник Гордон Хитон...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |