Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
27.04.2012, 15:24
„Ромео и Јулија“ за отворање на „Охридско лето“Изборот и подготовката на програмата и годинава е на досегашните селектори на Фестивалот, Гордана Јосифова Неделковска и Ѓорѓи Јолевски

Охрид - Годинешното „Охридско лето“, ќе биде отворено во традиционалниот термин, на 12 јули на атрактивната сцена во Античкиот театар, со театарскиот ораториум ,,Ромео и Јулија“ како спој на музичко - сценските уметности - театар, опера, балет и музика. Новиот директор на фестивалот, Елизабета Јанкуловска на денешната прес конференција во Охрид потенцираше дека годинава, со новиот тим и вработените во установата, ќе биде докажана големината, токму на ова 52. издание на Фестивалот, со кое ќе блесне во најдобра светлина. „Охридско лето“ успешно го одржува чекорот со европските и светските културни токови и се вбрјува во елитата на најголемите и најзначајни фестивали во светот.

Сценскиот спектакл од отворањето на Летото е во режија на Дејан Пројковски и во продукција на „Охридско лето“, на Народен театар Битола и на Македонската опера и балет, а во копродукција со Театарот „Вера Комисаржевска“ од Санкт Петербург, Русија и Народниот театар од Охрид . Режисерот Дејан Пројкоски за „Ромео и Јулија“ според Шекспир, вели дека е големо дело, провокација за останатите уметности.

„Ова преставува обединување на операта, балетот и драмата, на се она што е програмска содржина на ’Охридско лето’. Спој кој зборува за љубовта и човековото трагање по неа. Ќе видиме актери со европско реноме и врвна акробатика“, изјави Пројкоски

За културната понуда во текот на 40-те фестивалски денови се најавува богата уметничка програма со настани од областа на музичката и театарската уметност, како и гостувања на светски познати уметници.

„Фестивалот „Охридско лето’ 2012 ќе биде посветен на уметниците и уметничките вредности. Предвидено е одржување на прекрасни настани, врвни уметнички содржини од областа на музиката, театарот, оперската и балетската уметност, како и ,,ОФФ програма“, почитувајќи ги заложбите за презентирање на најквалитетни уметнички остварувања, презентирање на високо ниво на програмски содржини и ексклузивни уметници од светот, со кои најдостоинствено ќе го одбележиме 52-то издание на Фестивалот“, рече директорката Јанкуловска.

Изборот и подготовката на програмата и годинава е на досегашните селектори на Фестивалот, на Гордана Јосифова Неделковска одговорна за музичкиот, на и Ѓорѓи Јолевски, одговорен за драмскиот дел. Драмскиот селектор Јолески потенцираше дека по 12 години, театарот ќе го отвори фестивалот.

„Мултимедијалниот проект ќе ги оправда возбудата и очекувањата да имаме спектакуларно отварање“, напомена тој. (В.М.)

Статијата е прочитана 494 пати.

Испрати коментар„Марина Абрамович
Викторија Абрил горда на филмот на Митевска
„Дежа ву“доби Гран при на „Панфиз 2012“
По повод смртта на Светлана Христова-Јоциќ - комеморација во ДПМ
Лилјана Петровиќ во тимот на Калиопи
Почина Светлана Христова Јоциќ
„Театра“ прославува прв роденден
Затворање на Скопскиот фестивал со филмот на Теона Митевска
Дуќаните-лепенки во Безистен не требало да се урнат
Добротворен настан за обнова на училиште во селото Серменин
„Балканска приказна“ во Куршумли ан
„Пипл“ ја прогласи Бијонсе за најубава жена на светот
„Драми“ од Дејан Дуковски промовирана во МНТ
Каде исчезна првата дама на Русија?
„Орбитал“ и „Паблик Енеми“ на „Скопје гори“
Со автобиографија ги вратил долговите
Збогум за свршеникот, па во прегратка на Шон Пен
Линдзи Лохан ќе ја глуми Елизабет Тејлор
Шест дена во фокусот на книгата
Ексцентричниот Авнер ќе го отвори „Пaнфиз“
Светска премиера на „90 минути“ на Иво Трајков во Берлин
Доделени наградите на „Мајкрософт“ филмскиот фестивал
Младата Ева Богоевска на фестивалот „Сан Ремо Јуниор“
„Или-или“ со нови наслови и попусти на Саемот на книгата
Предавања на Виталиј Комар во Музејот на современа уметност
Заврши снимањето на серијата „Др. Хаус“
„Животот на Молиер“ - претстава за паметење
Жарко Лаушевиќ заработил 200.000 евра од својата книга

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 22°C

Ведро

Вторник
Сончево
Макс: 29°C, Мин: 11°C

Среда
Ведро
Макс: 29°C, Мин: 11°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |