Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
16.09.2012, 14:48

МЗТ Скопје го освои Меморијалот „Делибашиќ

Македонскиот шампион до првиот трофеј сезонава стигна со победата над Босна од 89:62 во финалето

Кошаркарите на МЗТ Скопје во вистинско време влегуваат во посакуваната форма, посебно пред дебито во АБА Јадранската лига.

Тренерот Александар Тодоров и неговиот тим во Сараево ја бараше првата победа во контролните натпревари, а „металците“ на крајот го освоија трофејот на меморијалниот турнир „Мирза Делибашиќ“ во главниот град на Босна и Херцеговина. Откако во полуфиналето го совлада Сплит со 85:78, МЗТ Скопје во финалето покажа цврста и доминантна игра, на која домаќинот Босна имаше сили да и' парира само во првите 25 минути, по што македонскиот првак целосно ја презеде контролата и славеше со убедливи 89:62.

Изедначено се играше до 22. минута, кога босанскиот тим израмни на 36:36, но сино-белите веднаш одговорија со серија од 10:2 за удобна предност, која на истекот на третиот период достигна 61:47. Тука згасна секоја надеж на тимот на Босна, а македонскиот шампион до крајот само ја зголемуваше предноста.

Најефикасни во редовите на сино-белите беа Кејд Дејвис и Урош Николиќ, кои заедно реализираа 59 поени, од кои 25 отпаѓаат на првиот, а 24 на вториот. Настапија и О. Стојановски (3 коша), Мијајловиќ (9), Грнчаров, Д. Стојановски (7), Поповски, Чековски (12), Николиќ (24), Марковски (1), Дејвис (25) и Далман (8).

Тоа дека Николиќ е вистинско решение под обрачите, српскиот центар го потврди со тоа што беше најефикасен играч во редовите на МЗТ, како и со наградата за најкорисен играч на турнирот.

Пред официјалниот старт на Јадранската лига закажан за 29 септември против Цибона во Загреб, „штрковите“ претстојниот викенд ќе учествуваат на уште еден турнир во Ниш. (М.К.)


Статијата е прочитана 515 пати.

Испрати коментарЕден-два победа на Илиоски и на Томовски во Грција
Мејсон ново засилување во Работнички?
Чешка трет пат финалист во Дејвис купот
Пирова победа на одбојкарите над Австрија
Мацари - Пандев е идеален играч
Шпанија во финалето на Дејвис купот
Интер славеше победа на гостувањето кај Торино
Работнички го доби дербито со Металург
Вардар про лесно со Мешков Брест
Нов пораз на Реал Мадрид во Примера
Аталанта непријатно го изненади Милан на „Сан Сиро“
Роналдо - Меси повеќе ме фасцинира од Кристијано
Адеми од Динамо Загреб во македонскиот дрес?
Гвардиола го поддржува отцепувањето на Каталонија
Ферер победи за водство на Шпанија против САД
Пандев - Хрватска и Србија ќе паднат во Скопје
Претседателот на Фенербахче ја шокира Евролигата
Металург не отпатува во Прешов на натпревар од СЕХА лигата
Стефанов - Заминувам од лични причини, но останувам во репрезентацијата
Тајсон љубител на мјузикли!
Арсенал сака да го задржи Венгер
Димитриевиќ ја преслуша Барселона
Роналдо фокусиран на победите, а не на договорот
Монтепаски му оддаде почит на Ме��ејлеб
Пари од УЕФА за четири македонски клубови
„Коцкестите“ со голем бод од Брисел
Србија го фати последниот воз за Евробаскет 2013
Парична награда од 30.000 евра за Наковска-Бикова
Кличко ја почна изборна кампања во Украина
Јаневски - Македонија заслужи да победи во Глазгов
Талевски и вети нова стрелачка сала на Наковска-Бикова
Хулигани ги каменувале Меси и Аргентинците
Мекларен нема план Б ако си замине Хамилтон
Оланд на слепа параолимпијка - „Ви мавтав, но не ме видовте“
Мари, конечно, со Гренд-слем трофеј
(ФОТО) Тренинг на македонската репрезентација на „Хампден парк“ во Глазгов
Надежите на Македонија не се пласираа во баражот за ЕП
Левин - Шкотска мора да ја победи Македонија
Македонска решителност против шкотската агресивност
(ФУДБАЛ ВЕСТИ) Ибрахимовиќ - „Јас сум жива легенда“
Ѓоковиќ и Мареј во вечерашното финале
Металург едвај извлече реми против Хоризонт Здравје
Металург надмоќно до групите од Лигата на шампионите
Контадор ја освои Вуелта
Четврта титула за Серена Вилијамс на Jу- Ес опен
(ФОТО) Свечено затворени 14. Параолимписки игри во Лондон
Металург во финалето на квалификациската група за ЛШ
Хамилтон ја освои пол позицијата во Монца

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 18°C

Делумно облачно

Понеделник
Грмотевици со дожд
Макс: 26°C, Мин: 14°C

Вторник
Делумно облачно
Макс: 28°C, Мин: 16°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (2)
Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
(ФОТО) Трочлениот екипаж на МВС успешно се врати на Земјата
Астронаутите од екипажот на Меѓународната вселенска станица во орбитата работеа речиси 125 деноноќија...
Во Конго отриен нов вид мајмун
Овој вид мајмуни локалните жители ги нарекуваат лесула, а нивните задници имаат специфична сина боја...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |