Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
19.11.2012, 21:30
Лука Банки во игра за селекторското местоИталијанецот е еден од најсериозните кандидати за превземање на селекторското место во нашата најдобра кошаркарска репрезентација

Станува збор за искусно тренерско име кое во моментов е актуелен стратег на Монтепаски Сиена. Лука Банки во Италија има важна улога за создавање на најдобрите потенцијалните играчи во оваа земја, до сега го има водено јуниорскиот национален тим на Европското првенство 1996 година во Атина и Светското првенство во Франција 1995 година, како и уште неколку шампионати.

Тренерската кариера започнал да ја гради во јуниорскиот тим Гросето, по што одр��ден период водел второлигашки екипи, за во 2006 година да стане помошник на Симоне Пианиџиани во таборот на Монтепаски Сиена.

Според наши извори, првите луѓе на македонската кошаркарска федерација се уште немаат разговарано со Италијанецот на кого ќе му бидат понудени истите услови како на претходните селектори без разлика што станува збор за странец.

Дали Македонија на евробаскетот во Словенија ќе ја предводи Банки зависи од него. (М.К.)

Статијата е прочитана 1531 пати.

Испрати коментарТодоров нов тренер на бугарски Балкан
Надал се врати на тренинзи
Банки прв пик за селектор на Македонија
Петмина во трката за најдобар голман
Jувентус или Челзи, прашање е сега
Бекам заминува од „Галакси“, но не и од фудбалот
Рома го совлада Торино
Прекината серијата победи на Мемфис
Второ па машко за Перо Антиќ
Прв трипл-дабл на Дурант
Прва „салатара“ за Чешка во 100. финале на Дејвис купот
Червар - Не го издржавме притисокот
Хамилтон го освои Тексас
Балканско-балтичка група за Македонија
(ФОТО) Кјељце го запре походот на Металург
Сеха-лига - Вардар поразен во Цетиње
Металург и Хоризонт ги поделија бодовите
Ел Шарави повторно го спаси Милан
Вашингтон и понатаму е единствениот тим без победа
Баерн сопрен во Нирнберг
Манчестер и Челзи фатени во замка
Тежок пораз за МЗТ во Александровац
Мемфис му го нанесе првиот пораз на Њујорк
Алонсо - Само гледајте не'
МЗТ сонува хет-трик во Александровац
Илиевски му пресуди на Жалгирис
Прва победа на Њујорк во Сан Антонио по 9,5 години
Металург трпеливо ќе го топи Киелце
(ВИДЕО) Неверојатен гол на Ибрахимовиќ против Англија
(ФОТО) Јубилејна 50. победа на Македонија во историјата

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 10°C

Ситен дожд

Вторник
Обилни врнежи
Макс: 12°C, Мин: 6°C

Среда
Обилни врнежи
Макс: 14°C, Мин: 3°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз – Титова Совладетелка (6)
Голооточки и дедињски молчаливци.„Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
Настани
Водич за заштита на децата од сајбер-насилници
Се' повеќе тинејџери се жртви на педофили кои демнат на „Фејсбук“. Два случаи беа пријавени во „Меѓаши“, но бројката е д...
Светот го чекаат екстремни горештини, глад и изумирање на видовите
Ако не се преземат итни мерки против глобалното затоплување, до крајот на векот светот ќе биде потопол за 4 целзиус...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |