Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
14.01.2013, 14:58
Пандев и Наполи се поблизу до ЈувентусРемито за Старата дама (1:1) на гостувањето кај Парма ја врати возбудата во трката за титулата, најмногу искористија „наполитанците“ и Лацио

Борбата за титулата во италијанската Серија А повторно станува возбудлива откако лидерот Јувентус ремизираше 1:1 на гостувањето кај Парма, во рамките од 20. коло. Киксот на Старата дама го искористија екипите на Лацио и Наполи, кои победија на домашен терен во дуелите со Аталанта, односно Палермо.

Нов меч за Горан Пандев како стартер во составот на „наполитанците“ коишто со убедливи 3:0 славеа против слабиот Палермо и се доближија на само пет бода до лидерот на табелата Јувентус. Капитенот на нашиот национа��ен состав мина 68 минути во игра и не успеа да се запише во листата на стрелци.

Инаку италијанскиот првак водеше благодарение на голот на ветеранот Андреа Пирло, за кого ова беше петти погодок постигнат од слободен удар сезонава. Сепак, гостите не успеаја да го сочуваат водството до крајот. Талентираниот играч на Парма, Никола Сансоне им ја скрати радоста на фаворитот од Торино погодувајќи во 77. минута за конечни 1:1.

Лацио во второто полувреме го скрши отпорот на Аталанта, но на крајот ја исполни целта и ги освои трите бода на „Олимпико“. Флокари го најави триумфот со погодок во 68. минута, а гостите бурно реагираа кај судијата кој направи превид откако не виде дека стрелецот пред да реализира играше со рака. Триумфот на домаќините беше запечатен со автоголот на Бривио во 77. минута. За „небесносините“ ова беше деветта победа во 11 меча пред своите навивачи сезонава, што засега ги прави најдобар тим на домашен терен.

Резултати: Болоња - Киево 4:0, Интер - Пескара 2:0, Торино - Сиена 3:2, Каљари - Џенова 2:1, Наполи - Палермо 3:0, Парма - Јувентус 1:1, Удинезе - Фиорентина 3:1, Лацио - Аталанта 2:0, Катанија - Рома 1:0, Сампдорија - Милан 0:0.

Табела: Јувентус 45, Лацио 42, Наполи (-2) 40, Фиорентина 35, Интер 38, Рома 32, Милан 30...


Статијата е прочитана 425 пати.


Испрати коментарМЗТ Скопје поразен од Раднички
Со Исланд почнува вистинското
Фаворитите без проблем на стартот во Мелбурн
(ФОТО) СП ВЕСТИ - Жолт картон за РФМ од ИХФ
Барса соборува рекорди
Тунис ја шокира Германија
Фалкао најави заминување во ПСЖ
Ван Перси и Видиќ му пресудија на Ливерпул
И тоа се случи - Лејкерси победија
(ФОТО) Преку Катар до осминафиналето
Докузовски и Лукоил пријателски се разделија

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 2°C

Магла

Вторник
Облачно
Макс: 9°C, Мин: 3°C

Среда
Локални грмотевици
Макс: 11°C, Мин: -2°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (50)
Вдовицата на Тито стана обична граѓанка
Звукот треба да го инспирира слушателот
„Самата наративност на музиката дозволува апсолутно индивидуално доживување“, вели перкусионистот Гоце Наумов, член на г...
Непростливи неправди на „Оскарот“
Американската академија на филмски уметности никогаш им го нема доделено „Оскарот“ на легендите на филмот, како Алфред Х...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |