Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
06.03.2012, 20:10

Амбасадорот Перо Стојановски поднесе оставкаМакедонскиот амбасадор во Австралија и Нов Зеланд се повлече поради здравствени причини

Македонскиот амбасадор во Австралија и Нов Зеланд, Перо Стојановски синоќа информираше дека поради здравствени причини се повлекува од функцијата и оти за оваа негова одлука пред неколку дена го известил министерот за надворешни работи Никола Попоски и државниот врв.

- Пред неколку дена го известив министерот за надворешни работи и државниот врв дека од здравствени причини се повлекувам од функцијата вонреден и ополномоштен амбасадор на Република Македонија во Комонвелтот Австралија, како и од вонреден и ополномоштен Амбасадор на Република Македонија во Нов Зеланд, со седиште во Канбера, се наведува во информацијата што тој ја испрати до медиумите.

Стојановски очекува оваа негова одлука да наиде на целосно разбирање кај државното раководство.

- Би сакал да истакнам дека сум благодарен за целосната доверба што ми беше дадена за извршување на оваа значајната и одговорна функција, како дипломатски претставник на Република Македонија во Австралија и Нов Зеланд. Сакам да изразам и мојата благодарност до целокупната македонска заедница во Австралија и Нов Зеланд кои во изминатиов период безрезервно и помагаа на македонската дипломатска мисија, но и на мене лично како Амбасадор, посочува Стојановски.

Функцијата амбасадор во Австралија Стојановски ја извршуваше од ноември 2009 година.Статијата е прочитана 3922 пати.

Испрати коментарГрадот доби четири нови сувенирници
Вацлав Клаус сака да ја растури ЕУ!
Приказната за македонската економија стигна и до Мумбај
Бесими - Реформите ќе продолжат без оглед на Чикаго
Предлози за имиња на улици во Скопје
Затворен францускиот „бос“ на имплантите
Становите лани биле поевтини во однос на 2010
Синдикатите најавуваат прекин на железничкиот сообраќај
Македонската економија стабилна и покрај должничката криза
Тинејџер прободен со нож на Бит-пазар
Родова еднаквост само на хартија
Шест британски војници убиени во Авганистан
Пападимос изврши реконструкција на грчката Влада
Економска презентација на Македонија во Мумбај
Падот на „Фејсбук“ ги стресе електронските зависници
Латас осуден за навреда на Героски
Источна Либија прогласи автономија
Запад не го милува Ѓукановиќ
„Тата“ понуди 350 милиони долари за „Сааб“
Тодоров разреши двајца директори на Детската клиника
Тадиќ го претстави новото „фиќо“
Полицијата ги засилува уличните патроли
Источна Либија прогласи автономија
Јамајка се откажува од британскиот трон!
Генералот Биениек во официјална посета на ГШ на АРМ
Барозо - Излегувањето на Грција од еврозоната би било катастрофа
Се интензивира македонско-британската соработка
Познат нарко-бос уапсен во Косово
Арифи денеска на средби со Филе и Брок
Девојката од Древеник се самоубила
Владиниот тим денеска во индискиот град Пуне
Грција намерно го одолговлекува решавањето на името
Џон Мекејн со поддршка за воздушни удари врз Сирија
Во Бугарија уапсен сопственикот на „Џумајлија“
Каде е Перо Стојановски?
Торнадо однесе бебе во поле
Пешевски - За промени во договорот со ОКТА треба согласност од двете страни
Арифи во Брисел ја претстави Националната стратегија
СДСМ со пакет економско-социјални мерки до Владата
Илјадници Германци штрајкуваат за поголеми плати
Грчки танкер потона во близина на Атина
Италијанец осуден за импотенција
ЕУ воздржано реагира околу победата на Путин
Одземени 10 возила при инспекција на диви превозници
Потпишан Меморандум за соработка меѓу МТСП и Филозофски факултет
МНР - Никој освен Грција нема дилеми за членство на Македонија во НАТО
Премиерот вети поддршка за индиските инвеститори
Победата на Путин ќе ги заживее руските финансиски пазари
Мистериозна смрт на девојка во битолско Древеник
Милибанд - Народот ќе го урне Путин од власт
Вицепремиерката Арифи во посета на Брисел
Попоски: Македонија да ја добие заслужената одлука
Владина делегација по инвестиции во Индија
(ВИДЕО) Новиот руски претседател се вика Путин!
Исчезнат ресенчанец пронајден мртов
Полицаец фатен при шверц на мигрантиdecki, 06.03.2012 20:57:43
Site bolni ovie. Da gi preg;edaa pred da gi pratat? a ima i drugi sto ne odat nitu na rabota (Ambasadorot vo Otava na pr.), zaradi navodni bolesti, no ne zaboravaat da si gi zemat platite. A profesionalcite vo MNR neka si cmaat i neka se nadevaat da bidat izbrani na nekoja od poniskite diplomatski zvanja. Bravo be zabegani!
kostadin, 06.03.2012 23:13:40
Ubava odsluka no kolku sto se znaes ovoj covek imal bolest uste pred da dojde vo Avstralija a lani samiot davase krv? na crven krst? kako moze bolen da dava krv a sto e najvazno koj segake gi vrajka parite koj Pero gi iznajmil vo avstralija na brojni luge
Zagrizen iselenik od pettiot kontinent, 07.03.2012 00:08:27
Gospodinot Stojanovski trebase da si dade ostavka uste pred dve godini.Ne sakam mnogu da komentiram, no makedonskata diplomatija, a posebno na pettiot kontinent poslednive dve nedeli mu udri golema slakanica na Vladata.Gospod od poloso.Da zivee Makeonija i makedonskiot narod , no i nie vo dijasporata.
Vace, 07.03.2012 00:25:03
Vidi majkata ne mozese poglupavo objasnuvanje da dade zdravstveni problemi da ne mu zatupela burgijata slucajno.
bt_korzo, 07.03.2012 02:36:35
More lazgo!!! So koja makedonska zaednica TI sorabotuvase? Od makedonskata zaednica ti ne vide nitu bukva M. Umot ti bese samo vo edna rabota...pristojnosta ne mi dozvoluva da kazam kade. Od zdravstveni pricini, velis, demek, a? Te boli tebe...pak da ne kazam sto. Neka gleda sega drzavniot vrv da ni prati nekoj sto saka cvekina i sto saka da raboti za makedonskata zaednica.
Davor, 07.03.2012 05:03:33
Тоа е најлесната форма да се намали тежината на и срамот од поразот, што во случајов со овој ,,дипломат,, е двоен - на МНР што прави од дипломатијата детска игра, и од него, што како македонски амбасадор на Австралија, кој се промовира себеси во шарлатан и стигна до новинските страници, но како заљубен пубертетлија, кому му исчезна лаптопот со материјали од доверлив карактер, а потоа и главата. Дипломат во Швајцарија, алкохоличар, во Германија - со лепливо раче, Филип Петровски се уште во куси панталончиња, стана конзул, замислете, не во Брезница, туку во Чикаго... И никако да им дојде умот да сфатат овие од Владата дека амбасадорувањето не е наградно патување, туку исклучително сериозна задача.
Rade, 07.03.2012 05:11:18
Sega koga se razbolil covekot koj sto ama bas nisto ne napravi dobro vo negoviot prestoj ovde vo Australia (osven sto poigra fudbal nekolku pati pokraj funkcijata,a ne sto go biva za toa).Apeliram do site da go ostavime na mir da so oporavi,a ovie od grupata izlazani sto mu dale pari so zdravje neka si gi trosi ako veke ne se potoseni .Imal maka vi pobaral a vie sto maka ste imale pa mu dadovte a sega gi barate nazat i mozite da pocekate mozebi Pero (proleterot)gi ima ostaveno vo nekoja fioka vo ambasadata pa koga ke dojdi noviot ke vi gi vrati
svetlana, 07.03.2012 06:51:23
Od komentarite se gleda kolku makedoncite vo Avstralija se prosti, mislam nepismeni i se alergicni na obrazovani luge koi doagaat od Makedonija. Vo sekoj pogled se unistuvaat megusebe, nitu edno drustvo ne sorabotuva so drugo i mnogu drugi gluposti. Sega mu se okomia na ambasadorot, pa na niv koj da im go pratat nema da cini, mozebi ke se razberat najdobro so nekoj od Kuratica, na nivel level na znaewe i obrazovanie. Zatoa ne go blemirajte Ambasadorot ( sto se ne mu izmislia na covekot) tuku blemirajte ja ignorantnosta na sirotite makedoncina rasprskani i izgubeni na ovie prostori bez mok da se zdusat i zdruzat i trgnat napred. Mislam i Gospod ne moze da im pomogne i pokraj toa sto se pravat deka veruvaat vo nego i odat na crkva. Good luck Makedonsci
dk, 07.03.2012 07:03:16
Ne mie jasno na koja funkcija ili dolznost si dade ostavka dali site nie sme dirilium nemozam da svatam da se dava ostavka za nesto sto ne si go rabotel, dobronamerni luge pa toj voopsto ne pocna ni da ja izvrsuva ambasadorskata dolznost, Ve molam nemojte poveke da prakata vakov ili slicen na nego. Samo ne znam do koj pamaten covek ke dostavi izvestaj za negovata rabota. Kade gi trosese parite na makedonskite danocni obvrznici.
cobe, 07.03.2012 09:07:25
Браво бе Перо !!! Ни осветли образ, љубовџијо ВМРО-вска.........
globalizam, 07.03.2012 09:20:53
Neverovatno ama vistinito,ama mlad e ke preboli.
od ostrijot, 07.03.2012 10:16:44
mozebi covekot e bolen no zadasi dades ostafka od ambasadorska funkcija mora dae nesto drugo vo prasanje eden den i toa keizleze na videlo.
Beti, 07.03.2012 10:55:53
Tolku im e rokot na traenje,ama da e samo ovoj arno ke bide.Site shto gi pratija ke pocnat kako krushki sega...za zal site se kako nego.Zivi sramoti niz cel svet.Ama na se ima kraj...zenite doma,tie niz svetov...Eeeezemjo makedonska,ako site patrioti ti se kako nashive mladi diplomati! Odi niz cel svet,isposeri se i vrati si se posle doma.Epa dragi moi,vo svetot ne odi toa taka.Ushte i se falime so toa deka nashite ambasadori se se mladi luge,ooof zini zemjo goltnime,koj od koj ponedokvakan.Ete svetot po shto ne zapoznava,a barame da ne priznaat kako drzava.
Jordan od Melburn, 07.03.2012 12:56:44
Do Svetlana: Ti si pismena ama i neumna. Pismeni kako tebe i Pero od Makedonija i ne ni trebaat vo diasporata.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 2°C

Облачно

Четврток
Мешавина од дожд и снег
Макс: 8°C, Мин: 1°C

Петок
Обилни врнежи
Макс: 10°C, Мин: 2°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |