Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
14.09.2012, 15:12

Пандев: Хрватска и Србија ќе паднат во СкопјеМакедонскиот капитен оптимист пред октомврискиот двомеч од мундијалските квалификации

Осоколен од игрите на стартот од квалификациите за Светското првенство 2014 во Бразил, најдобриот македонски фудбалер Горан Пандев со оптимизам ги очекува претстојните дуели со Хрватска и со Србија на домашен терен. „Коцкестите“, кои не' победија со 1:0 на „Максимир“, ќе гостуваат на „Филип Втори“ на 12 октомври, а четири дена подоцна на националната арена ќе истрчаат и репрезентативците на Србија.

„Игравме добро, имавме многу шанси, а освоивме само еден бод на овие две тешки гостувања во Хрватска и во Шкотска. Се надевам дека со повеќе среќа и со иста желба за победа како на претходните натпревари, како и со нашиот 12. играч - публиката, ќе паднат големите фаворити Хрватска и Србија. Напред Македонија!“, стои во порака на Пандев на неговиот профил на „Фејсбук“.

Македонија во Скопје има победа над Хрватска од 2:0 пред пет години во квалификациите за Европското првенство 2008, како и реми 1:1 во 1999 година исто така во квалификации за ЕП. Против северниот сосед, пак, „црвено-жолтите“ немаат победа на свој терен: во квалификациите за ЕП 2000 изгубивме со 4:2 од тогашна СР Југославија, една година подоцна повторно пораз од СРЈ од 2:1 во пријателски меч, а пред четири години беше 1:1 исто така во пријателска средба.

Настапите на најдобрите македонски фудбалери во Загреб и во Глазгов не останаа незабележани ни од медиумите и од љубителите на спортот во земјите што ни се противници во квалификациската група А за мундијалот во Бразил. Во анкетата на хрватскиот весник „24 часа“, на пример, Македонија, покрај Белгија, е најпријатното изненадување во групата. за Белгијците гласале 27 отсто од анкетираните, а за македонскиот тим еден процент помалку.

„Најпријатно изненадување! Единствени двата натпревара ги одиграа на гостински терен и кој ќе успее да го земе целиот плен во Скопје, тој со една нога ќе биде на Светското првенство. Силно ги изнамачија ’огнените’, а и бодот од Шкотска е малку со оглед на прикажаното на теренот. Да имаат некој играч повеќе од екстра-класа во тимот покрај Пандев, би биле сериозен кандидат за завршницата на СП. Вака, веројатно ќе успеат да освојат двоцифрен број бодови, но тоа ќе биде доволно максимум за третото место во групата“, пишува „24 сата“.

Освен со Македонија, Хрватите се занимаваат и со атмосферата во својата репрезентација, која не само што не е на високо ниво, и покрај успешниот старт на квалификации��е со четири бода од дуелите со Македонија (1:0) и со Белгија (1:1), туку на повидок е пуч против селекторот Игор Штимац. Тиквата пукнала неколку часа пред гостувањето во Брисел, кога Ведран Ќорлука му кажал на селекторот дека не може да игра, иако тој веќе го ставил во составот, бидејќи без проблеми го одработил тренингот претходниот ден. Иван Ракитиќ, кој беше изваден од игра во мечот со Македонија, се споменува како уште еден на листата незадоволни, на која, наводно, се и Ивица Олиќ и Едуардо. (Р.Д.)Статијата е прочитана 1514 пати.

Испрати коментарЕден-два победа на Илиоски и на Томовски во Грција
Мејсон ново засилување во Работнички?
Чешка трет пат финалист во Дејвис купот
Пирова победа на одбојкарите над Австрија
Мацари - Пандев е идеален играч
Шпанија во финалето на Дејвис купот
Интер славеше победа на гостувањето кај Торино
МЗТ Скопје го освои Меморијалот „Делибашиќ
Работнички го доби дербито со Металург
Вардар про лесно со Мешков Брест
Нов пораз на Реал Мадрид во Примера
Аталанта непријатно го изненади Милан на „Сан Сиро“
Роналдо - Меси повеќе ме фасцинира од Кристијано
Адеми од Динамо Загреб во македонскиот дрес?
Гвардиола го поддржува отцепувањето на Каталонија
Ферер победи за водство на Шпанија против САД
Претседателот на Фенербахче ја шокира Евролигата
Металург не отпатува во Прешов на натпревар од СЕХА лигата
Стефанов - Заминувам од лични причини, но останувам во репрезентацијата
Тајсон љубител на мјузикли!
Арсенал сака да го задржи Венгер
Димитриевиќ ја преслуша Барселона
Роналдо фокусиран на победите, а не на договорот
Монтепаски му оддаде почит на Мекејлеб
Пари од УЕФА за четири македонски клубови
„Коцкестите“ со голем бод од Брисел
Србија го фати последниот воз за Евробаскет 2013
Парична награда од 30.000 евра за Наковска-Бикова
Кличко ја почна изборна кампања во Украина
Јаневски - Македонија заслужи да победи во Глазгов
Талевски и вети нова стрелачка сала на Наковска-Бикова
Хулигани ги каменувале Меси и Аргентинците
Мекларен нема план Б ако си замине Хамилтон
Оланд на слепа параолимпијка - „Ви мавтав, но не ме видовте“
Мари, конечно, со Гренд-слем трофеј
(ФОТО) Тренинг на македонската репрезентација на „Хампден парк“ во Глазгов
Надежите на Македонија не се пласираа во баражот за ЕП
Левин - Шкотска мора да ја победи Македонија
Македонска решителност против шкотската агресивност
(ФУДБАЛ ВЕСТИ) Ибрахимовиќ - „Јас сум жива легенда“
Ѓоковиќ и Мареј во вечерашното финале
Металург едвај извлече реми против Хоризонт Здравје
Металург надмоќно до групите од Лигата на шампионите
Контадор ја освои Вуелта
Четврта титула за Серена Вилијамс на Jу- Ес опен
(ФОТО) Свечено затворени 14. Параолимписки игри во Лондон
Металург во финалето на квалификациската група за ЛШ
Хамилтон ја освои пол позицијата во МонцаНапред Македонија, 14.09.2012 17:32:13
Благодарам врвен спортисту и со среќа Македонијо. Вистински 12-ти играч да биде публиката.
Bravo Pandev, 14.09.2012 19:12:36
Браво Пандев, така треба да настапува еден капитен на тим! Со таков однос сигурно ќе успеат и фудбалерите а и ние сите заедно!
film, 16.09.2012 10:52:06
...а Шкотска, Белгија и Велс?

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 18°C

Делумно облачно

Понеделник
Грмотевици со дожд
Макс: 26°C, Мин: 14°C

Вторник
Делумно облачно
Макс: 28°C, Мин: 16°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (2)
Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
(ФОТО) Трочлениот екипаж на МВС успешно се врати на Земјата
Астронаутите од екипажот на Меѓународната вселенска станица во орбитата работеа речиси 125 деноноќија...
Во Конго отриен нов вид мајмун
Овој вид мајмуни локалните жители ги нарекуваат лесула, а нивните задници имаат специфична сина боја...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |