Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
06.06.2012, 16:50

Скопје ќе гори на 26 јуни

За нецели три недели на скопското Кале ќе се случува новото издание на фестивалот „Скопје гори“

На вчерашната средба со новинарите од „Авалон продукција“ известија дека „Скопје Гори, а Камбах го гасне“ ќе се случува на 26 јуни на скопското Кале.

На овој фестивал на добра забава и уште подобра музика нашата публика ќе ги види шампионите на електронскиот звук, ОРБИТАЛ, кои прв пат доаѓаат на просторот на екс ЈУ, а во склоп на светска турнеја по повод излегувањето на новиот албум „Wonky“.

Настап ќе имаат и хип-хоп легендите PUBLIC ENEMY, исто така, прв пат во Македонија, што ќе биде голема радост за армијата фанови што ги имаат кај нас! Тие во Скопје доаѓаат во година кога издадоа два албуми и тоа ќе биде уникатна шанса на само место да се види зошто Chuck D-Mc,Flavor Flav, Dj Lord и Professor Griff - Public Enemy магазинот „Ролинг стоунс“ ги стави во листата на 100 најдобри бендови на сите времиња. На „Скопје гори“ ќе настапи и најдобриот српски рок-бенд „Парибрејкерс“, а честа да го отворат фестивалот им припадна на кумановците „Подземен ефект“, а по нив следува најголемата македонска хип-хоп банда – „Легијата“!


Статијата е прочитана 679 пати.

Испрати коментарШто прават денеска
Актерот сака да го разведе 93-годишниот татко
Пејачката има тумор на мозокот
Дрзок луксуз!
Рецепт на Северина - Раженчиња со зеленчук
Неделни промашувања
Вечерва - журкањеpameten, 07.06.2012 01:32:20
А кажете ми кој пеметен во организацијата на оваа манифестација реши да напише СКОПЈЕ ГОРИ на латиница?? Дали тој човек има завршено барем прво одделение во нашата држава и дали е писмен? Дали има барем срам да пишува како неписмен пред цел народ?
Tina, 07.06.2012 12:29:20
Ha,ha, ednas Rim gorel, a i na sekade kade imalo gradska vojna, imalo gorenje, a toj zbor ne e artisticki, nego gi potsetuva ljugeto na losa istorija vo Makedonskite sela koji gorele so se ljuge. Skopje Gori e bezumni izraz na art, vo ovoj podvig na festival. Ideja; 1. vo Skopje so ljubov 2. Skopje ve saka 3. slnce nad Skopje. 4. Skopska gradinka 5. Skopska slava (na mir) Graganite na Skopje ke najdat po korisno i po interesno ime.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 15°C

Ведро

Петок
Сончево
Макс: 32°C, Мин: 16°C

Сабота
Ведро
Макс: 34°C, Мин: 18°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
(ИНТЕРВЈУ) Можеме да се договориме со СДСМ
Лидерoт на ДПА, Мендух Тачи, вели дека никогаш нема да соработува со сегашната ВМРО-ДПМНЕ, што не значи и никогаш повеќе...
(ИНТЕРВЈУ) Политиката нема да престане да се меша во театарот
„Често мислам дека нашиот театар како да не сака да каже ништо, или тоа што сака да го каже не значи ништо“, вели режисе...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |