Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
25.10.2012, 15:31
СДСМ ги критикува трошоците на власта за „Скопје 2014“Опозициската СДСМ денеска повторно упати критики до власта дека троши многу пари за проектот Скопје 2014, потенцирајќи го износот на финансиите што се исплаќаат на скулпторката Валентина Стефановска за делата од проектот. Ја обвини власта и дека го проширува проектот надвор од поставените граници на почетокот, на сметка на автентичноста на одредени делови од центарот на главниот град.

Потпретседателот на СДСМ Гордан Георгиев на прес-конференција наведе дека скулпторката Стефановска за својот ангажман за зградата на МНР која го чинела Буџетот 13,5 милиони евра, добила два милиона евра. Тоа не е нејзиниот единствен хонорар, истакна Георгиев, набројувајќи ги капиталните споменици во центарот на Скопје во чија изградба беше ангажирана Стефановска.

Коментирајќи дека досега во јавноста не бил објавен ниту еден официјален документ за хонорарите на Стефановска, Георгиев праша дали ако се земе предвид нејзиното тврдење оти за споменикот „Воин на коњ” добила 650.000 евра, таа денес е најбогатиот македонски уметник и еден од најбогатите Македонци. Георгиев ја критикуваше власта и за планот за менување на ликот на зградата на Владата.

- Власта остана глува и на реакциите на стручната јавност. Можеби, на таа зграда со оглед на староста и е неопходна реставрација и потемелни зафати, но не со рушење на нејзината автентичност и со силеџиско наметнување на сосема друго решение, наведе потпретседателот на СДСМ.Статијата е прочитана 828 пати.

Испрати коментарБерлускони осуден на четири години затвор
Опозицискиот Сојуз ги претстави кандидатите за градоначалници во Скопје
За девет месеци буџетскиот дефицит колку за цела година
Просечната нето плата во август 20.965 денари
Корисниците на ОНЕ ќе сурфаат преку Сан Вајрлес
Наградата „Сахаров“ за ирански активисти
Полицаец вмешан во шверц на лажни азиланти во ЕУ
Директор на „Ексон мобил“ убиен во Брисел
Самарас го величеше Александар Македонски во Солун
Дијаспората ќе вади пасоши во македонските дипломатски претставништва
(ФОТО) Николиќ - Спорот меѓу МПЦ и СПЦ не е нерешлив
На Груевски не му се брза со одговорот до Грција
Викендот обилни врнежи и засилен ветер
Владата ќе отвора банка за матични клетки
„Окта“ од наредната недела ќе пласира готови производи
Бразилка роди близнаци на 61 година
Маите демантираат - Нама да има крај на светот на 21 декември
Филе - ЕУ мора да го задржи фокусот на проширувањето
ЕБOР - Годинава растот на македонската економија само 0,3 отсто
Покренато обвинение за „Монструм“
Мемети - Во Македонија има насилството врз децата и меѓу нив
ОМД ja критикува Клинтон за изоставувањето на Македонија
Над 40 Авганистанци убиени во бомбашки напад во џамија
Министрите на ЕУ за итни мерки за запирање на лажните азиланти
Кремљ демантира дека Путин има здравствени проблеми
(ФОТО) Обама гласаше во Чикаго
Создаден ембрион од тројца „родители“
Атина никако да го финализира договорот за штедење
Српскиот претседател Николиќ во посета на Македонија
Јани Макрадули кандидат за градоначалник на Скопје
(ФОТО) Спасувачка „драма“ на Матка
Поголеми субвенции за извоз на земјоделски производи
Маскиран во кловн силувал деца и сликите ги ставал на интернет!
Фатена група која продавала девојчиња од Македонија и од Косово
Грција чека одговор на Меморандумот
„Дојче телеком“ во Македонија и Хрватска ќе направи нов технолошки исчекор
Велика Британија излезе од рецесија
Норвешка донираше подвижна болница за АРМ
„Амнести интернешнл“ ја осуди прекумерната употреба на сила во ЕУ
Производите на „Витаминка“ во Обединетите Арапски Емирати
Санкции за работодавците, благосостојба за работниците
Владата ќе субвенционира решавање спорови со медијација
Хилари Клинтон на балканска турнеја без Македонија
Предлогот на Николиќ ја раскара СПЦ
Враќањето на визите би бил погрешен и радикален чекор
Повреден градежен работник во Бунарџик
ЕК негира каков било договор меѓу Грција и „тројката“
Бугарија ќе распише референдум за нова нуклеарка
Муслиманите слават Курбан Бајрам
Попоски на средба со Вишеградската група
„Аман“ ќе поднесе тужба против Регулаторната комисија и ЕВН
Осумнаесетгодишник се фрли од зграда во Карпош
Македонија ќе почне со преговори ако одобри Советот на ЕУ
Опозицијата се обедини во Сојуз за иднината
Момче почина туширајќи се во сопствената куќа
(ФОТО) Отворена новата зграда на Министерството за надворешни работиSKOPJANKA,ODNADVOR, 25.10.2012 17:44:43
Niz EU koga se popravaat ili urivaat sosema stari gradbi, fasadata obavezno se socuvuva. Ne retko moze da se vidat tanki zidini od fasada, zad koi, na golemo rabotata gradezni mashini, meshalki i rabotnici. Iako na tie prostori naskoro niknuvaat najmoderni stanbeni ili administrativni gradbi fasazdata iscistena i svetnata se konzervira i ostanuva takva kako sto e ostanata vi sekjavnaje na zitelite na gradot.Taka i gradot i zitelite se zadovolni od novite vnatreshno moderni so sto se socuvuvat i belezite na minatotol i nacionalniot indentotet. Samo kaj nas se rushi sé sto napomnbuva na nekogash kako da se sramime od naseto minato i nasiot nacionalen indenttet ! Ludiloto i zelbata za rushenje, odnosno unistuvanje na site belezi na Skopje, protiv zelbata na skopjanite, iako e veke kasno, trebe da prestane, za da imame baem vpecatok i nie i stranskite posetiteli na nasata *detska gradinka* narecena *Skopje 2014* deka vo Makedonja se pocituva mislenjeto na narodoti i ima(?)demokratija
miki, 25.10.2012 17:49:20
Џабе......................
Sve ce to narod da pomlati!, 25.10.2012 17:55:53
Vece podolg period kuchinjata si lajat, a karavanot si vrvi, ne primetuvajci bash nishto. Posle ova sledi *BUM*! Kolku li zemji/sistemi i diktatori samo vo poslednite godini ova gi snajde? A toboze od narodot bea sakani i pochituvani i na izbori potvrduvani. Zatoa posledovatelnite beskonechni pobedi na DPMNE me voznemiruvaat. Da povtoram, ne poradi SDSM i nivniot porazitelen imidz, nego poradi onaa *BUM* i iskustvata od nekoi drugi zemji so nivnite *sakani* vodachi. A Valentina neka mu ja misli zaedno so ovaa vlast. Ako e Grujo kupil stan vo Praga ili ne znam kade, neka kupuva i taa. Vo se da go kopira i prati, odnosno kade toj, tamu i taa. Nejzinata sudbina vece e vrzana za nego. Sluchuvanje na narodot e iznenadna i mnogu opasna rabota. A JAT propadna.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 5°C

Ведро

Сабота
Локални грмотевици
Макс: 21°C, Мин: 9°C

Недела
Локални грмотевици
Макс: 23°C, Мин: 11°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (36)
Tито во дилема дали да се разведе од Јованка. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
(ФОТО) Обама гласаше во Чикаго
Со предвременото гласање тој стана првиот американски претседател кој гласал пред денот на изборите...
Верски профит во Мека
Милиони луѓе секоја година доаѓаат и и' носат милијарди долари на саудиската економија...
Доналд Трамп во отворена војна со Обама
Ќе даде пет милиони долари во добротворни цели ако Обама ги објави своите документи...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |