Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
03.07.2012, 18:37

Мари против Ферер во четврт-финалето

Четвртиот носител на Вимблдон подобар од Чилиќ, а Шпанецот од Дел Потро

Британската гордост ги одржа надежите за радост на домаќините на Вимблдон. Енди Мари полесно од очекувањата го елиминира својот осминафинален противник Марин Чилиќ од Хрватска. Четвртиот фаворит не само што не загуби сет, туку доминираше против Чилиќ, со исклучок на првиот сет, кој го доби со 7:5. Вториот и третиот бргу ги заклучи со 6:2 и 6:3 и се избори за четвртфинален дуел со Давид Ферер. Шпанскиот специјалист за земја го уништи дербито на колото и многу лесно го мина Хуан Мартин дел Потро со 6:3, 6:2, 6:3.

Дождот на „Ол ингланд клаб“ ја развлече осминафиналната програма кај тенисерите, кои во два дена ја пополнуваа шемата за четвртфиналето. Роже Федерер и Михаил Јужни ќе вкрстат меѓу најдобрите осум, откако Швајцарецот го помина Хавиер Малис од Белгија, а рускиот тенисер во пет сета го елиминира Денис Истомин од Узбекистан. Немаше проблеми ни првиот фаворит Новак Ѓоковиќ од Србија, кој го совлада сонародникот Виктор Троицки без загубен сет.

Резултати од осминафиналето, мажи: Ѓоковиќ (1, Србија) - Троицки (Србија) 6:3, 6:1, 6:3, Федерер (3, Швајцарија) - Малис (Белгија) 7:6, 6:1, 4:6, 6:3, Мари (4, Велика Британија) - Чилиќ (16, Хрватска) 7:5, 6:2, 6:3, Ферер (7, Шпанија) - Дел Потро (9, Аргентина) 6:3, 6:2, 6:3, Ф. Маер (31, Германија) - Гаске (18, Франција) 6:3, 6:1, 3:6, 6:2, Колшрајбер (27, Германија) - Бејкер (САД) 6:1, 7:6, 6:3.

Жени: Азаренка (2, Белорусија) - Ивановиќ (14, Србија) 6:1, 6:0, Кербер (8, Германија) - Клајстерс (Белгија) 6:1, 6:1, Радванска (3, Полска) - Џорџи (Италија) 6:2, 6:3, Кириленко (17, Русија) - Пенг (30, Кина) 6:1, 6:7, 6:3.


Статијата е прочитана 715 пати.

Испрати коментарЛитванија последен полуфиналист во Каракас
Олимпијадата остана сон и за кошаркарите
Федерер и Мареј во финалето на Вимблдон
Втора победа на Грејпел на Тур де Франс
Антиќ, Мекејлеб и Самарџиски добија противници во Евролигата
Кид го напушти Далас и продолжува во Њујорк
Доколку мине, тешка група за Металург во ЛШ
Преку Доминикана до полуфинале
Металург испушти победа на Малта
ФИФА донесе одлука за воведување на технологија на гол линијата
Радванска против Вилијамс во женското финале на Вимблдон
Ренова убедлива со аматерите од Сан Марино
Ѓоковиќ и Федерер „прелетаа“ до меѓусебно полуфинале
Лејкерси го доведоа Стив Неш
Коринтијанс нов првак на Јужна Америка
Хаотичната четврта етапа за Грајпел
Металург по победа сред Медитеранот
Македонија утре во 23.30 против Доминиканска Република
Ангола загуби, Македонија прва во групата
Грнчаров три години во Ботев Пловдив
Втора победа за Саган на Тур де Франс
Куп лажни продавачи на билети за ОИ
Серена ја детронизира Квитова
Мурињо
Црвена звезда го откачи Вардар
Македонија падна две места на ФИФА листата
Мекејлеб - Сега веќе се е можно
Македонија се истури врз Нов Зеланд
Шкендија ремизираше без голови против Портдаун
Вилјаш-Боаш и официјално тренер на Тотенхем
Пари Сен Жермен го промовираше Лавеци
Фелпс се откажа од 200 м слободно на ОИ
Шкендија сака победа без примен гол против Портдаун
Трнлив пат за „металурзите“ до Лигата на шампионите
Македонија денеска на „поправен“ против Нов Зеланд
Кошаркарите поразени од Ангола
Десет Шпанци во „дрим-тимот“ на УЕФА, Иниеста прогласен за МВП
Блејк подобар од Болт и на 200 м!
Перо Антиќ, сепак, со капитенската лента
(ЕП 2012) Голови, тактика и „тика-така“...
Почнува операцијата „Лондон“

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 35°C

Делумно облачно

Сабота
Ведро
Макс: 35°C, Мин: 20°C

Недела
Сончево
Макс: 37°C, Мин: 19°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
(ФОТО ВЕСТ) Џамија - супермаркет
Од недела над 40 степени и многу висок УВ индекс
Во Македонија од недела под влијание на многу топла воздушна маса од северна Африка ќе биде претежно сончево и многу топ...
(ИНТЕРВЈУ) Кралицата е многу либерална
„Верувам во ослободувањето, тоа е дел од моето патување“, изјави британската актерка Хелен Мирен во интервјуто за „Утрин...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |