Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
21.06.2012, 14:03
(ЕП 2012) Англичаните тренираат пенали пред натпреварот со ИталијаДојдовме во фаза кога пеналите мораме да ги сфатиме сериозно, бидејќи во минатото ни се случуваше важни натпревари да изгубиме од белата точка, рече селекторот Рој Хоџсон

Селекторот на фудбалската репрезентација на Англија, Рој Хоџсон, три дена во пресрет на четвртфиналниот меч на Европското првенство против Италија, одлучи да го интензивира тренирањето пенали.

- Тренизните пред мечот со Италија се одвиваат во вообичаениот ритам, со тоа што го зајакнавме вежбање на пенали. Дојдовме во фаза на турнирот, кога пеналите мораме да ги сфатиме сериозно, бидејќи во минатото ни се случуваше важни натпревари да изгубиме од белата точка, рече Хоџсон.

Тој додаде дека со пеналите никогаш не се знае и оти тие се како лотарија.

- Можете да вежбате изведување на пенали до бесвест, но се се сведува на моментот на концентрација, самодоверба, способност да се исклучите од случувањата околу вас, од бучната публика и притисокот кои го носи вашето шутирање. Сме гледале дека пеналите не ги искористија играчите за кои мислевме дека се неприкосновени изведувачи на најстрогите казни, додаде Хоџсон.

Репрезентацијата на Англија од 1990 година ја следи „проклество“ во пеналите, откако оттогаш пет пати испаѓаше на големите натпревари.

Четвртфиналниот меч меѓу Англија и Италија се игра в недела на 24 јуни во Киев.Статијата е прочитана 385 пати.

Испрати коментар(ЕП 2012) Французите немаа клуч за шпанската тика-така
Македонија домаќин на ЕП за ракометарки до 17 години
Иницијативниот одбор постигна договор со ФФМ околу одржување на Собранието
(ЕП 2012) Шпанија по прва победа против „триколорите“
Германската и грчката амбасадорка заедно гледаа фудбал
(ЕП 2012) Грчкиот бункер распарчен, Германија во полуфинале
Ракометарките добија тешка група на ЕП 2012
Управниот Одбор на ФФМ поднесе оставка
Мајами со шампионски прстен!
(ЕП 2012) Германија ќе им наплаќа на Грците во Гдањск
(ЕП 2012) Роналдо ги одведе Португалците во полуфиналето
Иницијаторите му одбројуваат на Хаџи-Ристески
(ЕП ВЕСТИ) Нова казна од УЕФА за „коцкестите“ фанови
Македонија кандидат за две ракометни ЕП
(ЕП 2012) Португалија - Чешка, судир на неостварени желби
(ЕП 2012) Одредени судиите за четвртфинале, Штарк го напушта турнирот
Мајами на една победа до шампионската титула во НБА
(ЕП 2012) Англија победник во група Д, Украинците оштетени
(ЕП 2012) Четвртфиналните порти останаа заклучени за Хрватска
(ЕП 2012) Роналдо конечно проработе, Португалија во четвртфинале
Македонските ракометари по третпат ќе играат на Светско!
(ЕП 2012) Чешка и Грција први четвртфиналисти на ЕП
Македонија повторно ја порази Литванија на нејзин терен
(ЕП 2012) Убавицата на првенството за Англија
(ЕП 2012) Франција ги стивна еуфоричните Украинци
Мајами изедначи во финалето на плеј-офот
(ЕП 2012) Шпанија ја торпедира Р. Ирска
Кошаркарите ја загубија „контролката“ со Русија
(ЕП 2012) Хрватите и' откинаа бод на Италија
(ЕП 2012) Гомез ја потпиша втората победа на Германија на ЕП
(ЕП 2012) Португалија до витални бодови на ЕП
Оклахома поведе во финалето на НБА лигата
ЕП 2012 - Полјаците и Русите без победник во меч од висок ризик
ЕП 2012 - Чешка за шест минути ја урна Грција
(ЕП 2012) Шевченко за дебитантска победа на Украина
(ЕП 2012) Франција и Англија си поделија по бод
Надал по седми пат го освои Ролан Гарос
(ЕУРО 2012) Хрватите сигурни против Ирска
Хамилтон победник на Ф1 трката во Монтреал
Дождот го прекина машкото финале на „Ролан Гарос“
(ЕУРО 2012) Италија извлече реми против Шпанија
Мајами е вториот финалист во НБА плеј-офот
(ЕУРО 2012) Гомез кобен за Португалија
(ЕП 2012) Данска ја изненади Холандија
Шарапова победничка на „Ролан Гарос“
Ракометарите со пет гола предност ќе одат на реванш со Австрија
(ВИДЕО) Насилства на почетокот на ЕП, падна првата жртва
Германската тешка артилерија против Роналдо
Русите демонстрираа сила против Чешка
Полска и Грција ремизираа на отворањето на ЕП

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 26°C

Делумно облачно

Недела
Локални грмотевици
Макс: 33°C, Мин: 16°C

Понеделник
Ведро
Макс: 33°C, Мин: 17°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

„Погледнете и слушнете ги моите јунаци, вели големиот српски режисер Желимир Жилник, кој гостува на „Македокс“

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |