Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
05.06.2012, 17:25

СДСМ: Владата отворено се фали со своето расипништво

Новиот анекс со кој ќе бидат потрошени дополнителни 850.000 евра за ентериерно уредување на Порта „Македонија“ се врв на расипништвото на Владата, обвини вчера опозицијата. „Во време кога крати огромни средства од најранливите области, здравството и образованието, кога се задолжуваме речиси секојдневно, а сиромаштијата зафаќа се' поголем број семејства, власта отворено се фали со своето расипништво. Само за периодот додека трае расправата за ребалансот, таа потроши повеќе пари за реклами, фасади и споменици од парите кои ги крати од здравството и образованието“, рече вчера на прес-конференција, Марјанчо Николов од СДСМ, претседател на собраниската Комисија за финансирање и буџет.

Тој потсети колку пари се потрошени за секој одделен сегмент кој се реализира во последно време, а е дел од „Скопје 2014“. Така, според СДСМ, трите жални врби имаат вредност од 250.000 евра, односно секоја од нив чини колку трособен стан во Скопје, оградата на мостот кај „Холидеј ин“ е вредна два милиона евра, коњите, ангелите и Прометеј 2,4 милиони евра, воинот, како што велат овој пат без коњ, 5,5 милиони евра.

„На списокот му нема крај. Целосна невистина е ставот дека мораше да се крати од здравството и образованието, бидејќи земјата е во криза. Вистината е дека мораше да се крати за да има уште пари за реклами, фасади и споменици. Ако само за кратко се откажеше од непродуктивните трошоци, немаше да има потреба со ребалансот да кратиме од здравствените услуги на пациентите и од условите во кои нашите деца се образуваат“, рече вчера Марјанчо Николов. (С.Р.)
Статијата е прочитана 1300 пати.

Испрати коментарСобранието го усвои ребалансот на Буџетот за 2012
Сириза е за сложено име на Македонија со геогра��ска одредница
Венера „го засени“ Сонцето
Пандев три плус една година во Наполи
Словенија цврсто стои зад евроинтеграцијата на Македонија
Социјални компјутери за 3.000 апсолвенти
Идната недела нов тендер за ОХИС
Тодоров - Да се реновираат шалтерите во јавните здравствени установи
Почина јапонскиот принц Томохито
Cisco Expo 2012 - Бизнисот и Владата да ги користат иновациите за поголем развој
Биг Мек зависи од Македонија
Поддршка од Финска за влез на Македонија за ЕУ
Вардар исфрли уште еден труп
Трагична сообраќајка на патот Кавадарци - Ресава
Самоубијци однесоа во смрт 22 лица
Дачиќ - Нема мнозинсво за српска влада
Претепан поранешниот началник на УБК, Хисен Муслиу
Обама - воин со беспилотни летала
Директен лет Скопје - Дубаи од октомври
ДУИ ја прослави 10-годишнината од своето основање
Премиерот Груевски во посета на Финска
Денеска почнува „Cisco Expo 2012“
Собранието треба да гласа за ребалансот на Буџетот за 2012
ВМРО-ДПМНЕ - Каде одеа парите во времето на СДСМ?
Ставрески - За два дена исплатени 25 милиони евра
Учениците фрлаа стари книги и тетратки за поздрава животна средина
Бројот на жртви од авионската несреќа во Лагос е речиси 200
Судење на прилепчанецот кој си ја уби девојката
Тодоров им закажуваше прегледи на болните
МАНУ е задоволна од своите нови академици
Груевски - Шведските компании ќе инвестираат надвор од еврозоната
Одложено судењето за приведен во „Монструм“
Шврговски - Црвенковски не издал државна тајна
Заканувачки пораки на возила во Тафталиџе
Папата не се плаши од „Ватиканликс“
Продадена железарницата во Сисак за 30 милиони евра
Жена настрада при пад од тераса од четврти спрат
Вардар исфрли удавена скопјанка
Учениците ќе собираат стара хартија
Франција оди на парламентарни избори
Владиниот тим од Шведска заминува во посета на Финска
Избрани шест нови академици во МАНУ
Мартин Нешкоски - една година потоа
Тројца планинари загинаа, двајца се водат исчезнати на Монт ЕверестAman patrioti, ne g(k)radete povece!, 05.06.2012 21:38:48
Tenderot se dobiva po najniska ponudena cena, odnosno najdobro ponudeni uslovi, bez dopolnitelni troshoci i aneksi. Shto e ova? Za sekoj objekt se dodavaat ogromni pari (za nepredvideni troshoci) i izigruvaat propisite i konkurentite. Pa toa si e problem na izveduvachot, neka predviduva na vreme. No vo prashanje e kriminal, onoj organiziraniot. Se e vrzano i podmachkano, ponajvishe antikorupcionerite koi se pravat slepci pred ovaa pojava. Ah bre druze Tito, shto ne ni go ostavi Goli Otok vo nasledstvo? Da, malku ke da e. Ke ni treba barem ushte eden.
evro-makedonec, 06.06.2012 01:29:57
Eeeeee! Makedoncinja ovie kriminalci ke ve odnesat vo Afrika a ne vo Evropa. Samo vie glasajte za antickite divjaci, gospod neka vi e na pomos.
разбуди се, 06.06.2012 08:01:18
Оваа не знам кога ке заврши но знам дека народов ни е на работ на немаштијата а оваа влада ни со мал прст да мрдне или барем да преземе некој пококретен потег .Барем еден споменик да не ставеше ке имаше пари да им се помогне на лица болни или тие што треба да се оперират надвор од македонија кој молат секој ден по тие врати ама ете таа работа не ги баш итересира нашиве владетели.. бидејќи од таа работа нема добивка ништо нема да им влезе во џебов а од споменициве надиплаа пари и за своиве праа внуци а за обичниот човек па нека страда на крај крајева кој сме ние...ееее Македонијо моја кога ке заврши оваа наша голгота дали ке се свестиме веќе еднаш и ставиме точка на сите тие незаслужни лица да не водат....
poraka, 06.06.2012 10:28:07
sakame promena na vlasta na slednite parlamentarni izbori..NO, bez Branko Crvenkovski !
DOLNO VODNO, 06.06.2012 11:24:10
Vladata normalno,ke se fali so toa sto napravila. Ama, dail trebese ovoj cirkus;i za gradot i za drzavata,najlosoto e, gradai vo denesnava teska kriza. A izgradenoto,e nikakva arhitektura, niti spomenicite se umetnicka vrednost so koja mrtvi gladni, ke mozevme da se gordeeme Vaka ,po sramovite sto gi jademe poradi pravenje i ponistuvanje na tenderite bez nekoja vistinska pricina,dojdenite digaat race od nas,a lobistite ostanuvaa so izguben kredibilitet kako i Maked. Zelbite i nasite predlozi,da nerecam i na SDSM, nikogas ne se zemaat vo predvid. Nie, beljava koja ni padna na glava, ja komentirame i nisto poveke! Neli e mozno,edna organizirana narodna delegacija, da pobara sredba so Premierot i Pretsedatelot koj sekako zivee daleku od nas i ne znae sto se slucuvapa DOLE. Da odat, da go obavestat pa i molat, da se zapre so ovoa samovolie koe ne odvede vo propast.Ajde, neka drpnat sto ke drpnat i dzenem da fatat!Toa e edinstveniot spas za nas i nasite deca i nivnite.Otdie MK jabana
пензионер, 06.06.2012 12:12:29
Што не се скријат некаде. Па тие не изградија ни една бандера, не засадија ни една грмушка, а 10 години владееја. Покрај тоа ни ги украдоа фабриките и не отпуштија од работа.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 19°C

Ведро

Четврток
Сончево
Макс: 29°C, Мин: 13°C

Петок
Сончево
Макс: 31°C, Мин: 17°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |