Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
20.07.2012, 16:35
СДСМ: „Скопје 2014“ досега чини 360 милиони евра„Вие ли најдовте да зборувате за сиромаштија и за крадење?“, ги праша Амди Бајрам пратениците од СДСМ

Горан Адамовски

Место предвидените 80 милиони, проектот „Скопје 2014“ досега изеде 360 милиони евра државни пари. За таа сума можеа да се изградат патишта, гасовод, железнички пруги, енергетски објекти, да се инвестира во економијата и да се подобри стандардот на граѓаните, обвини и денеска СДСМ на третиот ден од собраниската расправа за „Скопје 2014“.

Власта, пак, повторуваше дека преку проектот живнаа дваесетина економска гранки, објаснуваа оти станува збор за надградба на македонската историја и свест и не пропуштаа да ги прашаат опозициските колеги каде завршувале парите кога СДСМ бил на власт и зошто, на пример, не е изграден ниту еден километар пат.

Пратениците од опозицијата што доаѓаа од градовите од внатрешноста, предупредуваа дека во нивните места не е изградено ништо или многу малку.

„На патот Струмица - Радовиш има десет километри коцка. Не можете да ја асфалтирате, а ќе ве чини колку ограда од ‘Скопје 2014‘“, коментираше Орце Панчев.

„Тој пат не е пипнат од 1955 година. Вие од СДСМ имавте неколку лади, но не направивте ништо. Сега ќе речете дека ВМРО-ДПМНЕ е седма година на власт. Да, и ќе го направиме патот. Работите се одложени, бидејќи фирмата што работеше - пропадна, активирана е банкарска гаранција. Но, коцката ќе ја тргнеме, тоа е сигурно“, реплицираше Влатко Ѓорчев.

Пратениците правеа споредби меѓу „Скопје 2014“ и спомениците, плоштадите и езерата што во Струмица ги гради градоначалникот Зоран Заев или за сличните проекти што ги најави првиот човек на Општина Карпош, Стевче Јакимовски, кои чинат помалку пари од оние во центарот на македонската метропола.

„Еден ден не ви се допаѓаат ликовите на спомениците, друг ден цената, трет ден бројноста. Договорете се веќе што ве мачи“, се јави Васил Пишев и раскажа приказна што се случила кога првпат дошол во просториите на СДСМ на „Бихаќка“. Тогаш, како што рече, висок функционер на СДСМ го прашал „што е тоа што ќе го градите“ и му рекол оти кај нив за ваков проект треба да се фрли во торба. Тоа предизвика револт и негодување кај опозиционерите.

Марјанчо Николов праша дали на стечајците и на невработените ќе им се извиши чувството на патриотизам кога на телевизија ќе ги видат огромните скулптури во центарот на Скопје, а од друга страна немаат леб да јадат, а не пак, пари да стигнат до главниот град. Николов кажа пример од Велес, каде споменик со габаритет како тој на Гоце Делчев во Скопје, бил изграден за 50.000 евра, додека во метрополата биле платени 800.000 евра. Посочи и дека во Оризари има место со 3.000 жители кои се' уште немаат канализација. И тука реплицираше Ѓорчев, кој како демант на тврдењето дека актуелната власт го заборавила Велес, го спомна реконструирањето на патниот правец Скопје - Велес.

„Вие ли најдовте да зборувате за сиромаштија и за крадење? Па, во 1995 година, јас ви го растурив едноумието што го имавте во Собранието. Крадевте, лапавте, цицавте, немаше кој ни збор да ви каже“, остар беше Амдри Бајрам, на што од СДСМ му возвратија дека тој и кривично одговарал за крадење.

Начинот на кој што се води расправата не му се допадна на Зијадин Села од ДПА, чие излагање беше испратено до аплауз од СДСМ. Новата коалиција, очигледно, почна да функционира и во Собранието.

Статијата е прочитана 1377 пати.

Испрати коментарИнтернет порталот привремено нема да се ажурира
Возач на камион загина при судар со воз
Богов - Банките стабилни дури и ако некој излезе од еврозоната
Обединети за Македонија „се прелеа“ во ВМРО-ДПМНЕ
Пожарот во Мариово трет ден активен
Ставрески - Голем интерес за средствата од ЕИБ
Масовни протести и судири во Шпанија
СЕПО - Атентаторот од Бургас не е Швеѓанец
„Мајкрософт“ прв пат покажа загуби
Бан Ки-мун ја започнува балканската турнеја
Педофил силувал 13-годишно момче
Интерпол ќе го истражува нападот во Бургас
(ФОТО) Почна изградбата на фабриката на белгиски „Ван Хол“
Филе - Скопје се менува, нека гледа Атина
Земјоделците ќе ги легализираат своите трактори и механизација
Сириските бунтовници го победија Асад
Ставрески - Пругата кон Бугарија станува реалност
Хорор во Колорадо - премиера на „Бетмен“ заврши со 12 убиени
Бомбашот од Бургас е поранешен притвореник од Гвантанамо?
Георгиевски ја обвини МПЦ за паганство
Ромпуј на Јахјага
Исплатени субвенциите за 2011 година
Потона ферибот - стотина исчезнати
Пироман од инает го запалил Патенино
Црна Гора очекува покана за членство во НАТО
„Монструм“ укажа на празнини во Законот за заштита на сведоци
(ФОТО) Туристички автобус за панорамско разгледување на Скопје
Граѓаните охрабрени да пријавуваат семејно насилство
Рамазанска порака од поглаварот на ИВЗ
Критики за бугарските служби по атентатот во Бургас
Сочувство од Попоски до шефот на израелската дипломатија
НАТО и ЕУ го осудија терористичкиот напад во Бугарија
Битолчанец ја прегазил сосетката
Двајца војници на НАТО убиени во Авганистан
Бугарското МВР објави фотографија од потенцијалниот самоубиец
Огнен пекол во Грција
Иранската телевизија ги отфрли како смешни тврдењата за вмешаност во нападот
(Обновено) Се уште активни пожарите во Мариово и на Кожув
Ципрас - Владата лаже дека нема нови мерки за штедење
Руски милијардери го откупуваат уделот на БП во ТНК-БП
Израел е соочува со бран терористички напади
Cончево и ветровито
Нетанјаху го обвини Иран за експлозијата во Бугарија
(ФОТО) Промовирани новата химна на АРМ и униформа на баталјонот за Почести
Убиен сирискиот министер за одбрана
Пропадна изборот на претседател на Врховниот суд
(ФОТО) Седуммина Израелци загинаа во терористички напад во Бургас
(ФОТО) Црвенковски и Тачи договорија техничка соработка
Промоција на нова химна на АРМ и униформа на баталјонот за Почести
Иванов очекува пораки од Бан Ки Мун
Убиецот од Неготино во притвор
Пет фирми во трка за тендерот за пол��циски возила
Германскиот ВАЦ тајно ја продаде „Политика“
(ФОТО) Вершбоу - Македонија сакаме што поскоро да ја видиме во НАТО
За Сребреница виновен Советот за безбедност на ОН
Најбараниот нацистички злосторник уапсен во Будимпешта
(ФОТО) Македонија посветена на заложбите за членство во НАТО
Груевски бара од иселениците да инвестираат во Македонија
Груевски бара од иселениците да инвестираат во Македонија
Радовишанец силувал 19-годишна девојка
Заталкан куршум завршил на тераса во гостиварски ресторан
Промената на косовските граници ќе предизвика тензии
Црногорскиот наркобос Шариќ избегал во Јужна Америка
Влада - Работното време од 8
Писмо од Вељаноски до претседателот на грчкиот Парламент
Пожар во Студентскиот дом „Никола Карев“ во Охрид
Николиќ ја гарантира безбедноста на Тадиќ
Заменик-генералниот секретар на НАТО во посета на Македонија
Cончево со мала до умерена oблачност
(ФОТО) „Среќни вести“ му донесе нов дом на Јовица Митиќ
(ФОТО) Се уште активни пожарите во селата Патетино и Разловце
Атина молчи за агендата на Нимиц
Телата на загинатите стружани ќе бидат пренесени дома
„Бунарџик“ меѓу 50-те најдобри слободни зони во светот
Три девојки повредени на свадба во Тетово
Кривопаланчанец ја силувал малолетната внука
ЕУ ја поздравува идејата за формирање на балкански Бенелукс
Мешалка за тесто му откина рака на пекар во Скопје
Груевски - Има прогрес во Претпристапниот дијалог
Анкета за оценување на услугите на Градот Скопје
Ѓорѓиев - Почнува концесионирањето во здравството
Нацртот на ГУП-от на интернет
Почнува примената на новиот Закон за лустрација
(ФОТО) Неготинец ја убил мајка си и ја фрлил во контејнер
Млада Србинка се удави во Охридското EзероIgor, 20.07.2012 17:13:31
Super! Samo neka ni kazat gospodata od SDSM, kolku milioni evra ne cinese nivnoto vladeenje, i sto dobivme od tie pari?
do Igor, 21.07.2012 00:22:11
Od tie pari Igore, DOBIVME DRZAVA drzava koja SDSM zaedn so narodot, ja gradese. Od tie pari, koga zaminaa od Valasta, ja ostavija polna drzavnata blagajna, so koja vie sto prashuvate: *sto napravile*,gi gradite spomenici( nepotrebni) plus se zadolzuvate, za da na site nam, ( osven onie koi so polni dzebovi ke*duvanat nekade*),ke ni ostane da gi vrakjaat dolgovite. Ete toa SDSM napravija! Samo tolku da se potsetis deka ni gi izbegnaa i Vukivar i Srebrenica, ako si slucajno so ograniceno sekjavanje...
Bernie, 21.07.2012 07:51:49
So ovie pari ke napraev tri makedonii a ne voskari kako sto VMRO ja napravi makedonija do veka voskari.
lilika, 21.07.2012 09:58:30
Koga dojde Makedonija da ima pratenik vo Sobranie kako Amdi Bajram, se znae na kade sme trgnale. Koj najde da zboruva za kradenje!!!!!!!!!! Toj sto ukrade se sto mozese i trese gluposti kako nedoveten.
Јас ке му ја дувнам, ти ке му ја дувнеш, тој ке му ја дувне,..., 21.07.2012 10:07:09
Еве една идеја до новинарот/новинарите. Направете истражување поткрепено со аргументи колку од првите три ешалони сегашни и поранешни политичари од сите партии се со странски пасоши. И тоа ке даде преглед кој за која странска држава работи и каде ке му ја здувне ако загусти и ке ги троши парите “заработени“ во Македонија.
Иван, 21.07.2012 13:21:43
СДСМ може колку сака да се противи на тој проект од страна на ДПМНЕ . Сега скопје заличи на метропола која одамна требаше да изгледа вака . Парите се потрошени на реализиран проект . А парити во времето на СДСМ никогаш нема да дознаеме каде иделе кога слушаме за вакви цифри . Колку семејства останаа без леб , а колку дзебови беа преполни и за неколку поколениа однапред . СДСМ може само да демантира , резултатите и фактите се на дело .
karokan, 21.07.2012 14:02:52
Интересно,но вистинито,она за што власта досега ја обвинуваше опозицијата,на истото тоа сега ќе собира политички поени.Се пенавеа нејзини “борци“ ,правејки паралела со кич-фигурите во “Скопје 2014“ со донеизградената пруга кон соседна Р.Бугарија,кога одеднаш им текна дека градењето треба да се продолжи.Камо среќа за ова да им текнеше уште при запоседнувањето на на властодржечките фотељи (веќе ќе имавме изградена или скоро изградена пруга). п.с. Коментаторот “Извинување без задршка“, (е нема извинување на слепо),иако е поретко присутен (не и сосема, зошто тешко се снаоѓа со противници),доколку ја заборавил граматиката,прилогот за време “досега“ употребен во заглавието на текстот подразбира минато време.(Можеби новата “патриотска“ граматига сеуште не му е доразработена или пак препишана!!!!!!!!!!!!!!!

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 23°C

Делумно облачно

Недела
Ведро
Макс: 35°C, Мин: 16°C

Понеделник
Локални грмотевици
Макс: 33°C, Мин: 21°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
ОДБРОЈУВАЊЕ ДО ОЛИМПИЈАДА
Остануваат уште 7 дена до почетокот на Олимписките игри во Лондон...
Британците очекуваат жетва на медали
Домашниот тим на Игрите во Лондон ќе има 542 спортиста што е рекорден број натпреварувачи од Велика Британија на една ол...
Леброн Џејмс најплатен спортист на Игрите
Од договорот со Мајами добива 13 милиони, останатите 40 легнуваат на неговата сметка од вносните зделки со спонзори...
Олимпиското злато вреди 620 долари
Трудница на Олимписките игри
Брајант не може да замисли да не освои злато
Семенја ќе го носи знамето за ЈАР

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен Магазин |