Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
20.09.2012, 13:51
Европскиот првак пресилен за вардаркиТимот на Кастратовиќ поразен дома од Будуќност со 26:21 во регионалната лига

Ракометарките на Вардар СЦБТ го претрпеа и својот втор пораз во дебитантскиот настап во регионалната лига ВРХЛ, овој пат на домашен терен од Будуќност со 26:21. Тимот на Индира Кастратовиќ беше достоен ривал до последните десетина минути од натпреварот, во кои гостинките од Подгорица покажаа зошто се европски шампионки и освојувачки на сите три досегашни изданија на лигата. За помалку од пет минути направија серија од четири гола, се одлепија на 22:17 и го решија прашањето на победникот.

Иако во ниту еден момент не му се заканија сериозно на големиот фаворит, „црвено-црните“ во текот на целиот меч беа достоен противник, не дозволувајќи му на составот на Драган Аџиќ да се размавне. За тоа беше најзаслужна Марија Штериова со шест гола, а кај победничката екипа се издвои македонската репрезентативка Елена Ѓорѓиевска со пет погодока. Сепак, играч на натпреварот беше младата црногорска репрезентативка Марина Вукчевиќ, која за 32 минути на голот одбрани 12 удари и мечот го заврши со 52 проценти успешни интервенции.

За Будуќност ова беше трета победа во четвртиот меч сезонава во ВРХЛ, а македонскиот вицешампион првенецот ќе го бара в сабота против првакот Металург во Автокоманда. (Р.Д.)

Вардар СЦБТ - Будуќност 21:26

Полувреме: 12:14. Сала: „Борис Трајковски“ во Скопје. Гледачи: 500. Судии: Николиќ и Стојковиќ од Србија. Седмерци: Вардар 3/4, Будуќност4/5. Исклучувања: Вардар 10 мин., Будуќност 8 мин.

Вардар СЦБТ: Суслина (6 одбрани), Саидова, Костјукова, Саздовски, Љубљанаја, Стојковска 2, Штериова 6 (3), Светлова, Маневска, Кирии, Дмитровиќ 3, Жулкина 2, Виноградова 2, Кликовац 2, Лојпур 4. Тренер: Индира Кастратовиќ.

Будуќност: Волтеринг (6 одбрани), Вукчевиќ (12 одбрани), Трифуновиќ, Менди 2, Живковиќ 3, Булатовиќ, Николиќ, Ѓорѓиевска 5 (3), Јежиќ 3, Мехмедовиќ 4, Павичевиќ, Кнежевиќ 4, Лазовиќ 1. Тренер: Драган Аџиќ.

Статијата е прочитана 367 пати.

Испрати коментарТатран бара службена победа над Металург и 15.000 евра
Јаневски ги подучува македонските тренери
Вардар со двајца голмани на теренот против Еуромилк!
Лацио го чека пекол на „Вајт харт лејн“
Јуве го запре Челзи, Меси ја спаси Барса
Швајцарија - Чешка на стартот на Дејвис куп 2013
Адамс го доби златото од Лондон
Венус ќе дебитира на Хопман куп
Челзи ја почнува одбраната на европската круна
Роналдо ги воскресна „кралевите“
Металург избрка пет фудбалери среде сезона
Македонија пак ќе падне на листата на ФИФА
Честитка за Пандев и од Мурињо
Сити по круната на „кралевите“
Еден-два победа на Илиоски и на Томовски во Грција
Мејсон ново засилување во Работнички?
Чешка трет пат финалист во Дејвис купот
Пирова победа на одбојкарите над Австрија
Мацари - Пандев е идеален играч
Шпанија во финалето на Дејвис купот
Интер славеше победа на гостувањето кај Торино
МЗТ Скопје го освои Меморијалот „Делибашиќ

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 18°C

Делумно облачно

Петок
Сончево
Макс: 21°C, Мин: 6°C

Сабота
Сончево
Макс: 24°C, Мин: 13°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (5)
Владетелот и совладетелката често не беа на „иста бранова должина“. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книг��та „Јованка Броз - Титова совладетелка“
(ИНТЕРВЈУ) Рихард Самел - Ми беше чест да го играм Шпиц
„Ми се допадна дизајнот на Дарко Митревски, Шпиц e со квалитети кои во тоа време беа монополизирани од нацистите: дисцип...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |