Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
26.06.2012, 17:44

Шевченко избира меѓу пензија и САД

Фудбалската легенда на Украина се двоуми дали да ја продолжи кариерата

Украинскиот фудбалски ас Андреј Шевченко соопшти дека разгледува понуди за трансфер во клуб надвор од Украина, но потврдува дека опција е и целосно пензионирање. Фудбалерот ја заврши репрезентативната кариера откако неговиот национален тим отпадна од фазата по групи на Европското првенство. Меѓутоа, се' уште размислува каде да води раскрсницата во неговата клупска кариера. На 35-годишниот напаѓач во јули му истекува договорот со Динамо Киев, а тој е заинтересиран за понудите кои доаѓаат од преку Атлантикот, од американската МЛС-лига. „Во моментов се' уште не сум донел одлука за мојата иднина - дали ќе продолжам да играм, дали ќе се повлечам, дали ќе останам во Украина или ќе одам во странство. Имам понуда од Динамо Киев, но имам понуди и од надвор. Дозволете да земам здив, по завршувањето на Европското првенство и да донесам одлука. Сигурно е дека ќе останам во фудбалот. Тој е повеќе од игра за мене, јас живеам за него“, изјави Шева, при посетата на своето старо училиште во Киев. Најголем проблем за украинскиот миленик во продолжување на играчката кариера можат да бидат хроничните повреди на грбот и на левото колено и затоа самиот потврди дека здравствената состојба ќе игра значајна улога во неговата одлука. Поранешниот напаѓач на Милан и на Челзи е најмладиот и најстариот голгетер во украинската репрезентација и истовремено и најефикасниот, со 48 гола на 111 натпревари. Осум години помина во Милан, од кои последната како позајмен играч од Челзи. Три години беше дел од клубот од Лондон, а збирно осум во Динамо Киев. (В.А.)


Статијата е прочитана 580 пати.

Испрати коментар(ЕП ВЕСТИ) Оставка на холандскиот селектор Ван Марвајк
Лондон „печен“ за трка во Формула 1
(ЕП 2012) Германија - Италија, судир на две големи фудбалски династии
Македонските кошаркари поразени од Порторико
Шпанија прв финалист на ЕП 2012
Милошевиќ нов тренер на Силекс
„Фед-екс“ не запира на Вимблдон
Лери Бирд се повлече од Индијана
(ЕП ВЕСТИ) Балотели како Кинг Конг
Алонсо блиску до рекордот на Шумахер
(ЕП 2012) Ибериски двобој за финалето
МЗТ Скопје станува акционерс��о друштво
Крај уште на почетокот за Бердих
(ЕП ВЕСТИ) Две години суспензија за Самир Насри?
Шундовски ја презеде Констанца
Дрогба доаѓа во Барселона?!
(ЕП 2012) Илиевски - Најдобрите се во полуфиналето
Илчо Ѓорѓиевски најсериозен кандидат за претседател на ФФМ
Серафимоски нов претседател на АФМ
Ѓоковиќ лесно со Фереро, Венус во аут
Почина 23-годишен поранешен член на Ливерпул и Бетис
Поволна ждрепка за нашите претставници во Лига Европа
Вардар го доби БАТЕ Борисов во квалификациите за ЛШ
Кошаркарите успешни на вториот тест во САД
Гетлин побрз од Геј на 100 м
Вимблдон шлаг на сезоната
(ЕП 2012) Пеналите кобни за Англија
Алонсо ја разби низата со различни победници
(ЕП 2012) Борбеноста против тактиката
(ЕП 2012) Французите немаа клуч за шпанската тика-така
Македонија домаќин на ЕП за ракометарки до 17 години
Иницијативниот одбор постигна договор со ФФМ околу одржување на Собранието
Германската и грчката амбасадорка заедно гледаа фудбал
(ЕП 2012) Грчкиот бункер распарчен, Германија во полуфинале
Ракометарките добија тешка група на ЕП 2012
Управниот Одбор на ФФМ поднесе оставка
Мајами со шампионски прстен!
(ЕП 2012) Германија ќе им наплаќа на Грците во Гдањск

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 29°C

Ведро

Четврток
Ведро
Макс: 30°C, Мин: 13°C

Петок
Сончево
Макс: 34°C, Мин: 17°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Полемика-Новинарството се дави во контејнер со смрдливо ѓубре
Новинарките Мирка Велиновска и Билјана Секуловска по повод последните бранувања во медиумскиот простор предизвикани од потпишувањето на Договорот за декриминализација на клеветата, за „Утрински весник“ одговараат на шест прашања за состојбите во медиумите

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |