Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
13.08.2012, 09:53

Романот „Сестрата на Зигмунд Фројд“ објавен на словенечки јазик

За романот „Сестрата на Зигмунд Фројд” Гоце Смилевски во 2010 година ја доби Наградата за литература на Европската унија

Познатата издавачка куќа „Цанкарјева заложба” од Љубљана на словенечки јазик го објави романот „Сестрата на Зигмунд Фројд” од Гоце Смилевски. Преведувач на делото од македонски на словенечки е лингвистот Соња Должан, која преведува литературни, научни и стручни текстови од македонски, српски, хрватски, бугарски и од англиски јазик на словенечки и обратно.

Должан е авторка на книгата „Во таинствените длабочини на фантастиката и еротиката”, како и на избор од македонски прозни, поетски и есеистички текстови објавен во словенечкото списание „ОточјеО”.

Критичарот на словенечкиот книжевен магазин „Букла” истакнува дека „Сестрата на Зигмунд Фројд” е „вешто напишан роман, дело кое нужно го буди вниманието на читателот”. Љубљанскиот дневен весник „Дело” објавува дека „Гоце Смилевски е еден од најпреведуваните европски автори” , свртувајќи го вниманието на читателите на еден, како што се подвлекува, „мајсторски роман со трогателна содржина”.

За романот „Сестрата на Зигмунд Фројд” Гоце Смилевски во 2010 година ја доби Наградата за литература на Европската унија. Романот се преведува на 30 јазици.


Статијата е прочитана 246 пати.

Испрати коментарБританска двојка доби над 148 милиони фунти на Евролотарија
Жан Клод Ван Дам ја признал аферата со Кајли Миног
„Балканскиот филмски караван“ продолжува на БитФест
Почина Хелен Гарли Браун - легендарната уредничка на „Космополитан“
Пронајдени загубени пирамиди во Египет
Почина Карло Ламбарди, творецот на „Е.Т.“ и на „Алиен“
Сонцето е опкружено со темна материја
Филмски денови „Sее а Paris“ во рамки на Битфест
„Госпоѓица Јулија“ н�� „Охридско лето“ во чест на Стриндберг
„Балкански музички плоштад“ денеска и утре во Охрид
(ИНТЕРВЈУ) Детскиот театар е важен за формирање на публиката
Грчка изложба и концерт на „Хармосини“ на „Бит фест“
Конзервација на локалитетот Стибера
Во Битола почнува АКТО 7
Гигантските ѕвезди не се мистерија
И „Охридско лето“ го слави Стриндберг

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 29°C

Делумно облачно

Вторник
Делумно облачно
Макс: 32°C, Мин: 18°C

Среда
Сончево
Макс: 33°C, Мин: 15°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
ЛОИ во Лондон се најгледаниот спортски настан во Велика Британија
Вкупно 50,2 милиони луѓе во Велика Британија ги гледале натпреварите и случувањата на летните Олимписки игри во Лондон...
(ФОТО) Довидување Лондон, доаѓаме Рио
Соодветно на отворањето, завршната церемонија беше проследена со величенствен сценско-музички перформанс...
Григориј Потоцки прави споменик на жртвите од струмичкиот пожар
„Македонија треба да има државна колонија за да може успешно да се презентира“, вели Бранко Пепиќ, раководител на Меѓуна...
Најпрофитабилните автомобилски модели во историјата
Во почетокот на годинава консултантското биро „Бернштајн рисрч“ ја објави листата на најпрофитабилни возила, почнувајќи ...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |