Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
25.10.2012, 12:26

Предлогот на Николиќ ја раскара СПЦ

Епископот бачки Иринеј упати критика до епископот шабачки Лаврентиј поради неговата изјава дека СПЦ треба да и даде автокефалност на МПЦ

Еден од предводниците на најконзервативното крило во Српската православна црква, бачкиот епископ Иренеј Буловиќ, остро ја нападна изјавата на неговиот колега од шабачката епархија, Лаврентиј Трифуновиќ, во која беше изразен став дека Македонската православна црква треба да добие автокефалност.

Во продолжениот одек на изјавата на српскиот претседател Томислав Николиќ дека со евентуално ослободување на Јован Вранишковски може да се издејствува признавање на статусот на МПЦ, Буловиќ му се нафрли на Трифуновиќ оценувајќи дека шабачкиот владика дал „крајно непромислена, несериозна и црковно-канонски неприфатлива изјава“.

Понатаму, во навредлив тон, бачкиот епископ ја доведува во прашање и компетенцијата на Лаврентиј:

„Тој очигледно не чул за современиот, со сеправославен консензус формулиран став по ова прашање. Да научел барем нешто од ова, би знаел дека ниту една помесна црква сама не може да даде автокефалност, туку само да предложи сеправославно разгледување на евентуалното осамостојување на некои свои епархии“, пишува Иринеј, кој го прашува Лаврентиј „дали сите православни цркви се во заблуда кога солидарно со СПЦ не ја признаваат автокефалноста на МПЦ“.

Буловиќ притоа го премолчува фактот дека МПЦ веќе 45 години функционира како самостојна црква со организирана хиерархија (од осамостојувањето во рамките на суверена држава) и дека главниот проблем е сепак политички, односно во таканаречениот грчки блок цркви (со центри во Цариград, Атина, Кипар, Ерусалим, Александрија и Тирана), кој првенствено се противи на името Македонска православна црква.

Да не постоеше политичкиот проблем, СПЦ, на која и' е доделено решавањето на црковното прашање во Македонија, доколку дадеше зелено светло за признавање на автокефалниот статус на МПЦ, немаше да има никаков проблем и преостанатите православни цркви да го сторат истото.


Статијата е прочитана 1047 пати.

Испрати коментарБерлускони осуден на четири години затвор
Опозицискиот Сојуз ги претстави кандидатите за градоначалници во Скопје
За девет месеци буџетскиот дефицит колку за цела година
Просечната нето плата во август 20.965 денари
Корисниците на ОНЕ ќе сурфаат преку Сан Вајрлес
Наградата „Сахаров“ за ирански активисти
Полицаец вмешан во шверц на лажни азиланти во ЕУ
Директор на „Ексон мобил“ убиен во Брисел
Самарас го величеше Александар Македонски во Солун
Дијаспората ќе вади пасоши во македонските дипломатски претставништва
(ФОТО) Николиќ - Спорот меѓу МПЦ и СПЦ не е нерешлив
На Груевски не му се брза со одговорот до Грција
Викендот обилни врнежи и засилен ветер
Владата ќе отвора банка за матични клетки
„Окта“ од наредната недела ќе пласира готови производи
Бразилка роди близнаци на 61 година
Маите демантираат - Нама да има крај на светот на 21 декември
Филе - ЕУ мора да го задржи фокусот на проширувањето
ЕБOР - Годинава растот на македонската економија само 0,3 отсто
Покренато обвинение за „Монструм“
Мемети - Во Македонија има насилството врз децата и меѓу нив
ОМД ja критикува Клинтон за изоставувањето на Македонија
Над 40 Авганистанци убиени во бомбашки напад во џамија
Министрите на ЕУ за итни мерки за запирање на лажните азиланти
Кремљ демантира дека Путин има здравствени проблеми
(ФОТО) Обама гласаше во Чикаго
Создаден ембрион од тројца „родители“
Атина никако да го финализира договорот за штедење
Српскиот претседател Николиќ во посета на Македонија
Јани Макрадули кандидат за градоначалник на Скопје
(ФОТО) Спасувачка „драма“ на Матка
Поголеми субвенции за извоз на земјоделски производи
Маскиран во кловн силувал деца и сликите ги ставал на интернет!
Фатена група која продавала девојчиња од Македонија и од Косово
СДСМ ги критикува трошоците на власта за „Скопје 2014“
Грција чека одговор на Меморандумот
„Дојче телеком“ во Македонија и Хрватска ќе направи нов технолошки исчекор
Велика Британија излезе од рецесија
Норвешка донираше подвижна болница за АРМ
„Амнести интернешнл“ ја осуди прекумерната употреба на сила во ЕУ
Производите на „Витаминка“ во Обединетите Арапски Емирати
Санкции за работодавците, благосостојба за работниците
Владата ќе субвенционира решавање спорови со медијација
Хилари Клинтон на балканска турнеја без Македонија
Враќањето на визите би бил погрешен и радикален чекор
Повреден градежен работник во Бунарџик
ЕК негира каков било договор меѓу Грција и „тројката“
Бугарија ќе распише референдум за нова нуклеарка
Муслиманите слават Курбан Бајрам
Попоски на средба со Вишеградската група
„Аман“ ќе поднесе тужба против Регулаторната комисија и ЕВН
Осумнаесетгодишник се фрли од зграда во Карпош
Македонија ќе почне со преговори ако одобри Советот на ЕУ
Опозицијата се обедини во Сојуз за иднината
Момче почина туширајќи се во сопствената куќа
(ФОТО) Отворена новата зграда на Министерството за надворешни работиIzjava od Igor Janev za srpskite vesnici i mediumi, 25.10.2012 20:14:40
Mislam deka pretsedatelot George Ivanov treba da ja prifati pokanata za razgovor od pretsedatel Tomislav Nikolik, koi e vo implicitna forma ponuden preku izjavata prenesena od Makedonskite mediumi. Se raboti za ozbilna ponuda od Nikolik koj saka da go reshi problemot megu SPC I MPC so konstruktiven kompromis. Ovde kompromisot ne doveduva vo prashanje bitni celi na makedonskata nadvoreshna politika. Smetam deka ovaa shansa Makedonskoto rakovodstvo nesmee da ja ispushti, bidejki vkluchuvanje na MPC vo krugot na priznaeni crkvi pretstavuva vrven nacionalen prioritet za nahite nacionalni interesi. So Tomos od SPC poslednoto otvoreno prashanje megu dvata naroda I dvete drzhavi konechno bi bilo zatvoteno. Ovoj chekor bi mnogu pridonesol I vo anuliranjeto na strategiite na Grchkata crkva nasocheni kon kreiranjeto tenzii okolu problemot na crkovnoto ime, kako del na opshtata strategija vodena od grchkata vlada vo pravec na nepriznavanjeto makedonskiot identitet I makedonskoto ime.
Glavna cel na T.N. i SPC e osloboduvanjeto na Z. Vraniskovski!, 26.10.2012 01:14:48
Se potvrdi ona sto mozese da se ocekuva! Srpskiot pretsedatel ocigledno nastojuva da pomogne vo ostvaruvanjeto na zelbite na SPC za osloboduvanje od zatvor na Z. Vraniskovski, trabantot na SPC vo Makedonija! Crnite mantii koi bi trebalo da bidat olicenje na sloga, ljubov i tolerancija, za zal, ostanuvaat najkonzervativen segment vo srpskoto opstestvo! Zalosno e toa sto najgolem jastreb protiv MPC e srpskiot pop cie poteklo e od Makedonija (G. Belica)! Uste edna potvrda na maksimata ,Makedonec i se e mozno,!

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 5°C

Ведро

Сабота
Локални грмотевици
Макс: 21°C, Мин: 9°C

Недела
Локални грмотевици
Макс: 23°C, Мин: 11°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (36)
Tито во дилема дали да се разведе од Јованка. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
(ФОТО) Обама гласаше во Чикаго
Со предвременото гласање тој стана првиот американски претседател кој гласал пред денот на изборите...
Верски профит во Мека
Милиони луѓе секоја година доаѓаат и и' носат милијарди долари на саудиската економија...
Доналд Трамп во отворена војна со Обама
Ќе даде пет милиони долари во добротворни цели ако Обама ги објави своите документи...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |