Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
15.10.2012, 16:10

Американците Рот и Шапли добитници на Нобеловата награда за економија

Кралската шведска академија за наука соопшти дека добитници на Нобеловата награда за економија годинава се Американците Алвин Рот и Лојд Шапли. Тие ја добија наградата во вредност од 1,2 милиони долари за нивната теорија за „стабилни алокации и практика на маркет дизајн“.

Алвин Е. Рот е вработен на Универзитетот Харвард, Кембриџ, САД, и Бизнис- школата на Харвард во Бостон, САД, додека Лојд С. Шипли е од Универзитетот на Калифорнија, Лос Анџелес, САД.

Наградата се однесува на централниот економски проблем, како да се поклопат различни агенти, колку што е можно повеќе. На пример, за студентите треба да се најде соодветно училиште, а донираните човечки органи со пациентите кои одговараат за трансплантација. Како може тоа да се постигне поефикасно? Кои методи се корисни за кои групи?

Наградата ја добија двајцата американски научници кои одговорија на овие прашања на патот од апстрактна теорија за стабилна алокација на практичен дизајн на институциите на пазарот.

Лојд Шапли ја користи таканаречената соработничка теорија на играта за да се проучат и да се споредат различни методи. Клучното прашање е како да се осигура дека соодветствувањето е стабилно, во смисла кога не може да се најдат двајца агенти кои би се преферирале себеси пред своите колеги.

Шепли и неговите колеги најдоа специфични методи, алгоритам со кој секогаш се осигурува одговарање. Методата исто така ги ограничува ресурсите на агентите за манипулирање кога бараат две работи да си одговараат. Шапли докажа како оваа метода со специфичен дизајн може да им помогне системски на двете страни на пазарот.

Алвин Рот препозна дека теоретските резултати на Шепли би можеле да го разјаснат функционирањето на важни пазари во практика. Во серија емпириски студии, Рот и неговите колеги покажаа дека стабилноста е клучот за разбирање на успехот на одреден пазар.

Рот подоцна можеше да ја потврди оваа констатација во систематски лабораториски експерименти. Тој, исто така, помогна во редизајн на постојните институции, па покажа кои доктори во кои болници треба да работат, кои студенти на кои факултети треба да се запишат, како и да се најде соодветен донатор за секој пациент.

Овие реформи се засноваат врз основа на алгоритамот Геј-Шапли, заедно со модификациите кои се земаат предвид како специфичните околности и етичките ограничувања или можноста и неможноста за плаќање.


Статијата е прочитана 251 пати.

Испрати коментарГрција не сака Брисел да се вмеша во спорот
ВМРО-ДПМНЕ молчи за Хасан Приштина
Опозицијата бара став од премиерот за „раната фаза“
Во Македонија сите се различно сиромашни
СДСМ против отпуштање без предупредување
(ФОТО) Двајца повредени во масовна тепачка пред „Мавровка“
Велија Рамковски наскоро пред Апелацискиот суд
Во август сме имале помалку туристи
Со ОНЕ може да зборувате по телефон и во авион
Скопјанец преживеал удар од воз
Само четворица од Македонија добиле азил во Шведска
Ослободителна пресуда за Ѓорѓи Тренковски
Визите ќе го уништат европскиот сон на Западниот Балкан
Молотов коктел запали две возила во Бутел
Kампања за помош на сиромашните и гладните
„Борис Трајковски“ доби акустика по светски стандарди
Николиќ - Ако го побараат Косово, не сакаме во ЕУ
Контејнерите ќе се заменат со нови пластични
Германски компании заинтересирани за инвестирање во енергетскиот сектор
Од идната година МЕПСО ќе отвори пазар на струја
Радован Караџиќ бара награда за мир
Куба ги укина излезните визи
Почнува ТЕХНОМА 2012
Бројот на гладни во светот на високо ниво
Хилари Клинтон презема одговорност за настаните во Бенгази
Изборите во САД може да завршат нерешено?
Локално невреме со пороен дожд и ветер
Пет години без Тоше
Собрани 60 илјади кубни метри отпад
Референдумот за независност на Шкотска стана реалност
Ахмети - Не сме разговарале за предвремени избори во март
Протестираа вработените во ОХИС
(ФОТО) И театарот ги доби првите скулптури
(ФОТО) Македонија шефува со регионот
Промовирана платформа за енергетска ефикасност
Пет лица загинаа во „сомнителен“ пожар во Англија
Утре започнува саемот ТЕХНОМА
СДСМ - Грчкиот меморандум неприфатлив за Македонија
Само седум фирми имаат ХАЛАЛ сертификат
Жените земјоделки бараат учество во аграрната политика
ВМРО-ДПМНЕ го повлече законот за бранители
Санино - Визната либерализација важи ако не се злоупотребува
Црвенковски - Почетокот на преговорите ќе влијае позитивно на реформите
Беровчанец се обеси, Тетовчанка се застрела
Лавров - Не ��е нарушени руско-турските односи
Почина новинарот Хисен Шаќири
Белгија се` поблиску до распад
Одложена седницата на Комисијата за труд и социјала
Од денеска почнува грејната сезона
Баумгартнер - Почувствував голем притисок во главата
Почина поранешниот крал на Камбоџа Нородом Сиханук
Литванско „не“ за нова нуклеарка
Шкотска на чекор до референдум за независност
Покрај санкциите расте американскиот извоз во Иран
Опозиционерот Али Зејдан е новиот премиер на Либија
Коалицијата на Ѓукановиќ победи на изборите во Црна Гора
(ФОТО+ВИДЕО) Баумгартнер успешно скокна од работ на вселената!
Невладини организации го обвинија Ристовски за хомофобија
Груевски убеден во победа на локалните избори
Сарачини - ЕК генерално со позитивни оценки за економијата
Се засилуваат заканите за враќање на визите
Минималната плата да биде 15.000 денари

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 16°C

Претежно облачно

Вторник
Ведро
Макс: 26°C, Мин: 10°C

Среда
Сончево
Макс: 25°C, Мин: 8°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (27)
Плачот на Х Конгрес на СКЈ. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Триумф на ��овековиот дух
Зоран Иванов, познат новинар, а порано падобрански ас, вели дека технологијата го овозможила скокот на Баумгартнер, но н...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |