Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
20.09.2012, 18:19

Антологија на македонската поезија објавена во Израел

Неодамна во Тел Авив, Израел, на хебрејски јазик е објавена Антологија на македонската поезија, чиј автор и преведувач е Авив Екрони, познат израелски поет, есеист и историчар на литературата. Антологијата е проследена со предговор во кој авторот Авив Екрони, покрај другото, пишува: „Македонската поезија е импресивна и особена, што е резултат на нејзините длабоки корени во традициите на македонски народ, а и на нејзиното континуирано збогатување преку културните врски со европските литератури“.

Во Антологијата се застапени дваесет и пет поети, почнувајќи од првата повоена генерација, па натаму до денешните денови, меѓу кои и Славко Јаневски, Блаже Конески, Ацо Шопов, Србо Ивановски, Матеја Матевски, Гане Тодоровски, Анте Поповски, Илхами Емин, Петре М. Андреевски, Јован Котески, Петар Т. Бошковски, Влада Урошевиќ, Радован Павловски, Богомил Ѓузел, Михаил Ренџов, Димитар Башевски, Ефтим Клетников, Тодор Чаловски, Ресул Шабани, Санде Стојчевски, Ристо Лазаров, Веле Смилевски, Бранко Цветкоски, Весна Ацевска и Славе Ѓорго Димовски.


Статијата е прочитана 317 пати.

Испрати коментарЖесток и импресивен старт на МОТ
(ФОТО) Звучен и духовен опиум од „Дед кен денс“
„Огнена топка“ на небото над Велика Британија
Почна „Октоберфест“ во Минхен
„Границата“ и „Војцек“ викендов на МОТ
Златна „Камера 300“ за Јоланта Дилевска од Полска
Концерт на Сашко Костов и „The Waiting Waits“ вечерва во „Хавана“
Домот на „Пинк флојд“ во Лондон продаден за два милиони долари
МРТВ во ново руво
Волшебните „Дед кен денс“ вечерва во Солун
Филмската дива Софија Лорен наполни 78 години
Со скандалозно смелата „Пред ваши очи“, вечерва почнува МОТ
Боб Дилан претендент за Нобелова награда
Премиера на филмот на Иво Трајков во Битола
Мозаик во форма на солза во чест на Тоше
Андријана Будимир се сврши и останува во Македонија
Полна сала на „Манаки“ за „Скопје ремикс“
(ФОТО) Ќе се обновува конак во „Св. архангели Михаил и Гаврил“
„Матица ексклузив“, отворен новиот мултимедијален центар
„Блуз и соул“ вечерва со посвета на Хендрикс
Роби Вилијамс стана татко на Теодора Роуз
Крагуевачки Фиат 500Л претставен во Белград
(ФОТО) Милчо Манчевски стана национален уметник
Францускиот суд пресуди во полза на Кејт и Вилијам
Привршува изборот на најдобри евергрини
Градоначалникот Блумберг ја почна војната со дебелината
Моника Левински пишува книга за аферата со Клинтон
Одличен прием за „Смртта на човекот на Балкан“
Семејството ја закопа и пепелта на Ејми Вајнхаус
Ни кралицата не може да ги запре сликите на Кејт
Македонскиот балет со „Самсон и Далила“ во Сараево
Наградата „Дијалог“ за млад истражувач доделена на Александра Велева
(ФОТО) Трочлениот екипаж на МВС успешно се врати на Земјата
Жените на Тито
Митревски - „Трето полувреме“ се држи до фактите
„Браќа Манаки“ отворен со премиерата на „Трето полувреме“
(ИНТЕРВЈУ) Катрин Денев - Европскиот филм има душа
Промоција на уличниот магазин „Лице в лице“

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 10°C

Ведро

Недела
Ведро
Макс: 28°C, Мин: 13°C

Понеделник
Сончево
Макс: 30°C, Мин: 14°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (7)
Грубата смена на аѓутантот, генерал Рапо. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
(ИНТЕРВЈУ) Рихард Самел - Ми беше чест да го играм Шпиц
„Ми се допадна дизајнот на Дарко Митревски, Шпиц e со квалитети кои во тоа време беа монополизирани од нацистите: дисцип...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |