Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
26.10.2012, 13:09
Самарџиски победи, Антиќ и Мекејлеб поразениЛитвос Ритас ја забележа првата победа сезонава во Евролигата, а најзаслужен за триумфот над Партизан (69:61) беше македонскиот центар со 14 поени и пет скока

Во кошаркарската Евролига синоќа се одиграа осум натпревари од 3.коло, во кои екипата на Литвос Ритас за која настапува македоснкиот репрезентативец Предраг Самарџиски го победи Партизан, а порази доживеаја Перо Антиќ со Олимпијакос и Лестер Бо Мекејлеб со Фенербахче Улкер.

Самарџиски беше најзаслужен за победата на литванскиот тим со учинок од 14 поени и пет скокови за 24 минути поминати на теренот, Антиќ за 12 минути игра постигна пет поени и еден скок, додека Мекејлеб имаше ефект од 12 поени и четири скокови за 29 минути игра.

Настапот на македонските интернационалци во 3.коло од Евролигата вечерва ќе го заокружат Владо Илиевски и Маркиз Грин кои се играчи на Цедевита.

Резултати од 3.коло во Евролигата:

Група А:
Фенербахче Улкер - Реал Мадрид 75:83, Канту - Химки и Унион Олимпија - Панатинаикос (денеска). Табела: Реал Мадрид 5 бодови, Фенербахче Улкер 5 бодови, Унион Олимпија 3, Панатинаикос 3, Химки 3, Канту 2.

Група Б: Асеко Проком - Алба 77:66, Елан Шалон - Макаби 61:90 и Уникаха - Монтепаски (денеска). Табела: Макаби 6 бодови, Алба 5, Асеко Проком 4, Шалон 4, Уникаха 3, Монтепаски 2.

Група Ц: Армани - Каха Лаборал 85:95, Олимпијакос - Жалгирис 61:79 и Анадолу Ефес - Цедевита (денеска). Табела: Жалгирис 6 бодови, Армани Џинс 5, Олимпијакос 4, Каха Лаборал 4, Анадолу Ефес 3, Цедевита 2.

Група Д: ЦСКА Москва - Бамберг 76:67, Литвос Ритас - Партизан 69:61 и Барселона - Бешикташ 72:60. Табела: Барселона 6 бодови, ЦСКА Москва 6, Бешикташ 5, Литвос Ритас 4, Партизан 3, Бамберг 3.

Статијата е прочитана 286 пати.

Испрати коментарХоризонт и Вардар на исто растојание
Мазе прва во велеслаломот во Зелден
Фетел пред Алонсо во Индија
Барселона продолжува со победите во Примера
Шарапова против Серена Вилијамс во финалето на Мастерсот во Истанбул
Реми на Вардар Про во Нашице
Арсенал во финишот го скрши отпорот на КПР
(ФОТО) Четврти пораз во серија за МЗТ Скопје во АБА лигата
Вардар Про гостува кај Нексе во СЕХА лигата
Азаренка против Шарапова во полуфиналето во Истанбул
Металург убедлив против Загреб во СЕХА лигата
МЗТ Скопје со Пипaн по триумф против Црвена звезда
Надал ги откажа Париз и Лондон
Пипан - Ќе се обидам да ја подигнам играта на повисоко ниво
Азаренка не знае против Серена
Само Георгиевски со победа во Лига Европа
Јубилејниот 100. Тур де Франс ќе почне на Корзика
Кожув немоќен против Рилски
Азаренка на мускули против Кербер
Словенецот Алеш Пипан нов тренер на МЗТ Скопје
Германска енигма за „кралевите“
Вардар Про доминантен против Борац
„Фемили“ го минира Рајковиќ!
Магдебург се плаши од „Кале“
Шахтјор му зеде мерка на Челзи

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 16°C

Обилни врнежи

Недела
Обилни врнежи
Макс: 22°C, Мин: 8°C

Понеделник
Обилни врнежи
Макс: 20°C, Мин: 2°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (37)
Власта никогаш не е доволна. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Интервју - Уметноста е начин на комуникација
Ликовниот уметник Игор Јосифов и во МСУ, како на повеќе места во светот, ја привлече публиката со своите дела...
Интервју - По сето актерство во денот, ѕиркам во очите на Ахил
Јас бев пионер во нешто што сега е веќе етаблирано. Синхронизацијата беше, можеби, мојот најголем професионален ризик, к...
(ФОТО) Обама гласаше во Чикаго
Со предвременото гласање тој стана првиот американски претседател кој гласал пред денот на изборите...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |