Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
02.05.2012, 09:36
Oбјавeн составот на новата Влада на РоманијаМандаторот за состав на новата влада на Романија, Виктор Понта синоќа го објави составот на неговиот владин кабинет.

Новата влада ја сочинуваат министри од Социјално-либералниот сојуз, во кој партиципираат Социјалдемократската, Национално-либералната и Конзервативната партија, чии прартеници во петокот и изгласаа недоверба на досегашната Влада на Михај Унгуреану.

- Ова е посебна влада составена за посебно време. Има ограничен мандат - до парламентарните избори во ноември, изјави Понта на прес-конференција во Букурешт.

Според Понта, еден од приоритетите на неговата Влада ќе биде „исправување на неправдата и неправилностите“.

Новата влада има 21 член. Вице-премиер и министер за финансии е Флорин Георгеску, а шеф на дипломатијата е Андреј Марга. Корнелија Добротоја е нов министер за одбрана, Јоан Рус за внатрешни работи, Виктор Пол Добре за државна администрација, а Леонард Орбан за евопски пр��шања.

Се очекува Парламентот да гласа за избор на владата на Понта на 7 мај.

Доколку Владата не добие доверба во Парламентот, не е исклучено во Романија да бидат одржани предвремени парламентрани избори на почетокот на летото.

Кабинетот на претходниот премиер Унгуреану се соочи со незадоволство заради политиката на економско штедење што е дел од договорот со ММФ. Досегашната Влада беше формирана пред само два месеци по оставката на претходниот премиер Емил Бок во февруари годинава, по серијата масовни протести и зголеменото незадоволство на граѓаните.
Статијата е прочитана 217 пати.

Испрати коментарИнтерпол ќе ги бара двајцата убијци од Смилковци
НБРМ ја ревидира проекцијата за растот на економијата на 2 отсто
НБРМ ја ревидира проекцијата за растот на економијата на 2 отсто
Владата ја укина забраната за откуп на старо железо
Попоски - Грција и регионот ќе имаат полза од македонското членство во НАТО
Амбасадата на САД ќе го следи судскиот процес
Двајца загинати во сообраќајки во Скопје и Градско
„Луфтханза“ укинува 3.500 работни места
Оланд останува фаворит во претседателската трка
Нестабилно време, пороен дожд, грмежи, ветер и услови за град
Патоказот за целите од пристапниот дијалог со ЕУ презентиран во Собрание
Самарас не прифаќа фалсификување на историјата на Македонија
Уапсените во притвор, затворите ја зголемија безбедноста
(ФОТО) Осомничените терористи за масакрот
Тројца пукале во жртвите
СДСМ поднесе интерпелација, Ставрески подготвен
Медиумите на албански јазик со сомнежи за „Монструм“
Нема повреда на мислата во случајот Гелевски-Латас
Воз удри во „југо“, двајца се повредени
Поднесени пет кривични за тероризам за масакрот кај Смилковци
Обвинителството ќе бара максимална казна за убијците
Јанош Адер е новиот претседател на Унгарија
Почина Хрватка избодена од илјада пчели
Странските медиуми за операцијата „Монструм“
Во Атина откриени 12 ХИВ позитивни проститутки
Јункер го поддржува Шојбле за нов шеф на еврозоната
Од викендот пониски температури за 2 до 3 степени
Шервуд-Рандал - Обама работи напорно зад сцената за Македонија
Британски суд нареди блокада на сајтот „Пајрат беј“
Шест мртви во самоубиствен бомбашки напад во Кабул
Реакција на ДУИ - Албанците не прифаќаат колективна одговорност
Обама - Цeлта да се победи Ал Каеда е достижна
Во Собранието расправа по ребалансот на Буџетот за 2012
(ФОТО) Сторителите на масакрот донесени во Кривичниот суд
СДСМ побара плати за работниците од ОХИС
Интерпелација за Ставрески, за дуел ќе почека
Биг Мек се жали на третманот во Скопје
Исламски радикали уапсени за „Смилковци“
ССНМ
Се лизга слободата на печатот во Македонија
Светот го одбележа 1 Мај
Нови документи за врските меѓу Саркози и Гадафи
Стартува проектот за нов клинички блок од 12 ката
Бамир Топи промовира своја партијадевичанецот, 02.05.2012 15:06:48
Секои два месеци нова Влада. Народот ужива во изобилието, приредено од членството во НАТО и Европската Унија. Европа здај!!!

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 23°C

Делумно облачно

Четврток
Локални грмотевици со дожд
Макс: 27°C, Мин: 12°C

Петок
Локални грмотевици
Макс: 27°C, Мин: 9°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |