Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
06.06.2012, 09:45
Бостон на чекор до големото НБА-финалеСелтикси славеа на гости кај Мајами со 94:90 и поведоа со 3:2 во победи во финалната серија на Истокот

Тимот на Бостон се наоѓа на една победа до пласман во финалето на НБА лигата откако ноќеска на гостински терен го победија Мајами со 94:90 (24:16; 18:24; 18:25; 30:29) и поведоа со 3-2 во серијата подобар од седум. Решавачки за победата на Бостон беа вториот и третиот период кога не дозволија противникот да постигне повеќе од 20 поени во четвртината.

Ударното трио на Бостон повторно беше на сцена. Кевин Гарнет имаше 26 поени и 11 скокови, Пол Пирс реализираше 19 поени (вклучувајќи ја и „тројката“ на 52 секунди до крајот), како и Раџон Рондо, кој имаше 13 асистенции.

Иако, постигнаа заедно постигнаа 57 поени, Леброн Џејмс (30) и Двејн Вејд (27), потрошија многу топки, а и немаа помош од соиграчите, бидејќи никој друг не постигна двоцифрен број поени.

Откако пропушти девет натпревари од плеј офот во составот на Мајами се врати Крис Бош, кој имаше 9 поени и 7 скокови (6 офанзивни), но не играше во последната четвртина.

Следниот натпревар, број 6 се игра утревечер, а домаќин е Бостон.

Доцна вечерва се игра и дуелот Оклахома Сити – Сан Антонио, а предност од 3-2 во победи има Оклахома.

Статијата е прочитана 245 пати.

Испрати коментарКазни за играчите што ќе го напуштат теренот
Италијанците и Холанѓаните го посетија Аушвиц
Пресијадо го презеде Вилјареал, па почина
Металург, сепак, во квалификации за ЛШ
Шпанија и Германија најголеми фаворити
Оклахома Сити е првиот финалист во НБА лигата
Јувентус се засили со Асамоа и со Исла
Чави ги искритикува играчите на Реал
Ѓоковиќ и Федерер со пресврт до полуфинале
Македонија повторно под „стотката“ на ФИФА-листата
Шпанија најскапа репрезентација, Ирска на последно место
Надежите и дадоа пет гола на Данска и - загубија!
Вучичевиќ ново име во Металург
Стосур - Ерани прво полуфинале на Ролан Гарос
Роналдињо во Атлетико Минеиро
Манчестер Ј. и Борусија (Д) се договорија за Кагава
Блажевски и Маринова на ОИ во Лондон
Суслина три години во Вардар
Данска шанса на генерацијата
Оклахома го презема водството во западното финале
Холандија се откажа од организација на Европското првенство
Паднаа седмиот и осмиот носител на Ролан Гарос
Прозивката без Гечевски и Чековски
(ЕКСКЛУЗИВНО) Селебрити веселбата на Пандеви
Бостон израмни со Мајами по продолжението
И Хоризонт Турново остана во Прва лига
Почнува операцијата „Лондон“
Македонија избори пласман на Европското првенство во ракомет
(ВИДЕО) Пандев го кажа судбоносното „Да“ и пред Бога
Тетекс го сочува прволигашкиот статус
Оклахома израмни на 2
Перо Антиќ со Олимпијакос стана шампион на Грција
Бостон се врати во игра во финалето на Истокот
Надежите им подарија бод на Фарски Острови
Прв пораз за Сан Антонио по 20 победи
Вардар доби дозвола од УЕФА за настап во еврокуповите
Горан Пандев останува во Наполи!
Страмачони на клупата на Интер до 2015 година
Ракометарките чекор поблиску до ЕП
Македонија е за промени во ФИБА-Европа
Убиен македонскиот ексолимпиец Гаџиханов

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 15°C

Ведро

Петок
Сончево
Макс: 32°C, Мин: 16°C

Сабота
Ведро
Макс: 34°C, Мин: 18°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
(ИНТЕРВЈУ) Можеме да се договориме со СДСМ
Лидерoт на ДПА, Мендух Тачи, вели дека никогаш нема да соработува со сегашната ВМРО-ДПМНЕ, што не значи и никогаш повеќе...
(ИНТЕРВЈУ) Политиката нема да престане да се меша во театарот
„Често мислам дека нашиот театар како да не сака да каже ништо, или тоа што сака да го каже не значи ништо“, вели режисе...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |