Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
21.05.2012, 14:54
Монпелје прв пат првак на ФранцијаМонпелје првпат во својата историја се закити со титулата француски фудбалски шампион откако во последното коло го совлада Оксер со 2:1

Од 1919 година, кога е основан клубот, витрините сега ќе бидат украсени со уште еден пехар по тој од 1990 година, кога го освоија Купот на Франција.

Неизвесност околу новиот првак постоеше во поголемиот дел од дуелот со Оксер. Монпелје и со пораз ќе станеше шампион, но во тој случај и најголемиот конкурент Пари Сен Жермен мораше да загуби од Лориен.

И на двата меча постоеше навивачка нетрпеливост, а на средбата во Монпелје дојде и до 15-минутен прекин поради фрлањето тениски топчиња на теренот од страна на домашните навивачи. Испадите продолжија и во понатамошниот тек на натпреварот, по што полицијата беше принудена да го испразни тој дел од стадионот.Статијата е прочитана 480 пати.

Испрати коментарМајами на една победа до финалето на Истокот
Холандија потклекна пред македонските надежи
Вардар на роденденска прослава во Кишињев
Ананд експресно израмни против Гелфанд
Косово може да игра пријателски средби
Анастасија Богдановски 56. во Европа на 100 м слободно
(ФОТО) Тренинг во ватерполо услови на А-тимот
Антиќ со Олимпијакос поведе во грчкото финале
Оклахома во финалето на Западот
Надал си го врати трофејот во Рим од Ѓоковиќ
Сан Антонио ги збриша клиперси
Пандев - Овој Куп ми е најдраг
Русија светски шампион во хокеј на мраз
Камерон „му пресуди“ на Тери
Пандев со Наполи ја освои четвртата Куп титула во Италија
Вардар Про го освои ракометниот Куп на Македонија
Челзи е сензационален победник во Лигата на шампионите

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 16°C

Облачно

Среда
Обилни врнежи
Макс: 20°C, Мин: 9°C

Четврток
Локални грмотевици
Макс: 24°C, Мин: 12°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |