Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
06.06.2012, 14:53
Тодоров: Да се реновираат шалтерите во здравствените установиМинистерот за здравство Никола Тодоров денеска достави укажување до сите директори на јавните здравствени установи за реновирање на шалтерите, односно нивно поставување во служба на пациентите, со цел подобра комуникација на пациентите со здравствените работници.

Новите шалтери треба да бидат модерни и не треба да го нарушуваат дигнитетот на пациентите, соопшти Министерството за здравство. Со нив треба да се подобри непосредниот контакт меѓу службениците и пациентите, како и да се овозможи достоинствено закажување на потребниот преглед, односно зачувување на достоинството на граѓаните при користење на услугите. Покрај подобрување на непосредниот контакт, се очекува со новите шалтери да се подигне и квалитетот на услугата добиена во ЈЗУ, како и поголема транспарентност во работата.

Ова укажување следува по вчерашната посета на министерот Тодоров во ГОБ ,,8 Септември’’, каде што непосредно се информираше за работата на шалтерските служби, начинот на закажување на прегледи, како и за проблемите со кои се соочуваат пациентите. Токму една од забелешките беше дека со постојните шалтери, пациентот кога бара да закаже преглед или друга услуга мора со службеникот да разговара во недостоинствена наведната положба на телото, се вели во соопштението од Министерството за здравство.

Рокот за реновирање и прилагодување на шалтерите на ЈЗУ е 45 дена. Директорите се должни да дадат извештај за извршените активности по укажувањето на министерот Тодоров на 26 јуни годинава.


Статијата е прочитана 448 пати.

Испрати коментарДански компании заинтересирани за можностите за инвестирање
Нова кандидатура за поранешниот градоначалник на Велес
Орден за македонски лекари што спасија норвешки војник
Нов масакр во сириската провинција Хама
Се урна ѕид на тетовското Кале стар 200 години
Почна изградбата на нова црква во Ново Лисиче
Задолжницата нема да го реши проблемот со ликвидноста
Хорор на автопатот Скопје-Атина
(ОБНОВЕНО) Сега Кипар ќе не турка во ЕУ
Од утре топол бран со температура до 38 степени
Нова демократија пак го обвини македонскиот државен врв
Попоски - Македонија да биде наградена за реформите
(ФОТО) „Не забораваме!“ - граѓаните потсетија на Мартин Нешкоски
Земјотрес од шест степени во југозападна Македонија
Мешовитиот комитет ќе побара почеток на преговорите со Македонија
Фридом Хаус - Македонија е полудемократска земја
(ВИДЕО) Член на Златна зора „делеше“ шлаканици во емисија во живо
Двајца загинати во тешка сообраќајка кај Демир Капија
(ФОТО) Двокатен автобус удри во зграда на ул. „Даме Груев“
Собранието го усвои ребалансот на Буџетот за 2012
Сириза е за сложено име на Македонија со географска одредница
Венера „го засени“ Сонцето
Пандев три плус една година во Наполи
Словенија цврсто стои зад евроинтеграцијата на Македонија
Социјални компјутери за 3.000 апсолвенти
Идната недела нов тендер за ОХИС
Почина јапонскиот принц Томохито
Cisco Expo 2012 - Бизнисот и Владата да ги користат иновациите за поголем развој
Биг Мек зависи од Македонија
Поддршка од Финска за влез на Македонија за ЕУ
Вардар исфрли уште еден труп
Трагична сообраќајка на патот Кавадарци - Ресава
Самоубијци однесоа во смрт 22 лица
Дачиќ - Нема мнозинсво за српска влада
Претепан поранешниот началник на УБК, Хисен Муслиу
Обама - воин со беспилотни летала
Директен лет Скопје - Дубаи од октомври
ДУИ ја прослави 10-годишнината од своето основање
Премиерот Груевски во посета на Финска
Денеска почнува „Cisco Expo 2012“
Собранието треба да гласа за ребалансот на Буџетот за 2012
СДСМ
ВМРО-ДПМНЕ - Каде одеа парите во времето на СДСМ?
Ставрески - За два дена исплатени 25 милиони евра
Учениците фрлаа стари книги и тетратки за поздрава животна средина
Бројот на жртви од авионската несреќа во Лагос е речиси 200
Судење на прилепчанецот кој си ја уби девојката
Тодоров им закажуваше прегледи на болните
МАНУ е задоволна од своите нови академици
Груевски - Шведските компании ќе инвестираат надвор од еврозоната
Одложено судењето за приведен во „Монструм“
Шврговски - Црвенковски не издал државна тајна
Заканувачки пораки на возила во Тафталиџе
Папата не се плаши од „Ватиканликс“
Продадена железарницата во Сисак за 30 милиони евра
Жена настрада при пад од тераса од четврти спрат
Вардар исфрли удавена скопјанка
Учениците ќе собираат стара хартија
Франција оди на парламентарни избори
Владиниот тим од Шведска заминува во посета на Финска
Избрани шест нови академици во МАНУ
Мартин Нешкоски - една година потоа
Тројца планинари загинаа, двајца се водат исчезнати на Монт Еверестdragi, 07.06.2012 00:15:28
Todorov da isprati gel za snimanje na glava vo zdravstveniot dom vo Demir Hisar, zoshto dedomi ne mozhat da go pregledaat. (nemaat gel).
Leviot, 07.06.2012 00:27:44
Dali e svesen deckovo sto pravi ili se zamisluva deka e golem reformator.Da imase programa vo raka , so postapki , pravila i rokovi na izvrsuvanje togas mozebi ke bidese nesto od nego a vaka site nie gubime .A za rejtingot negov i ovoj populizam sto go praktikuva ic oko ne mi trepnuva , daj boze zdravjeto da mi e dobro , tesko na onie drugite.
Se otkri maanata, 07.06.2012 07:46:43
Alal ti vera Todorov. Otide vo poseta na bolnica i ja otkri najgolemata maana vo zdravstvoto. Toa bile salterite. Ajde sega ce gi renovirame i se ce ni trgne vo zdravstvoto. A toa sto se ceka so meseci za dijagnosticki proceduri , za zracna terapija , voopsto ne e bitno. Vazno salterite da se podignat , a so toa i dostoinstvoto na pacientite!? Alal ti vera !!!
Dimitar, 07.06.2012 08:36:55
Da se renoviraat i glavite na site nedovetni koi mislat deka se bavat so medicina.
D.velickovski, 07.06.2012 11:33:15
Конечно некој се грижи за граѓаните(обичните смртници). треба сите да земете пример од министерот за тоа како се работи ефикасно.
Пациент, 07.06.2012 14:51:41
Браво и многу браво министре, стварно шалтерите во јавните здравствени установи се понижувачки, како барикади делуваат покриени со хартии, завеси и само еден мал отвор за комуникација. Над сето тоа внатре обични архиварски службеници!!!!

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 15°C

Ведро

Петок
Сончево
Макс: 32°C, Мин: 16°C

Сабота
Ведро
Макс: 34°C, Мин: 18°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
(ИНТЕРВЈУ) Можеме да се договориме со СДСМ
Лидерoт на ДПА, Мендух Тачи, вели дека никогаш нема да соработува со сегашната ВМРО-ДПМНЕ, што не значи и никогаш повеќе...
(ИНТЕРВЈУ) Политиката нема да престане да се меша во театарот
„Често мислам дека нашиот театар како да не сака да каже ништо, или тоа што сака да го каже не значи ништо“, вели режисе...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |