Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
15.08.2012, 23:27

(ФОТО) Пандев за минимална победа против ЛитванцитеМакедонската фудбалска репрезентација забележа триумф од 1:0 на вечерашниот пријателски меч на националната арена „Филип Втори“

ФОТО: Петр Стојановски

Голот за победа го постигна капитенот на „црвено-жолтите“ Горан Пандев во 54. минута на асистенција на Ферхан Хасани.

Избраниците на в.д селекторот Гоце Седлоски ја имаа иницијативата и го диктираа темпото на играта во првиот дел, а тоа беше наградено на почетокот на вториот дел со погодок во мрежата на гостите. Тоа беше 25. гол за Пандев во дресот на Македонија, кој се покажа и како доволен за победа над Литванците.До крајот на натпреварот мрежите на двете страни мируваа, а гостите не се ни заканија посериозно кон голот на Томе Пачоски. Хасани на додавање на Пандев имаше добра шанса во 73. минута, по што пет минути подоцна Пандев самиот имаше шанса за 2:0, но биеше непрецизно кон голот на Литванија.

Ова беше единствен тест за нашите репрезентативци пред двата квалификациски дуели со Хрватска и Шкотска, кои се играат следниот месец во битката за пласман на СП во Бразил 2014. година. Средби до кои веројатно ќе биде решено и прашањето за тоа кој ќе го наследи Тошак на позицијата селектор на фудбалската селекција на Македонија.
Статијата е прочитана 1905 пати.

Испрати коментарКамерунецот Сонг во Барселона за 19 милиони евра
Илиевски од семејни причини го напушти Локомотив
Михајловски го засили Работнички
Металург и Динамо Минск во борба за трофејот на турнирот „Струга 2012“
Реал и Барса во битка за Шпанија и за „светска хегемонија“
Манчестер Сити ја почнува одбраната на титулата со Саутемптон
Седлоски - Играчите се за мене
Вермален нов капитен на Арсенал
Шарди го запре Мари во Синсинати
Пеле - Лондон постави олимписки стандард
Гечевски ја заврши репрезентативната кариера
Динамо Минск прв финалист на струшкиот ракометен турнир
Феникс потпиша со Џермејн О’Нил
Мартинез во Баерн за рекордни 40 милиони евра
Балиќ во Металург за 200.000 евра по сезона!?
Светската пливачка елита в недела на 26. Охридски маратон
Надал го откажа учеството на Ју-Ес опен
Ван Перси и официјално во Манчестер јунајтед!
Македонија падна на 34. место
Бајнам на експериментална терапија на коленото
Квалификациите клучни и сезонава во Формула 1
На Франк Рибери и Карим Бензема ќе им се суди
Марадона би работел како тренер во Кина
Македонските надежи поразени од Португалија

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 24°C

Ведро

Сабота
Ведро
Макс: 32°C, Мин: 15°C

Недела
Сончево
Макс: 34°C, Мин: 15°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Остри меѓународни реакции по пресудата за „Пуси Рајот“
Руската православна црква вчера ја повика државата да биде милостива кон членките на контроверзната панк група...
Депонијата се празни, комуналците добија една плата
Инспекторите за животна средина веруваат дека до понеделник сето ѓубре ќе биде изнесено од центарот на Тетово и депонира...
(ФОТО) Последно „светнување“ на „Паднатите херои“
При крај е уредувањето на покриениот Прометеј, обелискот со жената-ангел со венец во рацете и четирите исправени коњи, д...
Соларен брод чека да заплови во Охридско Езеро
Иноваторот Горан Ан��елковиќ има проект за брод кој се движи на сончева енергија и бара инвеститор за да го изгради...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |