Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
15.09.2012, 12:12
Промоција на уличниот магазин „Лице в лице“Магазинот ќе го продаваат млади од улица кои беа дел од Едукативно-забавниот дневен центар во Шуто Оризари, а половина од продажната цена ќе оди директно на нивна сметка

Центарот за медиумски активности (ЦМА) во соработка со „Јустат центар“ од Белград и уште пет организации од регионот ќе го промовираат првиот број на уличниот магазин „Лице в лице“ на македонски јазик.

Магазинот ќе го продаваат млади од улица кои беа дел од Едукативно-забавниот дневен центар во Шуто Оризари, а половина од продажната цена ќе оди директно на нивна сметка.

На промоцијата посетителите ќе можат да ја видат и изложбата на рачни изработки, оригами, накит од рециклиран материјал, и други предмети кои ги направија децата од Центарот. Изложбата ќе биде продажна, а собраните пари ќе бидат наменети за децата и за подобрување на условите на Центарот.

Гости на промоцијата ќе бидат фудбалерот Дарко Панчев, ликовниот уметник Сергеј Андреевски, женското диџејско реге дуо Ели Раста Грл и Иренска, познати и како „Џам систаз“, кои беа меѓу првите јавни личности, покрај актерката Лабина Митевски и режисерот Дарко Митревски, кои дадоа силна поддршка за платформата „Лице в лице“.

На промоцијата, Здружението за управување со пакување и со отпад од пакување „Пакомак“, ќе испрати еко пораки, а ќе има и свој инфо-штанд.

Магазинот „Лице в лице“ промовира активизам и се фокусира на општествено одговорни теми како заштита на животната средина, демаргинализација на групи и поединци, унапредување на животот во градовите како и прашања поврзани со културниот развој.Статијата е прочитана 639 пати.

Испрати коментар(ФОТО) Милчо Манчевски стана национален уметник
Францускиот суд пресуди во полза на Кејт и Вилијам
Привршува изборот на најдобри евергрини
Градоначалникот Блумберг ја почна војната со дебелината
Моника Левински пишува книга за аферата со Клинтон
Одличен прием за „Смртта на човекот на Балкан“
Семејството ја закопа и пепелта на Ејми Вајнхаус
Ни кралицата не може да ги запре сликите на Кејт
Македонскиот балет со „Самсон и Далила“ во Сараево
Наградата „Дијалог“ за млад истражувач доделена на Александра Велева
(ФОТО) Трочлениот екипаж на МВС успешно се врати на Земјата
Жените на Тито
Митревски - „Трето полувреме“ се држи до фактите
„Браќа Манаки“ отворен со премиерата на „Трето полувреме“
(ИНТЕРВЈУ) Катрин Денев - Европскиот филм има душа

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 19°C

Делумно облачно

Вторник
Ведро
Макс: 27°C, Мин: 14°C

Среда
Локални грмотевици
Макс: 28°C, Мин: 14°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (3)
Совладетелство и Титоизам како начин на владеење. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Расте влијанието на салафистите по Арапската пролет
Растечкото влијание на ултраконзервативни салафистички групи, кое следеше по Арапската пролет, е предизвик за умере...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |