Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
16.08.2012, 10:00

Пожарот кај „Јасен“ се шири кон Скопско

Се` уште активни се пожарите во Националниот парк „Јасен“ и во околината на селата Радуша, Бањица, Стрима и Грачани и Туденце, информира Центарот за управување со кризи.

Пожарот кај Македонски Брод меѓу селата Брезница и Тажево, кој се прошири и на дел од Националниот парк „Јасен“, зафати 50 хектари борова и мешана шума. Пожарот е префрлен и на скопска територија каде што интервенирале пожарникари и вработени од националниот парк „Јасен“.

Активен е и пожарот во атарот на селото Радуша каде е зафатена мешана шума во повисоките делови. Гасењето е отежнато поради непристапниот терен, а во текот на ноќта на терен е останата екипа пожарникари.

Пожарот во реонот на селото Бањица е активен и проширен кон селата Бањица, Лисиче, Дреново, Брана Лисиче и Бреза. Зафатени се околу 200 хектари и гори сува трева и габер, нискостеблеста дабова шума (стара сеча од 1997 година), како и висококвалитетна шума. Интервенираат вработени од Шумското стопанство „Бабуна“, но поради непристапноста на теренот гаснењето е отежнато. Побарано е да се дејствува од воздух.

Поради непристапен терен отежнато е и гаснењето на пожарот кај селото Стрима, кој е проширен во правец на селото Ранковце. Зафатена е мешана шума (брест, даб и бука) на површина од повеќе од 250 хектари. Од страна на локалната самоуправа Липково побарана е интервенција од воздух.

Активен е и пожарот во реонот на селото Грачани кој е проширен на непристапен терен, додека пожарот кај селото Туденце во општина Јегуновце е делумно локализиран со помош на месното население, но е со помал обем на високо непристапен терен во делот кон селото Сиричино. На негово локализирање, како што информираат од Центарот за управување со кризи, ќе се интервенира во текот на денешниот ден.


Статијата е прочитана 352 пати.

Испрати коментарВо честитката до АРМ, Груевски ја пофали за 2001 година
Понудата на бугарскиот „Раикомерц“ за ОХИС одбиена
„Израелски Асанж“ објави „тајни планови“ за напад врз Иран
(ФОТО) Последно „светнување“ на „Паднатите херои“
ЕЛЕМ склучи договор за ветерниот парк во „Богданци“
„Пуси рајот“ прогласени за виновни за хулиганствo
Младенов за Џафери - И Бугарија загуби добар пријател
Македонците трети по барањето азил во Швајцарија
Ристовски - Македонските граѓани не можат да добијат азил во ЕУ
„Ер-тракторите“ се`уште гаснат во „Јасен“
Сарачини - Денеска ќе се знае дали е успешен тендерот за продажба на ОХИС
(ФОТО) Во МО одбележани 20 години од формирањето на АРМ
Претседателот на грчкиот парламент му одговори на Вељаноски
Жител од Лојане притворен поради криумчарење мигранти
Масакр пред рудник во Јужноафриканската Република
Трагедија во Ниш - Си ги убил сопругата и детето, па се самоубил
Пакети со храна за 100 социјално загрозени семејства од муслиманска вероисповед
Медал за храброст за сите загинати припадници на вооружените сили
Свечености по повод 20. роденден на АРМ
Рикер од недела во посета на Македонија
(ФОТО) Иванов - АРМ е гарант на нашиот интегритет и суверенитет
Шефот на норвешката полиција поднесе оставка
ИKEA ќе отвара ланец нискобуџетни хотели
Германската екстремна десница доби право да прикажува карикатури на Мухамед
Итна седница на Организацијата на американски држави за Асанж
Почина патријархот на Етиопската православна црква
Финска се подготвува за распад на еврозоната
ВМРО-ДПМНЕ - „Слупчане" не е чин на визионерство, туку на лицемерство
Лебот почна да поскапува од Велес
Арбен Џафери погребан во Тетово
Бугарска компанија достави понуда за ОХИС
Еквадор му даде азил на Асанж
Австралија објави истражување за македонската дијаспора
СДСМ - Политиките во владината коалиција некоординирани
„Катар ервејз“ воведува линија до Белград
Иран ги отфрли обвиненијата за вмешаност во нападот во Бургас
Ѓорѓиев - Денарот е и ќе продолжи да биде стабилен
Псалтиров - Не сум кодош, туку жртва на тогашниот систем
Зголемен бројот на превезени патници на аеродромите
Со Проектот за кредитирање на микро и мали претпријатија ќе се вработат 159 лица
Бразилските дождовни шуми се соочуваат со истребување на животинските видови
Франција ги дистанцира Ромите
Засилени контроли, забрани и санкции за спречување пожари
Војводина ќе прогласи елементарна непогода поради сушата
Лустриран поранешен општински советник во Куманово
Украина времено ги укина визите за македонските државјани
Банкротот е единственото решение за Грција
Арбен Џафери ќе биде погребан денеска во Тетово
Полјак уапсен за вчерашните убиства на имигранти во Атина
Дипломатска кавга меѓу Лондон и Кито за Асанж
Cончево со мала локална облачност
Генерал Дуби - Ми беше чест да работам со Македонија
Членовите на Владата приватно биле во Слупчане
Почина Арбен Џафери
(ФОТО) Протести во Скопје - Аман, доста е од скапа струја, парно и бензин!
Британија прва ја напуштa ЕУ
Пендаровски - Случајот во Слупчане е без преседан
Египќанецот Морси ги предизвикува предвидувањатаpriroda, 16.08.2012 14:10:21
znaci dzabe se zabranite za planinarenje. covek ne smee da se proseta vo priroda bez da bide kaznet poradi novata zabrana, a ete kako i niz cela evropa poradi gorestinite se stvaraat pozari. ne li e popametno namesto shumska policija da maltretira luge, da se kupat nekolku pozarnikarski helihopteri za nepristapniot teren? so zagadenosta vo skopje ovaa godina izgleda go izgubivme i pravoto na cist vozduh

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 21°C

Ведро

Петок
Ведро
Макс: 33°C, Мин: 16°C

Сабота
Сончево
Макс: 33°C, Мин: 15°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
(ФОТО) Последно „светнување“ на „Паднатите херои“
При крај е уредувањето на покриениот Прометеј, обелискот со жената-ангел со венец во рацете и четирите исправени коњи, д...
Соларен брод чека да заплови во Охридско Езеро
Иноваторот Горан Ангелковиќ има проект за брод кој се движи на сончева енергија и бара инвеститор за да го изгради...
(ИНТЕРВЈУ) Многу е тешко да се измери успехот
„Да не беше филмот ’Продолжи‘, во овие места немаше ни да дојдам, воодушевен сум од убавината и големиот број извонредни...
Салман Ружди: Иран и јас имавме многу интимен однос
Треба да се каже дека Арапската пролет е готова. Младите луѓе кои ги почнаа демонстрациите беа политички невини. Нависти...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |